Tüp Bebekte Embriyo Transferinden Sonra Yan Yatılır Mı?

tup bebekte asilama ne zaman yapilir
  • Kasım 5, 2021

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisine başvururlar. Tüp bebek tedavisi çiftlerin korunma olmaksızın birliktelik yaşayıp bebek sahibi olamamakla başlar. Yumurtalıklara dölleme işlemi yapılarak başlanmaktadır. Tüp bebek tedavisi iki yöntem ile gerçekleşir.

Birincisi klasik olan yöntemdir. Olgun olan yumurtalar alınır ve laboratuvar ortamında döllenme gerçekleşir. ikinci yöntem, mikroenjeksiyon yöntemi ile babadan alınan sperm anne adayının yumurta içine iğne yardımı ile yerleştirme işlemidir.

Tüp Bebekte Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Aşılama tedavisi annenin adet kanaması başladığı andan itibaren yaklaşık 14 gün devam etmektedir. Annenin yumurtalarında her hangi bir hastalık yoksa ve babanın sperm kalitesi iyi durumda ise tedavi hemen başlar. Bu yapılan dölleme sonrasında embriyonun büyümesi ve gelişmesi beklenilir.

Tüp Bebekte Embriyo Gelişimi

Tüp bebek işleminde embriyo gelişimi en önemli faktörler arasında meydana gelir. Yapılan dölleme sonucunda anne adayı 24 saat gözetim altında tutulmalıdır. Embriyo gelişimi için ilk 6 gün oldukça önemlidir. Embriyo gelişimini belirlemek oldukça zordur. Kaliteli embriyo belirlemek için hücre sayısı, bölünme hızı, hücre içinde oluşumu ve hücre sayısı en önemli faktördür. Yüksek oranda gebelik için kaliteli bir embriyo gelişimi gereklidir. Bu sürecin iyi bir şekilde izlenmesi oldukça önem taşır.

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi

Tüp bebek tedavisinin başarısı kaliteli bir embriyo ile belirlenir. Annenin rahim içi kalınlığının tabakası ve hormon tedavisinin en iyi konumda olması gereklidir. İyi bir embriyo kaliteli ve iyi durumda olan yumurta sperm birleşimi ile elde edilir. Erkekler çok fazla sayıda sperm üretmektedirler. Bu oluşan spermlerden en iyisi seçilerek annenin yumurtalıklarına enjekte edilir. Annenin yumurta kalitesi de oldukça önem taşır. Eğer annenin yumurtası kaliteli ve iyi bir durumda ise embriyo oluşumu kolaylaşır.

Tüp Bebekte Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavilerinin oluşumundaki en önemli ve son olan aşama embriyo transferidir. Embriyo transferi annenin rahim içine bırakılması sonucunda oluşmaktadır. Yapılan bu transfer işlemi sonrasında embriyoların rahim içine tutunarak oluşumu izlenir. Tüp bebek tedavisine annenin yaşı, embriyoların kalitesi ve diğer tedavi hikayeleri göz önüne alınarak başlanır. Transfer işlemleri çoğunlukla 3-4. veya 6. günleri arasında yapılır.

Embriyo Transferi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Embriyo transferi sonrasında doktorların tavsiyeleri oldukça önemlidir. Bu tavsiyeler arasında yatış pozisyonu önem taşımaktadır. Annenin embriyo transferi sonrasında 24 saat boyunca yan yatış pozisyonu ile yatmasıdır. Doktor tavsiyeleri arasında başka yapılması gerekenler şunlardır:

  • Embriyo transferi sonrasında cinsel ilişkide bulunulmamalı
  • Sigara, kahve ve çay tüketilmemeli
  • Çok sıcak duş veya çok soğuk duş alınmamalı
  • Stresten uzak kalınmalı
  • Kesinlikle kilo alınmamalı
  • Enfeksiyon ve ateşe dikkat edilmeli

Bu tavsiyelere dikkate alınmalı ve doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlara uyulmalıdır. Doktorun verdiği ilaçlara kesin gebe kalana kadar devam edilmelidir.

Hemen Ara
Whatsapp