Vajinadaki İç Dudaklar Ne İşe Yarar? Neden Sarkar?

  • Haziran 30, 2021

Kadınların vajina iç dudaklarındaki sarkmalar, başta fiziksel görünüm olmak üzere birçok soruna neden oluyor. Bu nedenle de, vajina iç dudaklarının düzeltilmesi ile ilgili sorulara cevap aranıyor.

Vajinadaki İç Dudaklar Ne İşe Yarar?

Vajina iki bölümden oluşur. İç bölge doğum kanalından, dış bölge ise dış ve iç dudaklardan oluşur. İç dudaklar, dış dudakların iç kısmında ve kelebek şeklinde çift taraflı dokulardır. Vajina iç dudakları, normal hallerinde iken dışarıdan fark edilmez. Nemli bir yapıya sahip olan iç dudaklar, vajinayı dış etkenlerden koruyan ve genital bölgenin nemlenmesini sağlayan derilerdir.

İki adet olan iç dudaklar, aynı zamanda katlanıp klitorisin üzerini de örterler. İç dudakların yapısı, çok sayıda sinir uçları ve kan damarlarından oluşur. Bu yapısı ile de, sürekli olarak nemli bulunur ve genital organın da nemli olmasını sağlarlar. Genital organın nemli bulunması ise, hem sağlık hem de cinsel ilişki açısından önemlidir.

Vajina İç Dudakları Neden Sarkar?

Vajina dış dudaklarında sarkma nadiren görülür. Buna rağmen vajina iç dudaklarında sarkma yaygın olarak görülür. Bu sarkmanın en çok görülen nedenleri ise, şu şekilde sıralanabilir;

  • Genetik sorunlar: üst soylardan kaynaklanan kalıtsal bozukluklardır
  • Hormonal değişimler: özellikle ergenlik çağındaki kızlarda meydana gelen ani hormon değişmelerinden kaynaklanır
  • Yaş ilerlemesi: yaşın ilerlemesinden dolayı, birçok bölgedeki deride olduğu gibi, iç dudakların da sarkmasına neden olabilir
  • Sıklıkla yapılan mastürbasyonlar: özellikle el ya da bazı aletlerle çok sık olarak yapılan mastürbasyonlar da, vajina iç dudaklarının tahriş olarak sarkmasına neden olabilir
  • Sık ve sorunlu vajinal doğumlar
  • Cinsel ilişki sıklığı
  • Çeşitli deri hastalıkları

Bunların yanı sıra, iç dudaklarda estetik açıdan farklılıklar da bulunabilir ve bir dudak diğerinden daha uzun olabilir. Bu da herhangi bir sorundan kaynaklanmayıp, fiziksel gelişime bağlı olabilir.

Vajinadaki İç Dudaklarındaki Sarkmalar Hangi Sorunlara Yol Açar?

Vajina iç dudaklarının sarkması, özellikle fiziksel görünümü olumsuz etkilemektedir. Bu da yaz aylarında başta bikini olmak üzere birçok ince kıyafetin giyilmesinde sorun yaşatıyor. Vajina iç dudaklarındaki sarkma, cinsel ilişkileri de olumsuz etkiliyor. Kadınların bu nedenle öz güvenlerini kaybetmeleri ve nadir de olsa, ilişki esnasında acı hissedilmesi cinsel ilişki isteksizliğine neden olabiliyor. Ayrıca, sarkık vajina iç dudakları daha kolay tahriş olur ve istenmeyen kokulara da sebep olabilir.

Vajinadaki İç Dudaklarındaki Sarkmalar Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina iç dudaklarında oluşan sarkmaların tedavisi için uygulanabilen tek yöntem, cerrahi müdahaledir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan bu operasyonda, vajinanın sarkan kısmı alınarak estetik bir görünüm sağlanıyor. Fazla dokuların alınması sonucunda, eski haline dönen vajina iç dudakları, dış dudakların içine yerleşir. Genellikle bir ile bir buçuk saat süren operasyon sonrasında, hastanede yatmaya gerek olmaz ve hasta normal yaşamına döner. Başta cinsel ilişki olmak üzere dikkat edilmesi gereken hususlar, doktorun tavsiyesine uyularak uygulanmalıdır.

Hemen Ara
Whatsapp