Miyom Nedir? Miyom Çeşitleri, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

miyom belirtileri nelerdir
  • Ağustos 24, 2020

35 yaş ve üzeri kadınlarda sıklıkla karşılaşılan miyom, iyi huylu tümör olarak biliniyor. Çok nadir olarak belirti gösteren bu rahatsızlık, rahim içerisinde gelişiyor. Kanserleşme ihtimali de oldukça düşüktür. 35 yaş altı kadınlar ve bekar kızlarda da görülme oranı azımsanacak gibi değil. Sıradan bir jinekolojik muayenede tespit edilebildiği gibi bazı belirtiler göstererek de varlığını hissettiren bir oluşumdur.

Miyom Nedir?

Rahim iç duvarı düz kaslarla kaplıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı bu düz kas dokusunda tümör şeklinde yapılar oluşuyor. Buna miyom denir. 35 ila 45 yaş arası kadınların % 20’sinde miyom görüldüğü biliniyor. Miyomlar büyük oranda iyi huylu tümörlerdir ve birçok kişide menopozdan sonra azalma eğilimi gösteriyor. Bu yapılar şekil ve büyüklük olarak kişiden kişiye farklılık gösterir. Hatta bu farklılıklar karşılaşılan belirtileri de etkiler. Kimi hiçbir sağlık problemine neden olmazken bazıları ciddi belirtiler gösterir.

Miyom Neden Oluşur?

Miyomun neden oluştuğuna dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Zararsız olarak meydana gelen bu oluşumların 30-40 yaş aralığındaki kadınlarda görülmesi hormonel yapıdan kaynaklanma ihtimalini artırıyor. Yapılan çalışmalar genetik yatkınlığı olan kadınlarda da miyom oluştuğunu gösteriyor. Yani annesinde, anneannesinde ya da kız kardeşinde miyom tespit edilen kadınlarda da miyom görülüyor.

Buna neden olan gen henüz tespit edilemedi. Fakat çalışmalar gösteriyor ki hormonal değişiklikler, kullanılan ilaçlar, gebelik tedavileri ve en önemlisi genetik yapıdan kaynaklı nedenlerden dolayı miyom oluşabiliyor. Üreme döneminde yoğun olarak salgılanan östrojen hormonu ise miyoma neden olan faktörlerin başında yer alıyor.

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Çapları 1 ila 15 cm arasında değişiklik gösteren miyomlar, rahim içerisinde gelişigüzel oluşmaktadır. Bazı vakalarda 50’nin üzerinde miyom tespit edildiği biliniyor. Rahim kaslarında gelişen miyomlar, yerleşim yerine göre üç farklı gruba ayrılıyor.

  1. Submükoz Miyom: Rahim içine doğru büyüyen bir çeşittir. Az rastlanılır ve adet düzensizliğine neden olur.
  2. İntramural Miyom: Rahimin kas dokusuna doğru büyüyen ve en sık karşılaşılan miyom türüdür. Adet düzensizliğine ve aşırı kanamaya neden olur. Buna bağlı olarak kansızlık şikayeti ortaya çıkar.
  3. Subseröz Miyom: Rahimin dış yüzeyine doğru büyüyen miyom türüdür. Karın ağrısı, kabızlık, şişkinlik ve sık idrara çıkmak gibi şikayetlere neden olur.

Miyom çeşitleri ultrasonik muayene ile tespit edilerek belirlenir. Uzman jinekoloj muayene sonucu miyom çeşidini belirler ve uygun tedaviyi hazırlar.

Miyomun Belirtileri

Miyomlar nadir olarak belirti gösterse de bazı kadınlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Miyomun en belirgin semptomu düzensiz adet dönemleridir. Özellikle adet halinin uzamasına neden olan miyomlar kanamanın da miktarını artırıyor. Dolayısıyla kansızlığa neden oluyor. Rahim büyümesine neden olan miyomlar idrar kesesine bası oluşturuyor bu durum da sık idrara çıkmaya neden oluyor. Bunun dışında kabızlık, halsizlik, çabuk yorulma, kısırlık ve tekrarlayan düşükler de miyomun belirtileri arasındadır.

Hemen Ara
Whatsapp