Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?

tup bebekte yumurta toplama islemi nasil yapilir
  • Şubat 3, 2021

Tüp bebek tedavilerinden hastaların en çok endişe ettiği kısım yumurta toplama işlemi olduğu bu konuyu biraz açalım. Bu konu hakkından birazcık bile bilgi sahibi olan biri tüp bebek tedavisinin vücut dışında döllenme olduğunu bilmektedir. Örnek verecek olursak, sperm ve yumurtanın vücudun içinde çeşitli sebeplerden bir araya gelmemesi, embriyonun genetik olarak incelenmesi gerektiği veya tutunma olayında herhangi bazı sorunlar yaşandığında tüp bebek tedavisi olumlu sonuçlar vermektedir.

Tüp bebek yumurta toplama işlemi için embriyoloji laboratuvarları kullanılmaktadır. Kullanılan vajinal ultrason probuna, steril şartlar ile takılmış olan bir yön gösterici aracılığıyla iğne kullanılarak, vajinal yoldan yumurta toplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bazı özel hususlarda bu toplama işleme karından da yapılabilmektedir.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Yumurta toplama tedavileri çoğunlukla adet kanaması başladıktan 8 veya 12 gün içinde yeterli büyüklüğe ulaşır ve yumurta çatlatma iğnesi olarak adlandırılan olgunlaştırıcı iğnenin yapıldıktan 34 veya 36 saat sonra yumurtalar toplanabilir hale gelmektedir.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Ağrılı Mıdır?

Tüp bebek tedavilerinde maalesef sadece yumurta toplama işlemi ağrılıdır. Bundan dolayı hastanın anestezi olmasında herhangi bir sorun yok ise sedasyon anestezisi kullanılır. Fakat bazı hastalarda tedaviyi yapacak doktorun kararına göre lokal bölgesel uyuşturucu da uygulanmaktadır. Tüp bebek yumurta toplama işlemi sonrası hastanın herhangi bir ağrı hissetmesini önlemek için gerekli ağrı kesici ilaçlar verilmektedir.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşleminde Kaç Yumurta Toplanmaktadır?

Kaç yumurta toplanacağı tamamen hastanın vücudunun bu tedaviye verdiği tepki, yaşı ve yumurta rezerviyle alakalıdır. Bundan dolayı tekrarlanana tedavilerde bu sayılar değişebilmektedir. Bu tedaviye maruz kalacak her hastanın bir normali bulunmaktadır ve önemli olan hastayı gebeliğe götürebilecek olan yumurtayı bulmaktır.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşleminden Sonra Hasta Ne Kadar Dinlenmelidir?

Tüp bebek yumurta toplama işlemi sonrası eğer ki hastanın ağrıları geçmiş ise, herhangi bir bulantı yok ise, tansiyonu normal, rahat yürüyebiliyor ve idrara çıkabiliyor ise o gün hasta taburcu edilip evine yollanabilir, evde istirahate devam edebilir.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşleminden Sonra Hasta Banyo Yapabilir Mi?

Alınan anestezinin tamamen geçmiş olması şartı ile çok fazla sıcak olmayan suyla birlikte hastanın ayakta bir şekilde banyo yapmasında hiçbir sıkıntı yoktur.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşleminden Sonra Hasta Ne Yemeli Ne İçmeli?

Bu tedavinin en kritik aşaması yumurta toplama ile bitmiştir. Fakat hala dikkat edilmesi gereken bazı kritik konular bulunmaktadır. Hastanın yeme ve içmeye göstereceği hassasiyeti gebe bir kadınmış gibi göstermesi önemlidir. Kafeinli veya gazlı içeceklerden uzak durmalı, gereksiz ilaç kullanmamalı ve asla alkol veya sigara tüketmemelidir. Düzenli ve dengeli bir şekilde beslenilmelidir.

 

Hemen Ara
Whatsapp