Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

yumurta catlatma ignesi acitir mi
  • Ocak 7, 2022

Yumurta çatlatma iğnesi, çok bilinmeyen bir yöntemdir. Yumurta çatlatma iğnesinin esas amacı çocuk sahibi olmayı sağlamaktır. Bu iğne kısırlık sorunu olan kadınlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek işleminin başarılı olabilmesi için, yumurta çatlatma iğnesi garanti çözümdür. Bebek sahibi olamayan kadınlar için bir mucizedir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedenleri

Kadınların sağlıklı doğurganlık dönemine sahip olabilmesi için düzenli regl yaşamaları gerekir. Kadın çok az regl oluyorsa, çok düzensizse ya da neredeyse hiç olmuyorsa ciddi bir sorun var demektir. Eğer yumurta çatlayıp salınmazsa, yumurta hücreleri sağlıklı bir şekilde oluşmaz ve kadın gebe kalamaz. Yumurta çatlatma iğnesinin uygulanma sebebi, gebe kalabilmektir. Genelde olumlu sonuçlar alınır. Bu iğne içerisinde HCG hormonu vardır. LH hormonu ile aynı şekilde çalışır.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl Yapılır?

Yumurta çatlatma iğnesinin yapılması için pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden birisi hastanın seçimine göre ve durumunun uygunluğuna göre uygulanır. Tabii ki iğne uygulanmadan önce gerekli tetkikler yapılır. Yumurta çatlatma iğnesi vücudun şu kısımlarına yapılabilir;

  • Kalça
  • Cilt altı
  • Üst kolun arka kısmı
  • Göbeğin alt derisinin içine

Bunlar iğnenin yapılabildiği bölgelerdir. Doktorunuz iğneyi yapmadan önce size gerekli bilgiyi verecektir. İğne tamamen prospektüsüne uygun olarak yapılır.

Yumurta Çatlatma İğnesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Regl ve yumurtlama dönemleri çok sıkı takip edilmelidir. Ultrasonlar ve röntgenler yapılır. Yumurtaların yeterli olgunluğa geldiği dönem 1 gündür. Bu 1 günde yumurtaların çatlaması gerçekleşir. Doktorunuz ovülasyon zamanınızı doğru bir şekilde tespit edip ona göre tarih vermelidir. Yumurta çatlatma iğnesi bu dönemde yapılır.

Eğer yumurtalar tam olarak olgunlaşmadan yumurta çatlatma iğnesi yapılırsa, işlem maalesef başarısız olur. Tahlillerin ve ultrasonların doğru sonuç vermesi çok önemlidir. İğne vücudunuza HCG hormonunu verir ve yumurtayı çatlar. 36 saat geçtikten sonra da yumurtlama oluşur.

Yumurta çatlatma iğneniz yapıldıktan sonra adet döneminiz geçtikten sonra gebelik testinizi yapmalısınız. Yani iğneden sonra regl olup, sonrasında yumurtlama döneminizde tekrar ilişkiye girmeniz gerekecektir. Takvim hesabınızı doğru yapmanız çok önemlidir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Çok Can Yakar Mı?

Her iğnede olduğu gibi bu iğnede de basit bir batma acısı olur. İğne yaptırdıktan sonra ise, yapılan bölgede kısa süreli hafif bir ağrı olur. Bu tamamen doğaldır. Zaten tahlilleriniz ve değerleriniz uygun olmadığı sürece bu iğne uygulanmaz.

Yumurta Çatlatma İğnesi Yan Etkileri

Her ilacın olduğu gibi, yumurta çatlatma iğnesinin de yan etkileri vardır. Bu yan etkiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Göğüslerde hassasiyet hissi
  • Karın ağrısı
  • İğne bölgesinin ağrıması ve hafif şişmesi
  • Libido artışı
  • Vajinal akıntılar

Bunlar normal yan etkilerdir ve hemen geçecektir. Ancak nefes darlığı ve yüksek ateş gibi yan etkilerle karşılaşırsanız, acilen doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Hemen Ara
Whatsapp