Vajinal Doğum Nedir? Vajinal Doğum Sonrası Estetik Mümkün Mü?

vajinal dogum sonrasi estetik mumkun mu
  • Mart 17, 2021

Her kadının doğumu benzersiz ve kendine özeldir. Aynı kişinin 2. ve 3. doğumlarında bile fark olabilmektedir. Bazı doğumlar 1 2 saat içinde gerçekleşirken, bazıları annenin duygusal ve fiziksel durumunu zorlaya bilmektedir. Doğum gerçekleşene kadar doğumunuzun nasıl geçeceğini ve ne kadar süreceğini tam olarak bilemezsiniz. Normal doğum, bebeğin vaktinden önce ya da doğum zamanında vajinadan çıkarılması durumudur. Vajinal doğum, rahimdeki kas kasılmaları ile başlar ve bebeğin doğum kanalından geçmesiyle beraber gerçekleşmiş olur.

Vajinal Doğum Belirtileri

Vajinal doğumun birden fazla belirtisi vardır. Anne adaylarında bu belirtilerin hepsi görülmeyebilir. Nişan gibi bazı belirtiler ortaya bile çıkmayabilir.

Vajinal doğum belirtileri şu şekildedir:

  • Nişan
  • Düzenli kasılmalar
  • Suyun gelmesi
  • Hafifleme hissi
  • Sırt ağrısı
  • Sık sık idrara çıkma
  • Mutlu ve enerjik hissetme

Vajinal Doğum Sonrası Estetik

Vajinal doğum yapan kadınların vücudunda çeşitli deformasyonlar oluşur. Bu deformasyonlar hem psikolojik hem de fizyolojik olarak bazı problemlere yol açmaktadır. Öyle ki bazı kadınlar doğumdan sonra kendisini çok daha iyi ve güzel hissetmek için fizyolojik bir desteğe ihtiyaç duyarlar. Bunun yanı sıra cinsel beraberlik esnasında da kendini iyi ve öz güvenli hissetmeye ihtiyaç duyar. Bundan dolayı bazı kadınlar vajinal doğum sonrasında estetik uygulamalara başvurmaktadır. Günümüzde modern tıp imkanlarının artması ile beraber, güzellik kavramı estetik uygulamalar sayesinde yapılmaya başlamıştır. Bu uygulamalar alanında uzman hekimler tarafından güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır.

Vajinal Doğum Sonrası Genital Estetik Avantajları

Vajinal doğum sonrası estetik uygulamaları nitelikli bir biçimde planlandığı zaman, aynı operasyon süreci içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu operasyon sürecinde vajinoplasti yani vajina daraltma, epizyotomi ve labioplasti uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Yapılan İşlemlerin sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Vajinal estetik uygulaması yapılan kişi kısa bir süre içerisinde iyileşme sürecini tamamlayacak ve günlük yaşamına dönecektir. Bazı hastalara Jinekolojik lazer uygulaması yapılabilmektedir. Vajinal estetik sonrasında öz güveniniz artacak ve kendinizi güzel hissedeceksiniz.

Vajinal Doğum Sonrası Genital Estetik Riskleri

Vajinal estetik uygulamaları doğru bir biçimde planlandığında ve alanında uzman olan bir cerrah tarafından yapıldığında risk faktörleri oldukça düşecektir. Uygulanacak işlemlere göre operasyon süresi değişkenlik gösterebilir. Ancak genellikle ameliyat 1 ile 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyatlar lokal yada isteğe bağlı olarak genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Vajinal doğum sonrası estetiğe ne zaman başvurulması gerektiğine dair doktordan tavsiye alınmalıdır. Operasyon sonrası iyileşme sürecinde hekim önerilerinin dışına çıkılmaması gerekir. Aksi taktirde iyileşme sürecinde enfeksiyon kapılabilir ve iyileşme süreci uzayabilir.

Hemen Ara
Whatsapp