Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir Mi?

tup bebekte cinsiyet secimi yasal mi
 • Ekim 15, 2020

Tüp bebek tedavisi yaptırmayı düşünen eşler tedavinin nasıl uygulandığı konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bu konuda çiftler tüp bebekte cinsiyet belirlenir mi sorusunu sıkça soruyor. Tıp dünyası açısından bu durumun etik olup olmadığı tartışmaları devam etmektedir. Ancak tüp bebek tedavisi sırasında bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün olmaktadır. Bu yönteme kısaca pgt denilmektedir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için bazı şartların bulunması gerekmektedir.

PGT Cinsiyet Belirleme

​​​​​​PGT cinsiyet belirleme yöntemi en genel hali ile genetik ayıklama tekniği olarak ifade edilebilir. Embriyonal dönem olarak isimlendirilen zaman diliminde döllenmiş olan yumurta anne karnına konacağı sırada bebeğin cinsiyeti belirlenebilmektedir. Bu yöntem çiftlerin bebeklerinin cinsiyetini seçebilme imkanı sunmaktadır. Günümüzde ise dünyanın pek çok ülkesinde uygulanmıştır.

Aslında pgt yöntemi tüp bebek tedavisinde genetik anlamda bozukluğu olan embriyoları ayıklayabilmek için kullanılmaktadır. Fakat cinsiyet belirleme konusunda %99 oranında başarı imkanı bulunmaktadır. Türkiye’de genetik hastalık riskinin olması durumunda cinsiyet belirleme yöntemine izin verilmektedir.

Cinsiyet Seçimi Yapmak Yasal Mı?

Ülkemizde yapılan tüp bebek tedavilerinde bebeğin cinsiyetini seçmek yasal değildir. Yasalara aykırı olan bu durum sadece istisnai olan hastalar için doktor raporunun olması halinde izin verilmektedir. Bu izin ise genetik aktarımı yapılabilen hastalıkların bazılarının sadece kız veya erkek bebeklere geçiyor olma ihtimaline göredir. Anne veya babanın Böyle bir durumu olması halinde özel isimle bebeğin cinsiyetinin seçilmesine izin verilmektedir.

Pgt cinsiyet belirleme işlemi Kıbrıs, Rusya, Birleşik Krallık gibi ülkelerde yasal ve isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. Ancak Türkiye’de yukarıda yazıldığı gibi sadece zorunlu hallerde izin verilmektedir.

PGT Yönteminin Şartları

Bazı ülkelerde çeşitli şartlara dayalı olarak yasal anlamda bebeğin cinsiyetini seçilebilmektedir.

Pgt yöntemi ile cinsiyet belirleme yapılabilecek durumlar şöyle sıralanabilir;

 • Annenin 40 yaşını geçmiş olması
 • Genetik anlamda bebeğe aktarılma olasılığı olan kromozomal bozukluklar
 • Anne ve babanın anomaliye sahip bir çocuklarının olması
 • Annenin ya da babanın herhangi bir genetik hastalığa sahip olması
 • Tekrarlayan düşük durumları
 • Amniyosentez korkusu
 • Engelli bebek riskinin yüksek olması
 • Bebeğin cinsiyeti ile ilgili genetik bozuklukların olması ihtimali

PGT Yöntemi Hangi Ülkelerde Yapılabilir?

Pgt yöntemi ile cinsiyet belirleme işlemi ülkemize dahil olmak üzere birçok ülkede yasadışıdır. Yasal oldu ABD gibi ülkelerde ücretler dahilinde uygulanmaktadır. Özellikle Kuzey Kıbrıs’ta yasal olması ile birlikte daha ekonomik fiyatlara seçkin doktorlar tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle dünyanın dört bir yanından gelen binlerde çift tüp bebek cinsiyet seçimi için Kıbrıs’ı tercih etmektedir.

Bu yöntem toplamda 8 ile 20 gün sürmektedir. Sürecin ön hazırlık süresi ise 10-12 gün olmaktadır. Bu hazırlık suresi kendi ülkelerinde geçerken Kıbrıs’taki tedavi süresi 1 hafta olmaktadır. Bu nedenle Kıbrıs en çok tercih edilen ülke olarak bilinmektedir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Oranı

Yapılan araştırmalara göre tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olan çiftlerin erkek bebeğe sahip olma oranı %56,1’ken kız cinsiyet oranı %43,9. Kesin bir dayanağı olmayan bu araştırmaya göre tüp bebek tedavisinde erkek cinsiyet ihtimalinin fazla olmasının sebebi ise embriyonun yumurtalamanın geç dönemlerinde yerleştiriliyor olması.

Tüp Bebekte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur?

Tüp bebek tedavisi ile gebelik olması durumunda cinsiyetin belirlenmesi için gebeliğin 16.haftası beklenmelidir. Bu haftada yapılacak doktor muayenesinde bebeğinizin cinsiyeti öğrenilebilir. Bazı gebeliklerde 14.haftada da cinsiyet belirlenebilmektedir ancak kesin olarak 16.haftada öğrenilebilmektedir.

Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme Fiyatı

Türkiye’de zorunlu haller dışında yapılması yasak olan cinsiyet belirleme işlemi, yurtdışında birkaç ülkede yasal olarak gerçekleştirilebiliyor. Döviz kurları ile ödeme yapılan bu işlemlerin normal tüp bebek tedavisine göre pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Doğrudan cinsiyet belirleme fiyatları hakkında net bir fiyat vermek ise maalesef mümkün değildir.

Çin Takvimi Nedir? Çin Takvimi İle Cinsiyet Belirlenebilir Mi?

Çin takvimindeki antrolojide de batı astrolojisinde olduğu gibi 12 burç bulunmaktadır. Çin takvimi 12 hayvandan meydana gelmektedir. Batının astroloji gökyüzüne göre belirlenirken Çin takvimi tabiat ve çiftçilere göre belirlenmiştir. Çin astrolojisindeki burçların özelliklerini doğum seneleri belirlemektedir. Batı astrolojisinde ise burç özellikleri aylara göre belirlenmektedir. Çin astrolojisinin kaynağı Yin-Yang, Çin takvimi ve beş temel elementtir.

Bu elementler şu şekildedir:

 • Ağaç
 • Ateş element
 • Toprak
 • Metal
 • Su

Çin burçları fare, manda, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, köpek, domuz ve horoz olmak üzere 12 tanedir. Bu yüzde 12 yıl arayla doğanlar aynı burca denk gelmektedirler.

Çin takvimine göre cinsiyet belirlenebilmektedir. Çin takviminde insanlar yaşlarını ve hamile kalacakları ayları kullanarak bebeklerinin cinsiyetleri hesaplayabilmektedirler.

Bebeğin Cinsiyetini Anne Mi Baba Mı Belirler?

Çok sorulan sorulardan biri de bebeğin cinsiyetinin kim tarafından belirlendiği oluyor. Kadınlarda XX, erkeklerde ise XY kromozomu bulunuyor. Sperm içerisinde bulunan kromozoma göre bebeğin cinsiyeti belirlenir. Yani erkek spermi Y kromozomu ile yumurtaya ulaşırsa erkek, X kromozomu ile ulaşırsa kız cinsiyet oluşur. Yani bebeğin cinsiyetini erkek belirler diyebiliriz.

Hemen Ara
Whatsapp