Miyom Kanaması Neden Olur? Kaç Gün Sürer?

miyom belirtileri nedir
  • Şubat 10, 2022

Geçmişte büyüklerimizde yani bundan yaklaşık 100 – 150 yıl önce bu kadar fazla hastalık çeşidi yoktu. Buna sebep olarak değişen beslenme koşulları, hava kirliliği, organik ve doğal besinlerden uzaklaşıp daha fazla işlenmiş gıda ve fast food tüketimi, sigara alkol kullanımının yaygınlaşması gibi birçok sebep gösterebiliriz. Bir diğer faktör de tıp bu kadar gelişmiş olmadığı için birçok hastalığı köylüler ve büyükler kendi yöntemleriyle ya da bitkilerin şifalı özellikleriyle tedavi ettiler.

Tıp geliştikçe ve her şey araştırıldıkça birçok çeşit hastalık da bulunmaya başladı. Bunlardan biri de kadın hastalıklarıdır. Miyom, kadınlarda en çok görülen kadın hastalığı çeşitlerinden biridir. Sebebi rahmin kas tabakasında bulunan tümörlerdir. Miyomlara genellikle çok ileri yaşlarda değil ergenlikten itibaren yani regl döneminden itibaren görülmeye başlanmakla birlikte 35-45 yaş arasında daha yaygındır denebilir.

Miyom Nedir?

Tümör olarak bahsedilse de aslında genellikle iyi huylu tümördür. Rahmin kaslarındaki düzleşmeden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Ortalama olarak her 5 kadından birisinde miyom görünmektedir. Menopoz dönemi itibariyle östrojen hormonlarındaki yavaşlama ile küçülmeler görülebilir. Eğer menopoz dönemlerinde büyüme görülüyorsa bu risk teşkil edebilir ve daha sıkı takibe alınmalıdır. Miyomların oluşma sebebi bilinmemektedir ancak iyi olarak bilinen bir şey vardır ki kanser gibi kötü huylu hastalıklara dönüşme olasılığı binde birdir.

Miyom Belirtileri

Tıbbi açıdan her hastalığın belirtileri olduğu gibi miyomun da bazı belirtileri vardır:

  • Genellikle çok büyük belirtilere sebep olmaz ancak genel olarak dönem dönem kanamalar görülebilir.
  • Regl döneminde ağrılı ve aşırı kanamalar görülebilir.
  • Sırt ve bel ağrıları görülebilir.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir.
  • Sık tuvalete çıkma görülebilir.

Birçok belirtisi bulunan miyomlar için en doğru tespiti doktorunuz yapacaktır. Bu yüzden internete yazarak tespit yapmak yerine şikâyetlerinizi takip ederek doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Miyom Tedavisi ve Ameliyatı

Şikâyete yol açmadan tesadüf eseri keşfedilen miyomlar için herhangi bir tedavi uygulanmaz ancak şikâyetin olduğu durumlarda genellikle cerrahi müdahale gerekir. Bu müdahale hastanın yaşına, diğer rahatsızlıklarına, gebelik durumlarına göre değişebilir. Miyomun çıkarılması ya da rahmin tümüyle çıkarılması olarak iki tür ameliyat yapılır. Eğer hastanın yaşı gençse, çocuk sahibi olma ihtimali ya da isteği varsa miyomun çıkarılması, hastanın yaşı daha ileriyse ya da çocuk düşünmüyorsa tüm rahmin alınması olarak ameliyat yapılır.

Miyom Sebepleri

Genel olarak tespit edilmiş sebepleri bulunmamaktadır. Genellikle kalıtsal olarak da miyom görülebilir.

Miyom Kanaması Hakkında

Miyom kanamasının sebebi miyomun rahmin iç boşluğunda olmasıdır. Eğer buradan uzaksa kanama görülmeyebilir. Rahmin iç duvarına yaptığı baskı sebebiyle kanama ya da ağrılı regle sebep olur. Kanamaların uzunluğu ise adet döneminde de kendini gösterebilir, adet dönemi dışında ara kanamalar olarak da oluşabilir. Kanamayı durdurmak için ilaçlar çok tavsiye edilmez, en doğrusu doktor kontrolü ile doğru tedavi yöntemini belirlemektir.

 

Hemen Ara
Whatsapp