Tüp Bebek Ve İkiz Gebelik Olasılığı

tup bebek nasil yapilir
  • Aralık 25, 2020

Tüp bebek tedavisi, doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Genel olarak tüp bebek tedavisinde bulunan çiftlerin %95’i çocuk sahibi olmayı başarmıştır. En etkili tedavi yöntemlerinden birisi olan tüp bebek tedavisi, düşük bir ihtimal ile ikiz bebek doğumunu da sağlamaktadır.

Kadın doğum uzmanları tarafından verilen bilgilere göre son zamanlarda tüp bebek tedavisinde artışlar gözlemlenmektedir. Tüp bebek tedavisi olup ikiz bebek isteyen çiftlerin sayısı da son dönemlerde bir hayli artış göstermektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde ikiz bebek olasılığı %10 olarak belirtilmektedir. Yani çok düşük bir ihtimal ile tüp bebek tedavisiyle ikiz bebek dünyaya getirmek mümkün.

Tüp Bebek Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Tüp bebek tedavisine başlamış olan kişilerin, bazı faktörlere son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Gebeliğin engellenmemesi adına bu faktörlere dikkat edilmesi ve düzenli bir şekilde beslenilmesi gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisine başlamış olan çiftlerin, özellikle kadınların dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Sigara içiliyorsa eğer azaltılmalı ya da bırakılmalı.
  • Alkol bu dönemde bırakılmalıdır.
  • Düzenli olan vitamin alınmalıdır.
  • Ağır işler yapılmamalıdır.
  • Sağlıklı gıdalar tüketilip, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Tüp bebek tedavisine başlamış olan kişilerin bu maddeleri düzenli olarak yerine getirmesi gerekmektedir. Tedavinin etkili bir şekilde yanıt vermesi için son derece gereklidir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek işlemine başlanıldığı zaman kesinlikle ağrı veya sızı hissedilmez. Transfer işlemlerinde hafif ağrılar hanımlarda gözlemlenmektedir. Ancak bunlarda ağrı kesiciler ile kısa süre içerisinde sonlanmaktadır.

Embriyo transferleri kadına yapılmaktadır. Bu transfer işleminden 12 gün sonra kadına gebelik testi uygulanır. Eğer kadın gebe değilse, 2 ay sonra tekrardan transfer işlemi yapılmaktadır. 35 yaşının altında olan kadınlara 1 embriyo, 35 yaşından büyük olan kadınlara ise 2 embriyo transferi uygulanmaktadır. Bu embriyo transferinin azlığının sebebi ise çoklu gebeliği engellemektedir.

Tüp Bebek İşleminde İkiz Gebelik Mümkün Mü?

Tüp bebek tedavisi uygulatacak olan çiftler sürekli olarak tüp bebek ve ikiz gebelik olasılığı hakkında sorular sormaktadır. Son dönemlerde tüp bebek tedavililerinde embriyo transferi kısıtlamaları uygulanmaya başlanmıştır. Bu da çoğul gebeliklerin önüne geçmektedir. Genel olarak tüp bebek ile hamile kalan kadınların %90’ı tek çocuk dünyaya getirmektedir. %10’luk gibi küçük oranlarda ise ikiz bebek dünyaya gelmektedir.

Normal Gebelikte İkiz Oranı

Tüp bebek tedavisinde ikiz doğum oranı %10 olmaktadır. Ancak normal doğumlarda ise ikiz bebek doğumu %1 olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde ikiz doğum oranı normal doğumdan daha yüksek miktarda gözlemlenmektedir. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalan kadınların %10’luk bir bölümü ikiz bebek dünyaya getirirken, doğal yollar ile gebe kalan kadınların sadece %1’i ikiz bebekler dünyaya getirmektedir.

Tek Embriyo Transferi İle İkiz Gebelik Olur Mu?

İnsanlar bazı sebeplerden ötürü bebek sahibi olamayabilirler. Fakat gelişen teknoloji ve ilerleyen tıp ile bebek sahibi olunabilir. Embriyo transferinde ise sık sorulan sorular arasında ikiz gebelik olup olamama ihtimali gelmektedir. Tek embriyo transferi ile yüzde doksan dokuz tek gebelik meydana gelir. Yüzde bir olasılık ile de tek yumurta ikizi meydana gelir. Yani tek embriyo transferi ile ikiz gebelik oluşma ihtimali vardır fakat çok azdır.

Özetle sizler de bu transfer işlemiyle gebe kalabilirsiniz. Fakat ikiz mi tek mi olacağı ihtimaller ile sınırlıdır. İkiz olmasını istiyorsanız çift embriyo transferi işlemini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp