Tüp Bebek Tedavisinde Kaç Tane Çocuk Olur?

tup bebek tedavisi nedir
  • Ocak 17, 2023

Tüp bebek tedavisi, normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftler için kullanılan alternatif üreme yöntemidir. Kısırlık tedavisi yöntemi olarak da sıklıkla karşılaşılan işlemler de tüp bebek tedavisi oluyor.

Düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşayan çiftlerin ilk 2 yıllık süreçte çocuk sahibi olamadıkları durumlarda başvurulan yöntemlerden olan tüp bebek tedavisi alternatif oluşturuyor. Çocuk sahibi olamamanın nedenleri kesin olarak tespit edilememiş olmakla beraber farklı faktörler bu durumu tetikleyici olabiliyor.

Tüp bebek tedavisi bazı durumlarda ilk denemede başarılı sonuç verirken bazı anlarda bu bir kaç denemeyi daha gerekli kılabiliyor. Ortalama ilk 3-4 denemenin ardından olumlu sonuç almak hedeflenir. Deneme sayısı bu oranları arttıkça başarı oranı düşebiliyor. Ancak bu her zaman rastlanan durumlar olmaz, gebeliği direkt engelleyici ciddi sağlık problemleri olmazsa genellikle ilk 4 denemede başarılı sonuç elde edilebiliyor.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücresi yumurtaların, erkek üreme hücresi spermlerin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi sürecini kapsar. Bu yöntemler döllenen yumurtalar kadının rahmine yerleştirilir.

Tüp bebek tedavisinde ilk üç deneme fazlasıyla önem oluşturur. Tedavinin bir sınırı olmaksızın tekrar denemeler yapılabiliyor. Ancak bu süreç psikolojik anlamda yorucu bir dönemi kapsar. Bu da her başarısız denemenin etkileri bir yeni deneme ile daha olumsuz his yaratabiliyor. Dolayısıylada tüp bebek tedavisi ile olumlu sonuçlar alındığı anlar genel olarak ilk üç denemede olabiliyor.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Hamile kalmak isteyen ancak bu duruma etki edecek herhangi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen beklenen gebelik hali gerçekleşmeyen 35 yaş altı kadınlar tüp bebek tedavisi için uygun kriterlerdir. Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlerde dikkat edilen ilk faktör korunmasız olarak yaklaşık 2 yıl gibi bir zaman aralığında çocuk sahibi olmak istemelerine rağmen sürecin olumsuz sonuçlanıyor olmasıdır.

Bu oran yaşı 35 yaş ve üzeri kadınlar için deneme süreci 6 aylık zaman dilimini kapsar. Eğer ki hamilelik için engel teşkil edecek olgulara rastlanmıyorsa bu 6 aylık sürenin sonunda gereken kontroller için doktora başvurulabilir.

Bilhassa yaşı 35 sınırını geçmiş kadınlar için bu deneme süresinin ardından gebelik yaşanmıyorsa daha fazla vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak elde edilebilecek başarı oranlarını olumlu yönde etkilemek adına önemlidir. Yaş arttıkça gebelik yaşamak tüp bebek tedavisi ile dahi zorlaşabiliyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarılı olma olasılığı hastanın yaşı ve embriyo kalitesi etkileyici faktörlerdir. Başarı şansının fazla olduğu durumlar genelde 30 yaş ve altı kadınlarda denenmesidir. Özellikle yaşı 35’i geçen kadınlarda tüp bebek tedavisi süreci biraz daha uzun olabilir. 30 yaş altı için başarı oranı, %55-60 aralığındadır. Bu durum 35 yaş ve üstü için ise %15-20 oranlarına kadar düşebiliyor.

Hemen Ara
Whatsapp