Tüp Bebek Transferi Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

tup bebek tedavisinde hangi testler yapilir
  • Aralık 5, 2021

Tüp bebek tedavilerine genelde adetin 3. veya 2. günü başlanır. Tedavi 17 gün kadar sürebilir. Daha sonrasında embriyo transferi gerçekleşince 12 gün kadar beklenerek gebelik testi yapılır.

Tüp Bebek Nasıl Gerçekleştirilir? Tedavideki Şartlar Nelerdir?

Tedavide kadından alınan yumurtalar laboratuvarda erkeğin spermi ile döllenmesi sağlanır ve embriyo kadının rahmine yerleştirilir. Zaten tedavi öncesinde kadın ve erkeğin üreme kabiliyetleri değerlendirmeye alınır. Yumurtaların olgunlaşma sürecinden sonra ise hormon tedavisine geçilir. Bu tedavinin ardından yumurtalara çatlatma iğnesi yapılır. En sonunda yumurtlar laboratuvar ortamında sperm ile döllenmesi sağlanarak embriyo anne rahmine yerleştirildikten sonra çiftler yarım saatin ardından evlerine dönebilirler. Bazı durumlarda birkaç tane embriyo rahme yerleştirilmesi gerekebilir. Bunun sonucunda çoğul gebelik gelişebilir. Menopoz öncesinde Tüp bebek tedavisi herkese uygulanabilir. Fakat 40 yaşını geçtikten sonra gebe kalma şansı azalmaktadır.

Tüp Bebek Aşması Nasıl Gerçekleşir?

Her tedavide görüldüğü üzere tedavi ilk olarak bir ön görüşme ile gerçekleştirilir. Hekim konu hakkında sizden bilgi aldıktan sonra gereken muayenelere başlar. Yapılan muayenelerin ardından çift için uygun bir tedavi belirlenir. Tedaviye geçildiğinde ise şu aşamalar sırası ile gerçekleşir;

  • Yumurtalar uyarılır.
  • Yumurtalar toplanır.
  • Spermler alınır.
  • Döllenme yapılır.
  • Embriyo transferi gerçekleştirilir.

Tüp bebek tedavilerinde genel aşamalar bu şekilde sıralanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavilerinde İlaç Kullanımı

Bu tedavide genelde yumurtaların olgu kalması için hastaya özel olarak seçilmiş hormon ilaçları kullanılmaktadır. Embriyo transferi gerçekleştirildikten sonra bu embriyonun anne karnında sorunsuz kalabilmesi için ise östrojen ve progesteron hormon takviyesi de yapılır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Hangi Testlere İhtiyaç Duyulur?

Çiftler sorunsuz olarak korunmada düzenli bir ilişki içerisinde olup gebelik gerçekleşmiyorsa kısırlık şüphesi ile bazı incelemeler yapılabilir. İncelemelerin ardından gerek duyulan tedavi için ise bazı testlere ihtiyaç duyulur. Bu testler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kan Testi
  • Hormon Testi
  • Erkek için kısırlık testi
  • Rahim içinin gebeliğe uygunluğunu tespit etmek için bazı testler yapılır.

Tüp Bebek Tedavisi öncesinde durumun anlaşılması için bu tür testlere ihtiyaç vardır.

Tüp Bebek Tedavisi Başarı Oranları

Tüp bebek tedavilerinin başarısını etkileyen birden çok faktör bulunur. Bu faktörler tedavi görülecek merkezin tecrübesi, tedavide uygulanacak teknolojik yöntem ve canlı doğum oranı olarak sıralanabilir. Genele bakıldığında tüp bebek tedavilerinde ki başarı oranı yaklaşık %40 olarak belirlenmiştir. Bu yüzde çocuk sahibi olabilmek için yeterli görülür.

Bunun yanı sıra günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile Tüp bebek tedavilerinde kullanılan yöntemlerdir artmıştır. Bu da başarı oranını olumlu yönde etkilemektedir. Fakat başarı oranını etkileyen en önemli faktörlerden biri inde yaş olduğu konusunu unutmamak gerekir. Gerekli görüldüğü durumlarda başarı oranına bakılmadan tecrübeli hekimlerden yardım alarak tedavi sürecine başlamak gerekir.

Hemen Ara
Whatsapp