Yaz Aylarında Artan Kadın Hastalıkları Nelerdir? Ne Yapmalı?

yaz aylarinda kadin hastaliklarini engellemek icin ne yapmali
  • Ağustos 11, 2021

Kadınlar her dönemde çok hassas olan bir sağlık yapısına sahiptir. Bu durum kadınların bazı noktalara biraz daha dikkat etmelerini gerektirir. Ancak özellikle yaz aylarında ortaya çıkan doğa olayları kadın vücudunun hassasiyetine karşı zarar verici içerikler taşır. Yazın sıcak havanın etkisi sebebiyle aşırı terleme ve vajinal alanın yeterince hava alamaması sebebiyle ortaya sağlık sorunları çıkar.

Kadınların Yaz Döneminde En Çok Yaşadıkları Sağlık Sorunları

Yaz mevsimi herkes için tatile gitme mevsimidir. Çoğu kadın bu dönemde tatile giderken regl dönemi olmamasına dikkat eder. Ancak bazen durum istenildiği gibi olmaz. Bu nedenle birçok sağlık sorunu ile karşılaşmak mümkündür.

  • İdrar yolları enfeksiyonu,
  • Vajinada mantar,
  • Kaşıntı,
  • Vajinada deri hastalıkları

Ortaya çıkması kadınları sıkıntıya sokan sağlık problemleridir. Bu hastalıklar kadınları cinsel ilişki sırasında da zorlayan ve eğer bu durumda ilişki yaşarsa daha da ilerleyen sorunları ortaya çıkaran hastalıklardır.

Yaz Aylarında Kadın Hastalıkları Neden Artar?

Kadınların vücut metabolizmaları çok narin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle en ufak bir ayrıntı kadınların tüm dengesini alt üst eder. Özellikle kadın hastalıkları yaz aylarında daha da artar. Kadınlar vajinal temizliklerine dikkat etseler de havuza girme gibi sebepler kadın hastalıklarına davetiye çıkarır.

Kadın üreme organı olan vajinanın bakteri ve mikroplardan çok kısa bir süre içinde etkilenmesi, kadın hastalıklarının ortaya çıkması için yeterli olacaktır. Vajinada ortaya çıkan mantar sorunu aşırı kaşınma sonucu kadınların rahatsız olmasına sebep olur. Kadınlar bu dönemde vajinal sorunlar yaşar.

Aşırı kaşınma sebebiyle vajinal bölgede yaralar hatta kanamalar dahi olabilir. Vajina bölgesinin aşırı sıcaklardan dolayı sulanması, terlemesi, sulanması bakteriyle temasının işaretidir.

Yaz Aylarında Kadın Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Yaz tatilinde veya yaşadığınız bölgede yaz aylarında her zaman sağlık açısından sorun yaşıyorsanız;

  • Tatile gideceğiniz dönemin regl dönemi olmamasına dikkat etmeniz,
  • Naylon iç çamaşırı kullanmamanız,
  • Parfümlü iç çamaşırı kullanmamanız,
  • Regl döneminizde deniz ve havuza girmemeniz,
  • Cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanız

Gerekir. Özellikle denizden ve havuzdan çıktıktan hemen sonra vajina bölgesinin mutlaka yıkanması ve ıslak giysilerle beklenmemesi gerekecektir. Bu dönemde sık cinsel ilişkiye girilmesi de vajinal floraya zarar veren bir durumdur.

Havanın sıcaklık ve nemi sebebiyle yeterince açılmış olan vajina duvarının cinsel ilişki ile kasılması ve aynı zamanda bu durumda temiz olmayan havuzlara girmek vajina mantar ve idrar yolları iltihaplarına davetiye çıkarır.

Yaz Aylarındaki Kadın Hastalıklarına Karşı Neler Yapılabilir?

​​​Vajinal veya üreme organınızla ilgili yaşadığınız tüm sorunlar geçer diye erteleyebileceğiniz sorunlardan değildir. Tüm önlemleri almanıza rağmen yine de kadın hastalıkları konusunda sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka bir jinekologla görüşmeniz gerekecektir. Bu anlamda yaşadığınız sorundan kurtularak daha sağlıklı bir yaz tatili ve yaşam geçirebilirsiniz.

 

Hemen Ara
Whatsapp