Rahimdeki Miyomlar Nasıl Yok Olur?

miyom buyumesi nasil engellenir
  • Temmuz 29, 2022

Rahimdeki düz kasların çoğalması anlamına gelen iyi huylu tümörlerdir. Miyom oluşumunda ailesel yatkınlık ve östrojen hormonun etkisi fazladır. Miyom, 30-40 yaşları arasındaki kadınlarda çok sık görülürken, ergenlik döneminde nadiren ortaya çıkmaktadır. Menopoz sonrası östrojen hormonu azlığı sebebiyle küçülmeye başlayan miyomlar, aksine büyüme eylemi gösteriyorlarsa kötü huylu dönüşüm tümörü olması sebebiyle takibe alınıp kontrol edilmesi gerekebiliyor. Miyomlar, rahimde bulundukları yere bağlı olarak 3’e ayrılırlar.

  • Submuköz Miyomlar: Rahmin iç kısmında bulunurlar.
  • İntramural Miyomlar: Rahmin kas dokusu içerisinde yer alırlar.
  • Subseröz Miyomlar: Rahim dokusunun dışına doğru büyürler.

İntramural miyomlar en sık görülen miyomlar arasında yer alır. Submüköz miyomla birlikte şiddetli adet kanamalarına sebep olurlar. Miyomlar kadın doğum ve radyoloji uzmanları sayesinde ultrasonografi ile tespit edilirler. Ancak ultrason cihazıyla miyomlar tam olarak görünemeyebilirler ve başka rahatsızlıklar var ise onların da görünmesi pek mümkün değildir. Fakat MR cihazıyla, hem miyomları tam olarak tespit edebilmek mümkün hem de başka bir rahim rahatsızlığı var ise onun tanısı konmaktadır.

Miyom Tedavisi Mümkün mü?

Miyomlar rastlantı sonucu ortaya çıkan yapılardır. Herhangi bir rahatsızlık vermedikleri için düzenli olarak takip edilirler. Bunlar dışında miyomlar bir belirtiye ve rahatsızlığa sebebiyet veriyor ise tedaviler uygulamak mümkün. Tedavi olarak genellikle cerrahi yöntemler uygulanır. Cerrahi müdahale iki şekilde yapılabilir. İlk olarak, hasta çocuk sahibi değilse ve çocuk sahibi olmak istiyorsa başka bir miyom oluşumuna kadar çocuk yapma süresi tanınır ve ondan sonra müdahale edilir. İkinci seçenek ise, hastanın yaşı ileri ise çocuk doğurması mümkün değilse rahmin tekrar miyom üretmemesi için rahmin alınması (histerektomi) söz konusu olabilir.

Ameliyatsız Miyom Tedavisi Mümkün mü?

Ameliyatsız miyom tedavisi mümkündür ve hastanede kalma süresi ve işlemler kısadır. Yan etki olma ihtimali oldukça düşüktür. Başlıca ameliyatsız miyom tedavileri şunlardır:

Miyom Embolizasyonu

Lokal anestezi yöntemiyle birlikte, rahimi besleyen atardamalara girilir ve bu damarlar tıkamak için tanecikler verilir. Damarların tıkanması sonucu miyomların beslenecekleri bir yol kalmaz ve böylece doku ölümü başlar. Bu yöntem sayesinde miyomlar küçülürler ve ağrı, kanama gibi şikayetler ortadan kalkmış olur. Kesin olarak kalkmadığı durumlarda belirgin olarak azalma mümkündür.

RF Ablasyon

Özel bir iğne aracılığıyla miyomun içine girilme yöntemidir. Bu iğne miyomun içine radyofrekans enerjisi gönderir ve miyomun ısınmasına sebep olur. Bu ısı sayesinde miyom hasar görür ve tedavi gerçekleştirilir. Ameliyat gerektirmez ama anestezi uygulanır.

Hemen Ara
Whatsapp