Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

vajina daraltma ameliyatı nasil yapilir
  • Ağustos 28, 2020

Kadın genital organlarından bir tanesi de vajinadır. Vajina sayesinde anneler hamile kalma ve doğum eylemlerini gerçekleştirir. Vajinanın diğer bir işlevi ise cinsel beraberlikten zevk almayı sağlamasıdır. Vajina ne kadar gergin olursa birliktelikten alınan haz duygusu da o kadar fazla olabilmektedir. Kadınlarda vajina bölgesi kaynaklı karşılaşılan hastalık çeşitleri olabilmektedir. Bazı durumlarda vajina ağzını meydana getiren kaslar işlevini kaybederek kasılma görevini yerine getiremez.

Bunun sonucunda vajina ağzında gevşemeler ve sarkmalar meydana gelir. Bu gevşemeler bazı kadınlarda genetik faktörüdür. Genetik faktörlü olmayan bu sarkmaların diğer faktörü ise genellikle sık yapılan doğumlardır. Annenin doğum sayısının fazla olması bu bölgenin yıpranma nedenleri arasındadır. Yanlış cinsel ilişki de vajinaya zarar vererek yapısını bozabilir. Bu nedenlerden dolayı kişinin tekrar eski haz duygusunu kazanması ve sağlıklı üreme organlarına sahip olması için vajina daraltılabilir.

Vajinanın daraltılması işlemine vajina daraltma ameliyatı adı verilmektedir. Bu ameliyatın tıbbi olarak ismi ise vajinoplasti ameliyatıdır. Ameliyat sayesinde vajina bölgesi eski haline getirilmektedir. Kolay bir işlemdir ve hastanede uzun zaman dilimlerinde kalmayı gerektirmez. İşlemden sonra doktorun önerdiği zaman dilimleri süresince cinsel beraberlikten uzak durmak gerekir. Durulmadığı taktirde vajina tekrar sarkabilir ve kanamalar meydana gelebilir. Ameliyatın süresi hastaneye ve kişinin durumuna göre değişebilir. Fakat genelde yarım saat içerisinde biten ameliyatlardır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Bu ameliyatın bazı yapılma nedenleri vardır. Özel durumlardan dolayı yapılan bir ameliyattır.

Hangi durumlarda yapılmaktadır:

  • Vajinanın anotomik ve estetik yapısının bozulduğu durumlarda,
  • Vajinanın genişliğinden kaynaklı cinsel beraberliğin gerçekleşmediği durumlarda,
  • Vajinanın anotomik yapısının bebek için tehlike oluşturduğu durumlarda,
  • Vajinanın çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğu durumlarda,
  • Vajinal doğum için uygun görülmemesi durumlarında.

Vajina daraltma operasyonları bu gibi olumsuz durumlarda tercih edilmektedir. Bu durumlar çiftler arasında sıkıntı yaratabilir. Bu ameliyat için doktor muayenesi ve tedavi gereklidir. Alanında uzman kişileri ve bilindik yerleri tercih etmek ameliyatın daha ağrısız ve çabuk bitmesini sağlar.

Vajina Daraltma Operasyonu Nasıl Yapılıyor?

Bu operasyonlar kişinin durumu ve isteğine bağlı ya tamamen anestezi verilerek ya da bedenin alt kısmını uyuşturarak gerçekleştirilir. Vajinadan parça alınarak, vajina dudakları birleştirilip dikiş atma işlemi gerçekleştirilir. İşlem basit bir operasyon gibi görünsede ameliyat sonrası kişinin kurallara uymamasından dolayı bazı riskler oluşabilir. Ameliyat sonrası kişi deniz, sauna gibi alanlardan uzak durmalıdır. Doktorun tavsiyelerine uyarak cinsel ilişkiden bir süre uzak durmalıdır.

Vajina Daraltma Operasyonu Adet Kanamasına Engel Olur Mu?

Genellikle bayanlar her aybaşı adet adı verilen döngüyle karşılaşırlar. Bu döngünün düzenli olup olmaması genetik faktörlü veya vücut yapısından dolayı farklılıklar gösterebilir. Vajina adet kadının dışarı atılmasını sağlar. Vajina ameliyatının adet kanamasına bir engel teşkil etmediği bilinmektedir.

Hemen Ara
Whatsapp