Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojinin Önemi

tup bebek nedir
  • Ekim 18, 2020

Tüp bebek tedavisi uzun bir süreç gerektiren tedavidir. Tedavinin temelinde çiftlerin birbirine uyum sağlayarak aşamalı bir şekilde uyum sağlaması çok önemlidir. Tüp bebek merkezleri bu hizmeti uygun şartlarda vermektedir. Geçmiş dönemlere göre tüp bebek tedavisi günümüzde son derece önemli bir hale gelmiştir.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi bir yıldan fazla evli olan ve olağan koşullarda doğal yollardan hamile kalınamadığı durumlarda ortaya çıkan bir tedavi seçeneğidir. Son yıllarda önemi fazlasıyla artan tüp bebek tedavisi teknoloji ile desteklenerek başarılı sonuçlar vermektedir.

Anne ve baba adayından alınan numuneler steril koşullarda ve laboratuvar ortamında döllendirme sağlanarak zigot oluşumu ve zigot hareketlerini gözlemleme amaçlanmaktadır. Tutunma evresine gelirken zigotu steril koşullarda aşılama yöntemi ile anne rahmine bırakılması gerekir.

Sonrasında yapılan gözlemlerde zigotun varlığı veya hayatını kaybetme riskine karşılık çatlatma yöntemi çalışması yapılarak tedaviye yön verilir. Tüp bebek tedavisinde çiftlerin birbirine desteği önemli olduğu gibi anne baba adaylarının çevre desteği de psikolojik olarak önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Karşılaşılan Problemler

Tüp bebek tedavisi tedavinin başlangıcından sonuna kadar dikkat ve sabır isteyen bir tedavi yöntemidir. Çiftlerin psikolojik durumu dölleme veya döllenme yeteneğini etkilediği için ilk etapta stresten uzak durulmalıdır.

Tüp bebek tedavi merkezlerinde bu süreç titizlikle yürütülse de enfeksiyona özellikle dikkat edilmelidir. Minimal düzeyde bir enfeksiyon varlığı döllenmeyi veya döllenmiş yumurtayı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum tüp bebek tedavisi açısından olumsuz durumlara neden olabilir.

Tüp bebek tedavisinde başlıca karşılaşılan sorunlar arasında:

  • Uygun yumurtanın olmaması
  • Beklenen döllenmenin gerçekleşmemiş olması
  • Yapılan transferde yaşanan zorluklar
  • Baba adayında yeterli miktarda sperm olmaması
  • Hormonlara bağlı olarak yumurtalıkların aşırı uyarılması

Bu problemler önemli problemlerdir. Tedavi esnasında gözden kaçırılmaması gerekir. Ek olarak bu durumlar bulunduğunda da farklı tedaviler uygulanabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Yaklaşım

Tüp bebek tedavisi genellikle evli çiftlerin topluma açıklamakta zorlandığı veya utandığı, çekindiği bir durumdur. Bulunulan çevre şartları ve psikolojik baskı çiftler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi hemşireleri çiftlerin bu konuda çok hassas olduğunu bilmeli ve buna göre yaklaşmalıdır.

Duygusal durum ve motivasyonun yüksek olması tedavide olumlu sonuçların alınma oranını artırır. Çiftler olumsuz durumlardan etkilenmemeli birbirlerini motive etmelidir. İçinden çıkılamadığı durumlarda mutlaka uzman desteği ya da terapiler alınmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Hemen Ara
Whatsapp