Rahim Yapışıklığı Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

rahim yapisikligi nasil tedavi edilir
  • Şubat 9, 2021

Rahim yapışıklığı çoğunlukla aşağıda verilen ameliyatlar sonrası hastada görülmektedir;

  • Kürtaj,
  • Sezaryen,
  • Myom Ameliyatı.

Rahim yapışıklığı sahibi kişiler adetleri normal olabilir, adet kanaması normalden az olabilir veya hiç olmayabilmektedir. Bu yapışıklık çok az olsa bile gebe kalmaya engeldir ve düşük yapmaya sebep olabilir. Rahim yapışıklığın da en fazla karşılaşılan durum kürtaj sonrası adet kanamaların kesilmesi veya azalmasıdır. Bu yapışıklık çocukluk döneminde geçirilmiş olan bir tüberküloz enfeksiyonu sebebi ile de ortaya çıkabilir.

Rahim Yapışıklığı Sebepleri Nelerdir?

Rahim yapışıklığın da başlıca sebeplerden biri kürtaj sonrası adet kanamalarının kesilmesi veya bariz bir şekilde azalmasıdır. Normal açıdan kürtaj sonrası kadınların 4 veya 8 hafta içinde tekrar adet görmesi beklenir. Fakat görmediği taktirde rahim içi yapışıklık olabilmesinden şüphelenilmelidir. Olasılığı az olsa bile kanamaların ağrılı olması, devamlı düşük yapma veya gebe kalamama gibi sebeplerde rahim yapışıklığı belirtileri olabilir.

Rahim Yapışıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim yapışıklığının günümüzde ki tedavisi histeroskopikdir. Histeroskopi işlemi, ince bir teleskopla vajinal yol aracılığı ile içine girerek rahim boşluğunu su yardımı ile şişirilme işlemidir. Önceleri sadece tanı koymak için yapılan bu histeroskopi işlemi artık rahim içine müdahale etmek olanağı da vardır. Makas veya elektrik enerjisi kullanılarak rahim içi yapışıklıklar tedavi edilmektedir.

Bu tedavide başarıya ulaşmak tamamen rahim için yapışıklıklarının derecesi ve tedaviyi yapacak olan cerrahın deneyimi ile alakalıdır. Rahim içi yapışıklıklar ne kadar yoğun ve rahim iç boşluğunun ne kadarının kaplıyor ise tedavinin başarısız olması olasılığa da doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Bazı durumlarda rahim içi yapışıkları, rahim boşluğunun tamamını kapatmaktadır ve bunun tedavi edilmesi genellikle imkansızdır. Eğer yapışıklar yoğun ise birden fazla girişim uygulanabilir.

Bu yüzden kadın hastanın bu tedavi sırasında her zaman ümitli ve sabırlı olması gerekmektedir. Hiteroskopi işlemi sonrası rahim içi yapışıklıklarının tekrar oluşmaması amacı ile rahim için balon koyulabilir. Fakat bu balon koyma işlemi rahim yapışıklıklarının tekrar oluşmasını tamamen engellediği henüz kesin değildir. Eğer hastanın rahim boşluğu kabul edilebilir veya tam olarak açılmış durumunda tüp çıkışları da açık ise kendiliğinden gebelik şansı vardır. Fakat rahim içi boşluğu yeterli miktarda açılmış fakat tüp çıkışları görülmüyor ise tüp bebek tedavisi şarttır.

Gebelik Durumunda Oluşabilecek Durumlar Nelerdir?

Gebelik olduğu durumda düşük veya erken doğum riski bir hayli artmaktadır. Yoğun rahim içi yapışıklıklarının açılması sonucunda gebe kalan hastalarda bebeğinin normal olmayan yerleşiminden dolayı bazı sorunlar olabilir.

Percreta veya Plancentaaccreta diye adlandırılan bu yapışkan plasentanın, rahim kas tabakasına hatta rahim dış zarına kadar gömülmesi durumunda plasentanın yerinden çıkmama olasılığı vardır ve bunun sonucunda pek çok sorun ortaya çıkabilir, hatta bu sorunlar rahmin alınmasına kadar büyüyebilir.

Hemen Ara
Whatsapp