Vajina Daraltma Ameliyatı Zararlı Mı? Dudak Sarkması Nasıl Engellenir?

dudak sarkmasi nasil engellenir
  • Haziran 23, 2021

Çeşitli nedenlerden dolayı genişleyen ve hastaya rahatsızlık hissi veren vajinanın daraltılması, vajina kaslarının sıkılaştırılması amacıyla yapılan işlemlerle sağlanır. Vajinoplasti adı verilen bu işlemlerin yapılması sayesinde hastanın kendini hem bedensel hem de psikolojik açıdan iyi hissetmesi sağlanır. Ameliyat sonrası yaşanması muhtemel olan durumlar hekimin başarısına ve bu alandaki tecrübesine bağlı şekilde şekillenir.

Ameliyattan sonra uygulanması gereken tedavi ve bakım sürecinin de işlemi yapan hekimin önerileri dikkate alınarak uygulanması en doğru olandır. Uzmanın değerlendirmesi, hastanın durumu ve ameliyatı etkileyecek olan faktörler birlikte ele alındıktan sonra risk hesaplanması söz konusu olur.

Vajina Daraltma Ameliyatının Olası Riskleri Nelerdir?

Uzman bir hekim tarafından yapıldığında risklerin veya zararların yok denecek kadar az olduğu bilinmelidir. Cerrahi operasyon olması ise muhtemel bazı risklerin oluşabileceğini göz önüne almak gerektiği şeklinde yorumlanır.

Bunlar:

  • Bağırsak zedelenmeleri,
  • Kanamalar,
  • Enfeksiyon oluşma riski,
  • Fazla daralma kaynaklı cinsel ilişki sonrası ağrı olması durumu

Şeklinde açıklanabilir. Bunun için operasyon gerçekleşmeden hemen önce olası riskleri öğrenmek faydalı olacaktır.

Vajina Daraltma Operasyonunun Zararı Var Mıdır?

Belirtilen riskler çoğu zaman her cerrahi operasyon için geçerli olan durumlardır. Vajinanın daraltılması da bir cerrahi işlem olduğundan olası riskler minimum düzeyde de olsa bulunur. Bunun için doktor seçimi sırasında mümkün olduğunca dikkatli davranılmalıdır. Doktor seçimine bağlı olarak herhangi bir zararın oluşması engellenebilir. Bunun için zarar olasılığının düşük olduğunu söylemek daha doğrudur.

Dudak Sarkması Nedir?

Vajinanın iki yan kısmında bulunan dudakların sarkması durumu hastaların birçoğunu rahatsız eder. Psikolojik etkilerinin yanında aynı zamanda bedensel olarak da sıkıntı oluşması kaçınılmaz olur. İdrar yolları sarkmanın etkisi ile birlikte aşağıya inme sorunu oluşturur. Genetik yatkınlık veya doğumdan kaynaklı etmenler göz önüne alınmalıdır. Dudak sarkmasının rahatsızlık vermeye başladığı hallerde yapılması gereken doktor gözetiminde tedavi olmaktır.

Dudak Sarkması Nasıl Engellenir?

Dudak sarkmasının oluşum nedeni bilindiğinde engellenmesi veya bir daha oluşmaması daha kolay olur. Ama bunların dışında genel olarak engellenmesini sağlayan bir yöntem yoktur. Hastaların engellemek için doktordan destek alması gerekir. Doktor cerrahi müdahale yapılmasına karar vererek bu yolla sarkmanın engellenmesini sağlayabilir. Bunun yanında dudak sarkmasını dış dudakların dolgu ile düzeltilmesi ile de ortadan kaldırmak mümkündür. Hastanın genel şikayetine bağlı olarak değerlendirme yapılması ile sorun çözüme kavuşur.

Dudak Sarkma Operasyonlarının Riski Var Mıdır?

Vajina daraltma işleminde olduğu gibi genel anlamda sarkma işleminde de yapılanların aynı oranda riski vardır. Doktorunuz fazladan bir risk gördüğünde bunu değerlendirmek için gereken test ve tetkikleri yapacaktır. Ek olarak özellikle bir riskten bahsetmek gerekmez. Hastaların oldukça kısa sürede bu sorunlardan kurtulması ve hayatına dönmesi sağlanacağından korkulacak bir etmen de yoktur.

Hemen Ara
Whatsapp