Anne olmaya karar verdiniz, denemeleriniz sonucunda başarılı olunamadığını fark ettiyseniz sizleri Ankara tüp bebek merkezimize bekliyoruz. Merkezimizde ayrıca Ankara Tüp Bebek Fiyatları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Doğal yollar ile hamile kalamayan kadınlarımızın başvurduğu bir tedavi olup ülkemizde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Gelişen tıp dünyası ve modern teknolojinin birleşmesiyle başarı oranları gün geçtikçe arttırılmaktadır. Basit bir anlatımıyla tüp bebek, kadın ebeveynin yumurtalığı ile erkek ebeveynin sperminin birleştirilerek laboratuar ortamlarında döllenmesini beklenildiği ve daha sonra başarılı sonuçlarda kadının tekrardan rahmine yerleştirilmesiyle gerçekleşen bir tedavidir. Genç yaş grubu kadınlarda daha olumlu sonuçlar alındığı kanıtlanmıştır. Değişik başarı oranları olan tüp bebek tedavisi kadınların yaşlarına ve genetik yapılarında rahatsızlıklara göre farklılık göstermektedir. 12 aylık bir süreçte korunmasız gebe kalma girişimleriniz sonuç veremiyorsanız sizde hemen bir tüp bebek merkezine başvurabilirsiniz.

Ankara Tüp Bebek

30 yaş grubu kadınlarda %60, 35 yaş %40 ve 40 yaş grubundaki kadınlarda %15 başarı oranları kanıtlanmıştır. Tedaviye başladıktan sonra her konuda yardımcı olan uzmanlarımız sayesinde sizde başarılı bir şekilde gebe kalabilir ve canlı doğum gerçekleştirebilirsiniz. Bazı tüp bebek merkezleri başarı oranlarında canlı doğum ile birlikte aynı zamanda gebe kalma oranlarını birlikte saymaktadır. Seçeceğiniz tüp bebek merkezinin başarı oranlarını araştırırken buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Tüp bebek merkezinin canlı doğum oranı size daha gerçek yüzdeler verir. Son teknoloji ile birlikte Uzman kadın doğum doktorlarımız, anestezi ve embriyologlarımız, hemşirelerimiz ve androloglarımız ile sizlere daha iyi hizmet vermek için değerli kadınlarımızı tüp bebek merkezimize beklemekteyiz.

Bu yazımızda Ankara tüp bebek tedavisi hakkında bilgilenebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Tüp bebek tedavisi aşamalarımız şu şekildedir. Öncelikle yumurta çatlatma enjeksiyonu yapılır. Anestezi işleminde yapılan iğnemizin ardından gebe kalmak isteyen kadın donanımlı ameliyathanemizde steril olarak giydilir ve idrarının boşaltılması sağlanır. Kadın ebeveynin dış genital ve vajen denilen iç genital temizliği yapılır. Vajinalden ultrasonografi ile birlikte iğne yardımıyla yumurtalıklara ulaşım sağlanır. Yumurtalıklara ulaşıldıktan sonra yumurta toplama işlemimiz gerçekleşir. En son kadın ebeveyn dinlendirilmek için hasta odasına alınır. İşlemlerimiz bu şekilde olmakla birlikte başarılı bir süreç için bu işlemlerin hatasız ve kusursuz yapılması için elimizden gelen her şey yapılmaktadır. Ankara tüp bebek merkezi olarak sizlerin memnuniyeti ve isteklerini karşılamak için sizleri merkezime bekliyoruz.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Tüp bebek tedavisi kişiye göre özel olarak planlanır. Buna bağlı olarak her çift için farklı tahliller, farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Genetik tanı, embriyo dondurma gibi labaratuvar işlemlerinde fiyat ciddi anlamda artabilir.

Tüp bebek tedavisi için fiyat almak isterseniz iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Genel anlamda erkek meni hücresi sperm ile kadın yumurta hücresi oosit’in laboratuvar ortamında birleştirilerek döllendirilmesi ve oluşan bu döllenme hücrelerinin yani embriyoların kadın rahmine yerleştirilmesi sonucunda yapılan bir tedavi çeşididir. Tüp bebek tedavisi kesinlikle doğal ve gerçek anne babanın hücreleriyle olur. Sadece biraz tıbbi destek verilerek döllenmeye yardımcı olunmaktadır.

İlk olarak 1971 yılında bu tedavi yöntemi incelenmeye başlandı. Kurucusu olarak Robert Edwards kabul edilir. Edwards’ın deneyleri ve uğraşmaları 1978 yılında ilk defa semesini verdi ve 1978 yılında ilk defa tüp bebek yöntemiyle bir kız çocuğu dünyaya geldi. Üreme konusunda devrim sayılacak bu gelişmeden sonra bütün ülkeler tüp bebek yöntemine ağırlık verdiler. Ülkemizde de 1989 yılında Ege Üniversitesinde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşti.

 

Ankara tüp bebek fiyatları için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

tup bebek tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tüp bebek tedavi süreci çok kısa değil ve gayet de meşakkatli. Eğer tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak istiyorsanız uzun bir sürece hazır olmalısınız. Tedavinin çeşitli kısımlar var.

Öncelikle;

 • Anne ve babanın tedaviye başlamaya karar vermeleri tabii ki gerekiyor.
 • Anne adayı ilk adet gününden itibaren doğum kontrol hapı kullanılmaya başlar. 21 gün sonra GnRH denilen bir hormon takviyesi doktorun gözetiminde yapılmaya başlanır.
 • Yeni adet dönemi başlangıcında gebelik ihtimalinin artması için iğne şeklinde yeni bir hormon takviyesi başlar.
 • Yumurta toplama işlemi. İlaçlar ve hormon tedavileri ile yumurtaların belirli bir büyüklüğe güce kavuşmaları beklenir. Eğer yumurtalar istenilen kıvama gelmişse her sabah aç karnına anne adayından yumurtalar toplanır. Bu çok hassas bir süreçtir ve yumurta toplanması için yapılması gereken iğnenin zamanı çok önemlidir.
 • Toplanan yumurta hücreleri steril ortamda laboratuvara alınır ve sperm hücreleriyle birleştirilerek döllenir. Embriyolar elde edilir.
 • Elde edilen döllenmiş embriyolar rahim ağzından transfer edilerek anne adayının rahmine yerleştirilir. Bunun miktarı ve zamanı yine çok önemlidir.

Bundan sonra artık beklemekten başka yapacak bir şeyiniz de belki dua etmek olabilir çünkü her zaman spermin kalitesine döllenme zamanına göre gebelik oluşmayabilir. Bu transfer işleminden 12 gün kadar sonra ilk gebelik testi yapılır.

Yumurta Toplama İşleminde Anestezi Yapılır Mı?

Bu işlem hafif anestezi ile yapılmaktadır. Böylece yumurtalar toplanırken herhangi bir acı duymazsınız. Yumurta toplama işlemi çok önemlidir. Kaliteli yumurtalar elde edilmesi döllenme şansını daha çok artırır. İşlem biraz zaman aldığından hafif bir anestezi altında yapılır.

Aşılama Tedavisinin Tüp Bebek Tedavisinden Farkı Nedir, Ne zaman Uygulanır?

Aşılama yöntemi tüp bebek tedavisinden bir adım önce kullanılan bir tedavi şeklidir. Aslında yapısal olarak aralarında çok fark olmasa da tüp bebek tedavisi daha çok erkeğin sperm kalitesi ve miktarı düşükse uygulanıyor. İki yöntemde de kadının yumurtaları iğne ve ilaçlarla çatlatılıp hamileliğe hazır hale geldiğinde rahim ağzından aktarılan spermlerin yumurtayı döllenmesi amaçlanıyor. Ancak sperm kalitesi kötüyse aşılama yönteminde gebelik oluşmayabilir.

Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Yapılır?

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan anne ve baba adayları arasında en başarılı ve bilinen yöntem, tüp bebek tedavisidir. Sperm kalitesi ve miktarı düşük olan erkekler veya kısırlık tedavisi gören erkek ve kadınlar tüp bebek tedavisine başvurabilirler.

 • Miyom öyküsü olan hastalar
 • Açıklanamayan infertilite 
 • Çikolata kisti
 • Genetik problemler 

vs. tüp bebek tedavisini gerektirebilir.

Kısırlıkta Tüp Bebek İle Çocuk Sahibi Olunabilir Mi?

Kısırlık kadında veya erkekte olması fark etmeksizin doğurganlık için gereken kriterlerin bir araya gelememesinden kaynaklanan bir durumdur. Tüp bebek tedavileri oldukça gelişmesine karşılık yine de bazı şartların bir araya gelmesi gerekir. Bu şartlar altında yapılması başarı getirecektir.

Kısırlık ve Tüp Bebek İlişkisi

Tüp bebek için yumurta ve spermin suni ortamda döllenmesi gerekir. Bunun için de hem anne hem de baba adayının bunu sağlayacak yeterli emareleri olması beklenir.

Aksi durumda:

 • Sperm kalitesi yetersiz,
 • Yumurtalıklarında yumurta rezervi olmayan

Bir hastanın tüp bebek bile olsa doğurganlık şansı olmayacaktır. Bunun için kısırlığın nedenine bakmak da önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Erkekler için yok ancak kadınlar için genelde 45 yaş sınırı belirlenmiştir. Tabii bu kadının genital yapısına göre farklılık gösterse de doktorlar tercihen 45 yaş üstünde tüp bebek tedavisini uygun görmezler. Çünkü kadının yaşı ilerledikçe menopoz dönemine kadar yumurta üretimi azalır.

Tüp Bebek Tedavisi Riskli Midir?

Genel olarak riskli bir tedavi yöntemi olan tüp bebek yönteminde düşük de olsa bazı komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Bunlar;

 • Yumurta toplama sürecinde oluşabilecek anestezi, iğne kullanımı problemleri
 • Düşük riski
 • Dış gebelik ihtimali

Çoğul Gebelik Riski Var Mıdır?

Çoğul Gebelik birden fazla yumurta hücresinin aynı anda döllenmesidir. Bu tür gebeliklerde erken doğum ve düşük ihtimali yüksektir. Tabii ki tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski vardır ve özellikle bu risk son yıllarda daha fazla artmıştır. Genellikle embriyo transferi yapılırken bu risk artar. Özellikle doktorun embriyo transferi yaparken çok dikkatli ve bilgili olması gerekir.

tup bebek tedavisinde basari orani

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir?

Başta kemoterapi olmak üzere birçok tedaviden dolayı kadınların yumurtalıklarında hasar oluşmaktadır. Bu da yumurtlamanın ya az, ya da hiç olmamasına neden olmaktadır. Yumurta dondurma işlemi ise, ultrason görüntülemesi ile kadınların sağlıklı yumurtalarının alınarak, laboratuvar ortamında dondurulmasına denmektedir.

Böylece dondurulan yumurtalar, hamilelik istendiği durumda tekrar kullanılabilmektedir. Yumurta dondurma işleminin yapılabilmesi için, üç uzman doktorun işlemin gerekliliği konusunda rapor vermesi gerekmektedir. Ayrıca, yaşı ilerleyen ama henüz hamile olmayı düşünmeyen kadınlar da, ileride hamile olabilmek için bu yöntemi kullanmaktadır.

Çünkü yaşların ilerlemesi de, yumurta üretimini azaltmaktadır. Yumurta dondurma işlemi, özellikle kendi yumurta hücreleri ile hamile kalmak isteyen kadınlar için, en ideal çözüm olmaktadır.

Tüp Bebekte Başarı Oranı Nedir?

İnsanlar bazı sorun ve sıkıntılardan ötürü bebek sahibi olamamaktadır. Gelişen teknoloji ve tıp ile birlikte geliştirilen bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de ülkemizde de büyük oranda tercih edilen tüp bebek işlemidir. Bu işlemle sizler de bebek sahibi olabilirsiniz. En çok sorulan sorularda ise tüp bebek uygulamasının başarı oranı ise ilerleyen yaşa göre değişmektedir. Yaş ilerledikçe başarı oranı azalsa da imkansız değildir.

Elbette ki bu başarı oranını dışarıdan etkileyen faktörler vardır. Bu faktörler göz önüne alındığında bu başarı oranı belirlenmektedir. Sizler de bu yöntemle ilkinde olmasa bile ikinci tedavide büyük başarı oranıyla bebek sahibi olabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı?

Doğal yollarla gebelik elde edilemediği taktirde tüp bebek yöntemi tercih edilir. Bu tedavi uzun bir süreçtir. Peki, tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalı? Tedavi için en uygun dönem, adet döneminin 2. ve 3. günleridir. Bu dönemlerde anne adayının gebe kalma şansı daha yüksektir. Bu yüzden adetin başlangıcından yaklaşık 2 gün sonra randevu alınması gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Tedavi esnasında gebe kalmayı artırıcı bazı ilaçlar ve iğneler kullanılır.

Kullanılan bazı ilaçlar şunlardır:

 • Üriner FSH
 • Klomifen
 • Çatlatma iğnesi
 • Progesteron
 • Folik asit
 • Letrazol

Tedaviye göre kullanılan yöntem ve ilaçlar değişiklik gösterir. En doğru yöntem yapılan testler sonrası belirlenir.

Yumurta Toplama İşleminde Anestezi Nasıl Yapılır?

Yumurta toplama işlemi vajinal ultrason ile yapılmaktadır. Yumurta toplama işleminin başarılı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi için 11 gün boyunca doktor enjeksiyon yapar. Belirli büyüklüğe gelmiş olan yumurtalar için çatlatıcı iğne uygulanır. Yumurtalıkları uzakta olan kadınlarda genel anestezi uygulaması yapılır. Eğer yumurtalıklar hareketli değilse o zaman da lokal anestezi uygulaması yapılabilir.

Yumurtalama Sonrası Ağrı

Tüp bebek tedavileri genelde ağrısız olur. Fakat bu süre içerisinde tek acılı uygulama yumurta toplama işlemi olabilir.

Yumurta Toplama İşlemi Sonrasında Ne Zaman İlişkiye Girilebilir?

Yumurtala toplama işleminden 12 gün sonra kadar cinsel ilişkiye girme tedavi süreci açısından destekleyici bir olaydır.

 

 

Hemen Ara
Whatsapp