Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yaptırılması Gereken Testler Nelerdir?

tup bebek hazirlik asamasi nedir
  • Mart 10, 2022

Doğurganlık hususunda çeşitli sıkıntılar yaşayan bireylerin, bebek yapma planlarını hayata geçirmelerine olanak sağlayan çok sayıda tüp bebek klinikleri mevcuttur. Günümüzde bireyler kariyer konusunda istedikleri düzeye gelmeden ebeveyn olmak istemeyebiliyor. Dolaysıyla kadınlarda yaşın ilerlemesiyle beraber doğurganlık düzeyi azalıyor. Böyle durumlarda fazla zaman kaybetmeden çiftlerin tüp bebek merkezlerine başvurmaları daha sağlıklı sonuçlar alınmasını kolaylaştırıyor.

Çiftlerden birinden birinde doğurganlığı engelleyecek rahatsızlıkların oluşması da kişilerin psikolojisini etkileyebiliyor. Tüp bebek kliniklerinde yapılacak olan değerlendirme ve muayeneler sonucunda kişinin tüp bebek sahibi olabileceği netleştiriliyor. Elbette bu muayenelerde kadın ve erkeğe birtakım tetkikler yapılıyor. Tetkikler sonucunda kişinin gebeliğinin sağlıklı olabileceğine karar verilir.

Tüp Bebek Hazırlık Aşaması Nedir?

Tüp bebek tedavisini denemek isteyen çiftler ilk olarak bir kadın doğum uzmanına başvurarak gerekli tetkiklerin yapılmasını isteyebilir. Birtakım kan testleri, doktor muayenesi ve ultrason incelemeleri hem zaman alan hem de maliyetli bir süreçtir.

Bu sonuçlardan sonra bir tüp bebek merkezine başvurmak sürecin daha hızlı oluşmasını sağlar. Önceden yapılmış olan tetkikler sonucunda kişiye uygun tedavi sürecine başlanır. Dolayısıyla tedavi süreci daha kaliteli geçebilir. Tüp bebek aşamasına geçilmeden önce uzman doktor kişiye şu soruları yöneltebilir:

  • Kişinin adet dönemi
  • Kişinin adet döneminin sancılı geçip geçmediği
  • Kişinin son adet tarihi

Bu gibi anne adayına ait bilgiler doğru şekilde uzman hekime anlatılmalıdır. Gerek anne adayının gerekse baba adayının sağlık geçmişi dikkate alınır. Hekim bu bilgiler doğrultusunda uygun olan tedaviyi başlatabilir.

Hormon Testleri

Tüp bebek tedavisi öncesi anne adayına birtakım bazal hormon tetkikleri yapılıyor. Bu testler sonucunda kişinin tüp bebek tedavisinin başarı oranı belirlenir. Anne adayının adet döneminin 2. günü TSH, PRL testiyle birlikte gerek görülürse Testosteron testi de yapılabiliyor.

Bu süreçte yapılan hormon testlerinin sonucunun yüksek çıkması yumurta rezervinin kaliteli olmadığını belirler. Yumurta rezervlerinin kalitesiz oluşu tüp bebek tedavisinde başarı oranını azaltabilir. Anne adaylarına bu süreçte birtakım ilaç tedavileri uygulanarak yüksek hormon seviyelerinin normal seviyeye gelmesi hedefleniyor.

İlaçlı Rahim Filmi

Tüp bebek tedavisinde anne adayının rahminde miyom, kist, polip gibi birtakım rahatsızlıkların olması tüp bebek tedavisinde başarı oranını düşürebilir. İlk olarak anne adayının bu rahatsızlığına müdahale edilmesi gerekebilir. Aksi taktirde rahim içinde embriyonun sağlıklı gelişmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda tedaviye başlamadan önce anne adayına ilaçlı rahim filmi öneriliyor. Böylelikle rahim içi daha sağlıklı değerlendirilebiliyor.

Transvajinal Ultrason

Anne adayına uygulanan ultrason tetkikleri kişinin rahminin ve yumurtalıklarının sağlıklı olup olmadığını belirlemek açısından oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisi öncesi hormon testleri yanı sıra ultrason tetkiki de rutin olarak anne adaylarından isteniyor. Diğer birtakım vitamin ve hormon testleri gerekli görülürse istenebiliyor.

Hemen Ara
Whatsapp