Spiral Nedir?

spiral nasil takilir
  • Mayıs 24, 2021

Her kadının korkulu rüyası beklenmedik bir şekilde hamile kalmaktır. Buna engel olmak için çok basit bir yöntem vardır. Spiral, rahim araç olarak bilinen bir yöntemdir. Herkeste aynı etki gözükmese de birçok kadıda hem etkili hem de güvenli olduğu tespit edilmiştir. Spiralin şekli T şekline benzemektedir. Cinsel ilişki esnasında spermin yumurtalara ulaşmasını engelleyerek hamile kalınmasına engel olunur.

Spiral Nasıl Takılır?

Spiralin doktorun jinekolojik muayenesinin rahat geçmesi durumunda çok rahat takılan ve iki dakika içerisinde takılan kolay bir süreçtir. Jinekolojik muayenede rahim içinde enfeksiyon ya da farklı bir durum olmadığı fark edildiğinde kadın doğum doktorunuz iki dakika içerisinde takar. Kadınlar için ağrı eşiği düşük olduğunda lokal anestezi uygulanır. Vajinismus hastalığı olan hastalara da sedasyon şeklinde anestezi uygulanır. Spiralin içeriye takılması için önce spekulum takılır. Vajina antiseptik solüsyonla temizlenir. Spekulumun açtığı aralıktan içeriye servik sabit tutularak spiral rahim içerisine yerleştirilir. Sonra da ultrasondan kontrol edilir. Oldukça basit bir işlemdir.

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral genellikle adet bitiminden sonra spiral takılması önerilir. Çünkü bu süreçte rahim ağzı daha geniş olacağından spiral daha kolay takılacaktır. Fakat adet olmadan önce gebelik testi yapılması gerekir. Gebe olunmadığı tespit edildikten sonra spiral takılmalıdır.

Spiral Kontrolü Nasıl Yapılır?

Spiral koruyuculuğu takıldığı andan itibaren yapılır. Çıkarıldığı anda son bulur. Ülkemizde 5-10 yıl koruyuculuk süreleri bulunmaktadır. Daha uzun kullanılmak isteniliyorsa her yıl rutin kontroller yapılmalıdır. Spiral kullanan kişiler düzenli olarak doktor kontrolüne 6 ayda 1 senede olmak üzere gidilmelidir. Genellikle elle muayene yapılmaktadır. Bu muayene sayesinde spiral ipinin doğru yerde olup olmadığı kontrol edilmektedir. Sonra ultrasonla spiralin yerine bakılmaktadır. Spiral düşmüş veya kaymışsa ultrason sayesinde belli olmaktadır. Spiralin kayması sonucunda etkisini yitirmiştir. Bunun için de hamilelik riskini artırmaktadır.

Spiral Hangi Durumlarda Kayar?

Spiralin rahim içinden aşağı doğru ya da vajinaya doğru ilerlemesine hareket etmesine spiral kayma denir. Normal yerinde durduğunda hamile kalma riskiniz çok düşüktür. Kayması durumunda doğum kontrolünü sağlayamayacaktır. Çünkü spiral etkisiz hale gelecektir. Kayma olduğu durumunda doktora başvurulması gerekmektedir. Kayma durumunda doktor tekrar yerine yerleştirir. Spiral kaydığında ilişki esnasında pens spirale değer. Pensin spiral ile temasında pens zarar görmüş olur. Spiral kaydığında ara adet kanamaları da görülmektedir. Bu kanamalar şiddetli değil lekelenme olarak görülür. Spirali kaymasını tetikleyen etkenlerde bulunmaktadır. Bunlar;

  • Çok sayıda doğum yapmak, bunun sonucunda rahim ağzında fazla genişleme olduğundan spiral kayar.
  • Doktordan kaynaklı olarak da spiral kayar. Tam olarak yerine yerleştirmemişse kayma olasılığı oldukça yüksektir.
  • Adet dönemi haricinde lekelenme veya kanama olur ise kaydığının göstergesidir.
  • İlişki de pens spirale değdiği zamanda spiralin kaydığı anlamına gelir.

Bu durumlarda doktorun işinde uzman ve tecrübeli olmasına dikkat etmede fayda var.

Spiral Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Kadınların kullandığı spiral oldukça etkili bir kadın doğum yöntemidir. Rahime ilk takıldığı andan itibaren korunma başlar. Rahimden çıkarıldıktan sonra da koruma etkisi hemen ortadan kalkar. Adet döngünüzde yumurtlamanın olduğu dönemlerde ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığınız oldukça yüksektir.

 

Hemen Ara
Whatsapp