Tüp Bebek İçin Sperm Hareketliliği Kaç Olmalı?

sperm hizi nasil olmali
  • Ağustos 18, 2021

Bebek sahibi olmak, birçok kişinin hayallerinden biridir. Bunun için ise döllenme olması gerekir. Döllenmeyi etkileyen birçok faktör bulunur.

Eski dönemlerde döllenmeyi etkileyen unsur, sadece kadınlarda kabul edilirdi. Ancak tüp bebek tedavisinden sonra erkeklerinde döllenme de önemli bir etken olduğu görüldü. Örneğin; sperm sayısı ve hareketliliği, döllenme için oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Kaç Olmalı?

  • Sperm sayılarının, sperm hareketliliğinde önemli bir yeri var. Çünkü sağlıklı döllenme için sperm sayısına ve hareketine birlikte bakılır.
  • Tüp bebek için araştırma yapan kişiler, sperm sayısı ve hareketliliği kavramlarını öğrendikten sonra tüp bebek için sperm sayısının ve hareketliliğin kaç olması gerektiğini merak etmektedir.
  • Döllenme sırasında spermlerin hepsi yumurtaya ulaşamaz. Yolculuk biraz zor olduğu için çoğu yumurtaya ulaşamadan ölür. Dolayısıyla sperm sayısı ne kadar fazla olursa spermlerin yumurtaya ulaşma ihtimali o kadar artar.
  • Araştırmalara göre tüp bebek yöntemi için sperm sayısının en az 39 milyon olması gerekir. Sperm sayısının 39 milyondan az olması, döllenme ihtimalini azaltır. Buna bağlı olarak da tüp bebek yöntemi, olumlu sonuçlanmayabilir.

Ancak sperm sayısının 39 milyondan fazla olması, döllenmenin gerçekleşeceği anlamına gelmez. Sperm hareketliliği de önemlidir.

Tüp Bebek Yönteminde Sperm Hareketliliği Nasıl Olmalı?

Tüp bebek yönteminde bilinen yanlışlardan biri, sperm sayısının yeterli olduğu düşüncesidir. Ancak sperm sayısı fazla olsa bile hareketlilik konusunda hızlı değilse döllenme olmaz. Tüp bebek tedavisinde yapılan testlerde her 100 sperm ayrı ayrı gözlenir. Gözlenen her grupta 4 hızlı sperm, normal olarak kabul edilir.

Yani, sperm sayısı 80 milyon hareketliliği %40 olan erkek ile sperm sayısı 40 milyon hareketliliği %80 olan erkek karşılaştırıldığında herhangi bir fark bulunmaz. Çünkü ikisinin de döllenme şansı aynıdır. Bu yüzden tüp bebek yöntemlerinde sperm sayısı ve hareketleri beraber gözlenir.

Sonuç olarak sperm sayısının 40 milyondan fazla olması ve hızlı olması, döllenme oranını arttırır.

Sperm Sayısı Arttırılabilir Mi?

Tüp bebek tedavisinde sperm sayısı artarsa döllenme oranı da o kadar artar. Ancak burada önemli olan sağlıklı sperm artışı sağlamaktır. İlişki sonrasında sağlıklı bir erkekte 40 milyondan fazla sperm dışarıya çıkar. Bu da milyonlarca spermin yumurtaya doğru gitmesi demektir. Sperm hızlı olursa yumurtaya ulaşır. Yavaş olursa yumurtaya oluşamadan yok olur.

Sağlıklı sperm, hızlı sperm demektir. Hızlı spermler, tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlanmasını sağlar. Sperm sayısını arttırmak için birçok yöntem deneniyor. Bitkisel macunlar tüketmek, bunlardan sadece biridir.

Macunun içerisinde yer alan bitkiler, alerjik etken oluşturabilir. Vücut sıcaklığının yükselmesine neden olabilir. Bu da sperm sayısının ve hareketliliğin azalmasına neden olur. Dolayısıyla tüp bebek tedavisinde sperm hızı ve hareketliliğinin artması, sadece doktor tavsiyesiyle olmalıdır.

Hemen Ara
Whatsapp