Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman İyileşir?

normal dogum dikisi nereye atilir
  • Mayıs 17, 2021

Hemen hemen her kadının yaşadığı bir olay olan doğum, iki şekilde meydana gelir. Bu şekillerden en yaygın olan doğum yöntemi ise normal doğumdur. Normal doğum, tüm uzmanlara göre en sağlıklı olan yöntemdir. Normal doğum esnasında anne adayının vajina girişi kesilir. Bu kesilme sonucunda bebeğin rahat bir şekilde doğması sağlanır.

Normal doğumda vajina girişinin kesilmesi normal bir durumdur. Doğum bittikten sonra kesilen bu kısım tekrardan dikilir. Bu işleme tıp literatüründe epizyotomi denilmektedir. Ancak her normal doğumda bu kesi işlemine gerek duyulmayabilir. Uzmanlar gerekli gördüğü takdirde vajina girişini kesmektedirler. Doğum hızlı bir şekilde gerçekleşirse bu kesim işlemi yapılır ve anne adayına dikiş atılır.

Normal Doğum Dikişleri Nereye Atılır?

Birçok anne adayı normal doğum dikişi ile karşılaşmaktadır. Normal doğum dikişi yapılmadan evvel enjeksiyon uygulanarak kesik bölge uyuşturulur. Ardından dikkatli bir şekilde uzman cerrah tarafından normal doğum dikişi atılır. Normal doğum dikişi vajinanın giriş kısmına atılmaktadır.

Normal Doğumda Kaç Dikiş Atılır?

Normal doğum esnasında gereklilik durumuna göre kesi yapılabilir. Bu kesi bebeğin ağırlığına, annenin kilosuna göre vs. değişkenlik gösterebilir. Yapılan kesinin kapatılması için atılan dikişler de açılan kesinin boyutuna göre farklılık gösterecektir.

Normal Doğum Dikişlerinin İyileşme Süreci

Normal doğum dikişlerinin iyileşme süreci genellikle anne adayının cilt derisine bağlıdır. Ancak normal doğum dikişleri genel olarak bir hafta içerisinde iyileşir. Bu süre anne adayının cilt derisine göre uzayabilir ya da kısalabilir. İyileşmesinin kısa sürede gerçekleşmesi için anne adayının kendine son derece dikkat etmesi önemlidir. Genellikle yedi gün sonucunda dikiş yerleri tamamen kapanır ve birbirine yapışır. Bu süre zarfında anne adayının kendine dikkat etmesi iyileşme için yeterli olacaktır.

Normal Doğum Dikişinin İyileşmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normal doğum dikişi atılan anne adayı, doktorunun dediklerine harfiyen uymalıdır. Normal doğum dikişinin iyileşmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Dikiş atılan bölgenin temiz kalmasına dikkat edin.
  • Dikiş bölgesi mümkün olduğu kadar kuru kalmalıdır.
  • Dikiş yapılan yerde ağrı yaşanabilir, bu durum son derece normaldir.
  • Bir hafta boyunca ani hareketler yapmamaya dikkat edin.
  • Uzun süre boyunca ayakta beklemeyin.
  • Uzun süre oturmayın.
  • Cinsel ilişkide kesinlikle bulunmayın.
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka vaktinde alın.

Normal doğum dikişinin kısa sürede iyileşmesi, bu durumlara bağlıdır. Anne adayı, özellikle de tuvaletini yaptıktan sonra bu bölgenin temizliğini uygun bir şekilde yapmalıdır. I

Normal Doğum Dikişlerinin Tam Olarak İyileştiği Nasıl Anlaşılır?

Normal doğum dikişlerinin tam olarak iyileşmesi 10 günü bulmaktadır. 10 gün sonra herhangi bir aksilik olmazsa iyileşme gerçekleşir. Normal doğum dikişlerinin tam olarak iyileştiğinden emin olmak için doktorunuza gidebilirsiniz.

Normal Doğum Dikiş Ağrıları Ne Zaman Geçer?

Normal doğum dikişi sonrasında bireyde ağrı yaşanması kaçınılmazdır. İlk günlerde bu ağrı şiddetli olabilir ancak ilerleyen günlerde ise ağrıda azalmalar meydana gelecektir. İyileşme olumlu yönde ilerlediği takdirde ağrılarınız azalacaktır. Ancak ağrılarda anormal bir seviyede yükselme var ise mutlaka doktorunuza gitmeniz gerekir.

Hemen Ara
Whatsapp