Vajina Kaç Cm Daraltılır? Vajina Daraltma Ameliyatı Kadar Sürer?

  • Ağustos 25, 2021

Dişiliğin en önemli organı olan vajina aynı zamanda doğurganlığın da merkezidir. Yetişkin bir dişinin ortalama 9 cm uzunluğunda bir alan kaplayan vajina üretra, mesane ve rektum arasında yer alır.

Kozmetik Jinekoloji

Cinsel ilişki, çoklu doğum, fazla doğum, kürtaj ve yaşa bağlı olarak vajina dokularının genişlemesine yol açar. Dokulardaki bu gevşeme hem partner hem de dişinin cinsel ilişki esnasında zevk almasını engeller. Ayrıca görüntü olarak ta sarkık bir vajinaya sahip olmak istenmez. Bu ve bunun gibi nedenlerle estetik ve kozmetik bir görüntü sağlamak için vajina daraltma operasyonu kişilerin tercihi ile yapılır. Bu alanda hizmet veren klinikler vajinoplasti alanında uzman ekip ile çalışır.

Kozmetik alanına girdiği için vajina daraltma diğer ameliyat çeşitlerine göre biraz daha pahalı olmaktadır. Klinik, sarkan bölgenin çokluğu, ameliyatı yapacak uzman ve ekibinin popülerliği gibi nedenler fiyat konusunda değişkenliğe neden olup böyle bir ameliyat talebi için sağlığı riske atmadan güvenli klinik ve uygun fiyat araştırması yapılmalıdır.

Ameliyat Süreci

Vajinoplasti kliniklerinden alınacak randevu sonrası kararlaştırılan zamanda ameliyat süreci başlar. Lokal anestezi ile vajina bölgesi acı ve ağrı hissetmemek için uyuşturulur. Vajina girişinden başlanarak 6 cm -7 cm içeriye kadar vajinada gözle görülen sarkık dokular alınır ve bu bölge estetik ipliklerle dikilir.

Yapılan bu ameliyat süreci 45 dakika ile bir saat arasında başarılı geçen bir süreçle sonlanır. Bu ameliyat normal doğum yapılmadığı sürece bir daha tekrarlanmayacak bir ameliyattır.

İdeal Daraltma

Vajina daraltma işlemlerinde sarkan, bollaşan ve hissiyatı zayıflayan dokuların alınması gerekir. Kişiden kişiye değişse bile bu sarkmalar genel olarak vajinanın 6 ile 7 cm arasında daraltılması ideal daraltma olarak yapılır.

Neden Vajina Daraltma Ameliyatı Yapılır?

Kleopatranın kendine olan hayranlığı hemen hemen her kadın için geçerli bir neden olup kadınlar yaşlanmak istemezler. Bir mucize olarak estetik operasyonlar sayesinde her kadın istediği yaşta ve diri görünür. Estetik ameliyatların vücudun her alanına uygulanabilmesi nedeniyle kadınlar yüz, göğüs, karın ve vajinalarında ufak ameliyatlarla ciltlerini ve görünümlerini yeniler.

Vajina daraltma nedenlerine gelince;

  • Öncelikli olarak kadınların vücutlarına olan hayranlığı
  • Cinsel ilişkiden her iki tarafın da zevk alması
  • Vajinal enfeksiyonlar
  • Genişleyen ve bollaşan vajinanın çevresinde yer alan organları baskılaması sonucu çıkan sağlık sorunları ortadan kalkar.
  • Vajinoplasti ameliyatı uzman ve deneyimli kliniklerde hijyenik ortamda yapılmalıdır. Aksi halde aşırı daraltma sonucu cinsel ilişkide ağrılı süreç, az daraltma da ise her hangi bir sonuç alınmayabilir.
  • İlerleyen teknolojik gelişmeler nedeniyle lazer ile yapılan ameliyatlar daha kısa süreli olmakta ve tedavide başarı daha kesin sonuçlar doğurmaktadır.
  • Vajinoplasti için ideal daraltma 6 cm ile 7 cm arasında olmalı ve taleplerde bunu dile getirmek gerekir.

Bu sıralanan sebepler dolayısıyla vajina daraltma ameliyatı yapılır.

Hemen Ara
Whatsapp