Tüp Bebek Uygulamasında Yaş Sınırı Var Mı?

tup bebek uygulamasi kac gun surer
  • Ekim 10, 2022

Tüp bebek uygulamasında yaş sınırı var mı sorusunun yanıtı pek çok insan tarafından araştırılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde yaş unsuru önem arz etmektedir. Tedaviye başlama süreci ne kadar erken olursa başarı olasılığı da o kadar yüksek olmaktadır. Bunun sebebi, kadınların genç yaşlardaki yumurta rezervlerinin daha sağlıklı olmasıdır. Yumurta rezervlerinden toplanacak olan yumurtanın kaliteli olması döllenme başarısını dolayısıyla gebe kalma olasılığını arttırır.

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin menopoza girme yaşı pek çok etkenle değişkenlik göstermektedir. Menopoz gerçekleştiğinde tüp bebek uygulanamamasının sebebi yumurta rezervlerinin bitmiş olmasıdır.

Tüp Bebek Uygulamasında Kadın Yaşı Başarıyı Etkiler mi?

Tüp bebek uygulamasında yaşın başarıyı etkileyip etkilemediği sıklıkla tartışılan konulardan bir tanesidir. Bu konuda yapılan araştırmalar yaşın başarıyı etkilemede çok büyük bir etkisi olduğunu göstermektedir. Kadından alınan yumurtalar rezervlerde yaş ilerledikçe azalmaktadır. Bunun yanında bir de kadınların yaşı ilerledikçe yumurtaların kalitesi azalmaktadır. Bu da hamileliğin ve doğacak çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, ileriki yaşlarda yaşanan gebeliklerde kayıp oranı genç yaştakine göre daha fazladır.

Tüp Bebek Uygulamasında İkiz ya da Üçüz Gebelik Yaşanma İhtimali Var mı?

Embriyo transferi, tüp bebek uygulamasının önemli aşamalarından bir tanesidir. Kadın ve erkekten alınan yumurta ve spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesiyle birlikte birden çok embriyo elde edilmektedir. Elde edilen bu embriyolar arasından en sağlıklı ve kaliteli olan seçilmektedir. Seçilen bu embriyo anne rahmine yerleştirilmektedir. Yerleştirilen embriyonun rahme sorun yaşamadan tutunmasıyla birlikte başarılı bir gebelik elde edilmektedir.

Tüp bebek uygulamalarında genellikle tekil gebelik tercih edilir ve hedeflenir. Bunun sebebi, tedavinin olabildiğince sağlıklı ve başarılı bir şekilde sürdürülmek istenmesidir. Bu başarıyı sağlamanın en önemli aşamalarından bir tanesi de embriyo transferidir. Rahme yerleştirilen birden fazla embriyo nakledilmesi gebelik ihtimalini arttırmaktadır. Fakat, bununla birlikte çoğul gebelik oluşma ihtimali de artış göstermektedir. Çoğul gebelik doktorlar tarafından tercih edilmemektedir. Bunun sebebi çoğul gebelikte erken doğum tekil gebeliğe göre çok daha fazla görülmektedir.

Tüp Bebek Uygulaması Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek uygulamasında ilk önce uygulamaya başlanacak tarih belirlenmektedir. Bu aşamadan sonra da ilaç kullanmaya başlanmaktadır. Bu süreç 15 gün sürmektedir. Diğer bir aşamada da kadından yumurta hücreleri toplanmaktadır. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra döllenme ve ardından embriyo oluşumu gözlenmektedir. Embriyolar meydana geldikten sonra embriyo anne rahmine yerleştirilir. Embriyo anne rahmine yerleştirildikten sonra hasta hastane 3 ile 4 saat arasında beklemektedir. Transfer gerçekleştikten 12 gün sonra kadın gebelik testi yapabilmektedir. Testin pozitif çıkmasıyla tüp bebek tedavisi sona ermektedir.

Tüp Bebek Uygulamasının Fiyatları Nedir?

Tüp bebek uygulaması doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için en çok tercih edilen uygulamalardan bir tanesidir. Birçok çift tarafından araştırılan bir uygulama olması ile, tüp bebek tedavisi fiyatları da çok araştırılmaktadır. Tüp bebek uygulamasının fiyatları kişiye ve tedavi sürecine göre değişmektedir. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi gebeliğin kaçıncı seferde yaşanacak olmasıdır. Kimi kadınlarda gebelik ilk seferde yaşanırken kimi kadınlarda bu ikinci üçüncü seferlerde gerçekleşmektedir.

Hemen Ara
Whatsapp