Rahim İçi Yapışıklığı Hamile Kalmaya Engel Midir?

rahim ici yapisiklik neden olur
  • Şubat 24, 2022

Kadınların sağlık sorunları konusunda en fazla uğraştığı ve neredeyse 10 kadından 6’sında mutlaka görülen vajinal problemler yaşam standartlarını düşürebilir. Bilhassa doğuştan ve genetik olan gelen rahim hastalıkları ileride çocuk sahibi olmak isteyenler için adeta büyük bir problem haline gelebilir. Rahim içi yapışıklığı da bunlara örnek olarak verilebilir. Genellikle genç yaşlarda fark edilemeyen bu durum ileride akıntı, koku, mantar veya ilişki sırasında kötü sıvı gelmesi ile ortaya çıkar. Bu durumdan muzdarip olanların aklına ilk gelen soru ise hamile kalmaya engel olup olmadığıdır. Peki ya rahim içi yapışıklığı anne olmak isteyenlere engel midir?

Rahim İçi Yapışıklık Nedir?

Tıp dilinde Asherman Sendromu olarak bilinen halk arasında ise rahim yapışıklığı olarak anılan durum çeşitli nedenlerden dolayı rahim içinde travmaya bağlı oluşan rahim duvarlarının birbirine yapışması meydana gelir.

Rahim İçi Yapışıklık Nedenleri

Bu hastalığın belirli bazı sebepleri bulunmaktadır. Kimi hastalarda doğuştan olsa da daha çok sonradan görülen problemler de buna neden olmaktadır. Başlıca nedenleri;

  • Rahim içi tahribat
  • Düşük veya kürtaj hikayesi
  • Doğum esnasında plasentanın dışarı çıkmaması ve sonrasında yapılan müdahaleler
  • Rahim içinde bulunan miyomların tedavi amaçlı işleme tabii tutulması
  • Genital tüberküloz oluşumu

Rahim yapışıklığının tetikleyici nedenleri olarak sıralanabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Hasta hikayelerinin çoğu ilk olarak rahim içi ağrı ve kokulu akıntı olarak hastaneye başvurmaktadır. Akıntı sonrası en çok görülen şikayetler arasında artan düşük vakaları, adet görememe, kısırlık, erken doğum yapma veya erken su gelmesi olarak bilinir. Doğum öncesi erken gelen su ise amniyon sıvısının yetersiz kalması yani bebeğin hayati tehlikesi anlamına gelmektedir. Genellikle ilk gebelik değil ikinci veya üçüncü gebeliklerde önceki sorunlu doğumlara bağlı rahim yapışıklığı olarak meydana çıkar.

Gebeliğe Engel Midir?

Akıllara gelen ilk soru rahim yapışıklığı gebeliğe engel olur mu sorusudur. Genç yaşlarda pek rastlanılmayan bu hastalık 35-40 yaş arası görülme riski artmaktadır. Doğum esnasında dezenfekte olmamış ortamlarda olmak, dikkatsiz müdahale, miyomlara bağlı yapılan cerrahi işlemler, genital temizliğe dikkat etmeme gibi durumlar rahim içi yapışıklığa zemin hazırlar. Adet olmayı engellese de bazı hastalarda gebelik yüksek ihtimalle görülür. Ancak yine de hekim kontrolü olmadan gebe kalmak riskli görülebilir. Hamilelikten önce mutlaka uzmanından tavsiye alarak hareket etmek, hastalığa bağlı oluşacak düşük ve erken doğum riskini bir nebze olsun engelleyebilir. Çoğul gebeliklerde öncelikle rahim içi müdahale ile ortadan kaldırılan yapışkanlık gebe kalmayı kolaylaştırmıştır. Bu nedenle ilk olarak doğru tedavi yöntemleri ve dikkatli genital hijyen sayesinde kolaylıkla rahim içini temizlemek mümkün olacaktır.

Rahim İçi Yapışıklık Tedavisi

Jinekolog veya kadın doğum uzmanlarına danışarak rahim duvarlarına açık veya kapalı müdahale ile yapışıklık tabaka ortadan kaldırılabilir. Bunun dışında ilaç tedavisi ile de mümkün olmaktadır.

Hemen Ara
Whatsapp