Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Nasıl Yapılır?

vajina daraltma kimler yaptirabilir
  • Ağustos 31, 2020

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan vajinalardaki genişlemeler, vajina daraltma (vajinoplasti) ameliyatı ile eski haline getirilebiliyor. Vajinoplasti ameliyatları cinsel ilişki açısından önemli olduğu kadar, sağlık açısından da gerekli olmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, vajina bölgesindeki deformasyonun önlenmesi için yapılan bir sıkılaştırma ameliyatıdır. Dört santimetreye kadar vajinanın daralmasını sağlayan bu ameliyat, 18 yaşından büyük kadınlar için uygulanabiliyor.

Vajinoplasti Kimlere Uygulanmaktadır?

Vajinoplasti ameliyatları, ameliyat için sağlık sorunu bulunmayan kişilere uygulanmaktadır.

Ameliyatın yaygın olarak uygulandığı kişiler şu şekilde sıralanıyor;

  • Vajinadaki genişlemenin genetik olduğu kişilere
  • Çok fazla normal doğum yapan kişilere
  • Çoklu doğum yapmış olanlara
  • Doğumda çok zorlanmış kişilerle, doğumda yırtılmaların oluştuğu kişilere
  • Vajinal genişlemeden kaynaklı, idrar kaçırma problemi olanlara
  • Cinsel ilişki esnasında, yeterince zevk alamayan kişilere
  • Bazı cinsel isteksizlik vakalarında

Vajina daraltma ameliyatları, hamile kadınlar ile emziren annelere de uygulanmamaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatları genel anestezi altında yapılıyor ve genişlemenin durumuna göre değişmekle beraber, 1 ile 1,5 saat arasında gerçekleşiyor. Vajina daraltma ameliyatı, her hasta için aynı olmamaktadır. Vajinanın genişleme oranı, ameliyatın durumunu etkilemektedir, bu nedenle ameliyat öncesinde görüntüleme cihazları ve muayeneler ile vajinanın durumu iyice analiz edilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatında, vajinanın genellikle arka kısmındaki dokulardan gerektiği kadarı çıkarılmakta, daha sonra kesilen kısımlar birbirlerine yaklaştırılıp dikilmektedir. Atılan dikişler, kendiliğinden eridiği için, dikiş almak için ayrı bir cerrahi müdahale yapılmamaktadır. Vajinoplasti ameliyatından sonra hastaların genel durumu takip edilmekte, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaz ise, aynı günün içinde taburcu işlemi yapılabilmektedir.

Doğum Sonrası Uygulanan Vajinoplasti Ameliyatı

Vajinoplasti ameliyatları, yaygın olarak doğum kaynaklı olarak gerçekleşmektedir. Embriyonun büyümesi ile vajina da büyümekte, doğum esnasında ise genişleme en üst seviyesine ulaşmaktadır. Ayrıca doğum esnasında oluşan yırtıklar ile gerektiğinde yapılan kesiler de, vajina kaslarının özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu da, doğumdan sonra vajinanın eski haline dönmesine engel olmaktadır. Doğum sonrası yapılacak vajina daraltma ameliyatları için, en az bir sene beklenmesi gerekmektedir. Vajina, doğum nedeni ile maruz kaldığı bozulmaları, bir sene civarında toparlayabilmektedir. Böylece gerçek genişleme oranı daha doğru tespit edilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Vajinoplasti ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gereken hususların başında hijyen geliyor. Özellikle genital bölge temizliği ve tuvalet sonrası temizlik daha detaylı ve uygun şekilde yapılmalıdır. Karın bölgesinde açılan kesiye atılan dikişlerin, pansumanları düzenli olarak yapılmalıdır. Ameliyat esnasında, vajinaya atılan dikişler ise, ortalama 15 gün içinde erimektedir. Bu nedenle, ameliyat sonrası düzenli kontrole gidilmelidir. Vajina daraltma ameliyatlarında dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir husus ise, 45 günden önce cinsel ilişkiden uzak durulmasıdır. Ayrıca, vajinoplasti ameliyatından sonra gerçekleşecek doğumların, zorunlu olarak sezaryen yöntemi ile olabileceği de unutulmamalıdır.

Hemen Ara
Whatsapp