Suda Doğum Nedir?

suda dogum nasil yapilir
 • Haziran 2, 2021

Son zamanlarda anne adaylarının tercih ettiği doğum yöntemlerinden biri suda doğum yöntemidir. Sezaryen ve normal doğumdan farklı olarak doğum işlemi 37 derece olan sıcak su içerisinde yapılır. Küvetin içerisine su doldurulur ve anne adayının küvet içerisinde doğum yapması sağlanır. Bu yöntemde de anne adayının yanında uzman bir kadın doğum doktoru bulunur. Anneler için özel olarak tasarlanan küvetler sayesinde doğum daha kolay olur.

Suda Doğumun Faydaları Nelerdir?

Suda yapılan doğumlar hem anneye hem de bebeğe büyük fayda sağlar. Peki, bu faydalar nelerdir?

Faydaları şunlardır:

 • Doğum esnasında kasların gevşemesi gerekir. Bu yöntem kasların gevşemesine yardımcı olan bir yöntemdir.
 • Anne adaylarının daha sakin olmasına yardımcı olur.
 • Stresi ve kaygıyı azaltır.
 • Doğum sancılarını hafifletir.
 • Bebeğin kolay şekilde doğmasına yardımcı olur.
 • Su ortamında doğan bebeklerin daha sakin ve ılımlı olduğu kanıtlanmıştır.
 • Bebeklerin dış çevreye daha kolay adapte olmasına yardımcı olur.
 • Anne adayı su içerisinde daha rahat hareket eder.
 • Hissedilen ağrı azalır.
 • Su içerisinde yapılan doğumların çoğu medikal bir müdahale gerektirmez.

Sağladığı avantajlardan dolayı dünya çapında giderek yaygınlaşan bir yöntem haline gelmeyi başarmıştır. Suda yapılan doğumlar hem anne adayını hem de bebeği rahatlatıyor.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Öncelikle anne adayının gebelik takibi yapılır. Gebelik takibinde hem anne hem de bebeğin durumu değerlendirilir. Bu yöntemin anne ve bebek için uygunluğu değerlendirildikten sonra yönteme başlanır. Öncelikle küvet annelere özel olarak hazırlanır. İçerisine 37 derece olacak şekilde ılık su ilave edilir.

Anne adayı doğru pozisyonda suyun içerisine oturtulur. Herhangi bir medikal işlem gerektirmez. Suyun pozitif etkisi annenin kaslarını harekete geçirir ve doğumun hızlı ve kolay olmasını sağlar. Bu yöntemde en önemli husus seçilen hastane ve hastane personelinin tecrübesidir. Personellerdeki eğitim ve deneyim doğumun daha başarılı olmasına yardımcı olur.

Suda Doğum Hangi Durumlarda Tercih Edilmez?

Suda yapılan doğumlardan önce birtakım sağlık kontrolleri yapılır. Suda doğumun önerilmediği bazı durumlar vardır. Örneğin çoğul gebelikler de bu yöntem pek tercih edilmez. Ayrıca erken doğumlar ve anneden kaynaklı enfeksiyonel sorunlarda da önerilmez.

Anne adayının vajinal kanamasının ve enfeksiyonunun olması suda doğumun gerçekleşmesi önündeki engeller arasındadır. Bebeğin normal kilosunun üzerinde olması veya doğum için uygun pozisyonu almaması da engeller arasında sayılır. Bu durumlarda doktor suda doğum yapmak için onay vermeyebilir.

Suda Doğum Riskli Mi?

Bebek suyun etkisi ile daha sakin olur ve normalden daha az ağlar. Riskli bir yöntem değildir. Fakat bu yöntem için gerekli eğitimlerin alınması ve kontrollerin yapılması gerekir. Bebek anne rahminde de su dolu bir keseceğin içerisinde bulunur. Bu yöntemde kullanılan su ise bebeğin adaptasyon sürecini kolaylaştırır. Riskli doğumlarda tercih edilmemesi gerekir.

Hemen Ara
Whatsapp