miyom

Miyom, rahim içinde ya da çevresinde gelişen iyi huylu yani kanserli olmayan bir tümördür. Çocuk sahibi olan kadınların ortalama %20’sini etkiler. Miyomlar genetik kökenli olarak da oluşabilir. Bazı hastalarda ise birden fazla miyom olduğu gözlemlenmiştir. Kadınların %25 ile %50 arasında miyom bulunur. Yumrular küçük kalabildiği için çoğu kadın miyomların varlığından haberdar değildir. Bu konunun daha büyük sorunlara neden olmaması için doktor kontrolüne gitmek gerektiğini vurgulamakta yarar var. Ankara Miyom Ameliyatı Fiyatları ise hastaneye ve operasyonu yapacak doktora göre değişmekte.

Rahimde Oluşan Miyomların Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar bazen rahatsızlık vermezken, bazı durumlarda ise ciddi rahatsızlık verir.

Kadınların miyomların varlığı için hastaneye başvurmaları nedeni genellik şöyledir:

 • En sık başvuru nedeni şiddetli kanama ile bunun yol açtığı anemi,
 • Adet günlerinde görülen düzensizlikler,
 • Karında şişlik, hazımsızlık, kabızlık ve gaz şikayetleri sebebiyle idrara çıkamama gibi böbrek sorunları,
 • İlişki sonrası kanama ve enfeksiyona dayalı kötü koku ve akıntı,
 • Düşük yapma ve kısırlık,
 • Erken yorulma, halsizlik gibi sorunlar,
 • Sırt ve bacak ağrıları, genel olarak miyomların nedenleridir.

Miyom tanısı, pelvik muayene ve ultrason ile rahatlıkla konulabilir. Tanı ve tedavi süreci tomografi, USG ve MR cihazları ile sağlanmaktadır.

Miyom Tedavisi ve Süreci Nasıldır?

Miyomlar genellikle iyi huyludur. Çok düşük oranda yani %0.1 ile %0.5 ihtimalle kötü huy ile karşılanmaktadır. Ani büyüme ve miyomun şüpheli görünümü olması takdirde düzenlik aralıklar kontrolü sağlanmalıdır.

Miyom tedavisi,

 • Hastanın yaşı,
 • Semptomların varlığı ve şiddeti,
 • Miyomların boyutu,
 • Miyomların yerleşim yerlerine göre değişiklik göstermektedir.

Bu durumlar göz önüne alındığında medikal ve cerrahi tedavi yöntemlerinden histeresopik, laparaskopik ve açık olarak seçenekleri bulunur.

miyom ameliyati sureci

Miyom Neden Olur?

Miyomun olma nedenini genellikle östrojen hormonuna bağlarız fakat miyom aileden de gelebilmektedir. Rahim ağzında olan miyom genelde iyi huylu bir tümör olmaktadır. Fakat farklı yerlerde de görülebilirler. Olan kişiler ise ya menopoza girmiş kişilerdir ya da obez olan ve doğum yapmayan kişilerdir. Yani bu kişilerde daha sık görülmektedir. Gebe olanlarda ise ağrılar çok fazla sıklaşır ve ağrıların artmasıyla beraber gebeliğin sona ermesine de neden olabilmektedir.

Tehlikeli Miyom Boyutları

Miyomlar, rahme uzak ve herhangi bir baskı uygulamıyorsa alınması gerekmiyor. Ancak, rahme baskı uygulaması ve sık idrara çıkma, ağrı gibi semptomlara sebep oluyorsa alınması gerekir.

Genel olarak 6-7 cm’den büyük miyomlar hastada şikayete sebep oluyorsa alınması gerekmektedir.

Miyom Hangi Boyutta Ameliyat Edilir?

Doğrudan her miyomun ameliyatla alınması gerekmez. Ancak 6-7 cm üzerindeki miyomlar hastada ağrı, kanama gibi sorunlar ortaya çıkarıyorsa uygun cerrahi operasyonla alınmalıdır.

Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Miyom cerrahisi sonrası iyileşme süresi tercih edilen ameliyat yöntemine göre değişkenlik gösterir. Öyle ki kapalı yöntem ile yapılan ameliyatlarda hasta aynı gün taburcu olup 1 hafta sonra günlük hayatına devam edebilir. 

Kapalı miyom ameliyatı sonrasında ise 1-2 gün hastanede yatış ve 10 gün istirahat önerilmektedir.

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Miyom; submuköz miyom, intramural miyom ve subseröz miyom olarak 3 çeşittir. Submuköz miyom, rahmin iç tabakasında olur ve rahim boşluğuna doğru büyür. Bu miyom türü en az rastlanan miyom türüdür fakat hastada en çok kanamaya yol açan miyomlardır. Genelde hastalar kanama şikayetleri ve adet süresinin uzaması şeklinde şikayette bulunurlar. İntramural miyom ise en sık rastlanan miyom türü olarak bilinmektedir.

Rahimin orta bölümünde yani kas tabakasına yerleşerek adet süresinin uzaması ve kanamanın artması şikayetleri görülür. Hastada kansızlık oluşmasının yanı sıra, karın ağrısı, rahimde büyüme ve mesaneye baskı yapması sebebiyle sık sık idrara çıkma gibi şikayetlere yol açar.

Son olarak subseröz miyomda ise rahimin dış tabakasından ötürü kaynaklanan ve bunun sonucunda dışa doğru büyüme gösteren miyomlardır. Subseröz miyomlarda kanama problemi görülmez fakat karın ağrısı, sık sık idrara çıkma ve kabızlık şikayetlerine yol açar.

Miyom Gelişimini Artıran Sebepler Nelerdir?

Rahim miyomlarının sebepleri günümüzde maalesef bilinmemektedir. Fakat klinik araştırmalar sonucunda miyomların sebebi olacak faktörler şu şekilde sıralanmıştır:

 • Genetik faktörler miyom oluşumu ve gelişimini etkiler,
 • Hamilelik öncesindeki hamilelik hazırlık sürecinde östrojen ve progesteron hormonlarının miyomlarının büyümesini artırdığını öngörülmektedir, menopozdan sonra ise miyomlar küçülmeye gider,
 • İnsülin bezleri, büyüme faktörü gibi dokuları korumaya yardımcı olan maddelerin bir yandan miyom büyümesini tetikliyor olması,
 • Fazla kilo ya da obez olmaz miyom riskini artırır, gibi durumlar miyom gelişimi artırır.

Doktorlar, miyomların uterusun düz kas dokusunda yer alan bir kök hücreden geliştiğine inanmaktadır. Sadece bir hücrenin arka arkaya bölünmesi ile yakındaki dokudan farklı ve sert bir kütle oluşturur. Her miyomun büyüme şekilleri farklılık gösterir. Kimi miyomlar yavaş büyürken kimileri ise hızlı büyüyebilir. Hamilelik sonrasında genellikle miyomlar küçülür ve kaybolur. Kaybolmadığı durumlarda muhakkak doktora başvurmak gerekir.

Miyom Ameliyatı Sonrası Karında Şişlik

Miyom ameliyatları sonrasında genellikle karında şişlik beklenmez. Ameliyatın yöntemi, kullanılan ilaçlar sebepli karında ödem oluşabilir. Ameliyat sonrası karın şişliğinin 3 ila 4 gün içerisinde kaybolması beklenir. 

Ameliyattan 4 gün geçtiği halde karında şişlik inmemesi durumunda mutlaka hekime başvurulması gerekir. Miyom karında şişlik yapar mı sorununa ameliyat sırasında alınan ilaçlar sebepli yapma olasılığı var diyebiliriz.

Miyom Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır Mı?

Çok sorulan sorulardan biri de miyom ameliyatı sonrası kilo alır mıyım sorusu oluyor. Miyom ameliyatları kilo alımına sebep olmaz. Aksine büyük miyom vakalarında gözle görülür kilo verilebilmektedir.
hamilelik öncesi miyomlar tehlikeli mi

Miyom Kısırlık Yapar Mı?

Hastalarımın çok endişelendiği konulardan biri de miyomlar kısırlık yapar mı sorusu oluyor. İstatiksel olarak bakıldığında %1 bir oranda kısırlık gözlenmiştir. Çok çok nadiren miyomların yumurtalıklara baskı yapması sebepli gebeliği engelleyebilir.

Miyomlar Kansere Dönüşür Mü?

Yine bu da kısırlık gibi çok düşük ihtimaldir. Rahimdeki iyi huylu tümörler olarak bilinen miyomlar nadiren 40 yaş üstü hastalarda kansere dönüşebilir. Miyom sebepli rahimde oluşan sarkomlar kansere sebep olabilir.

Miyom Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Miyomdan kaynaklı sırt, bel ve bacak bölgelerinde ağrılar görülebilir. Bu ağrılar sporla hafifletilebilir. Fakat bazı durumlarda bel, sırt, bacak ağrılarının nedenleri yanlış hareketler olabiliyor. Duruş bozuklukları nedeniyle de bacaklar zorlanabilir.. Şiddetli bacak ağrıları mevcut ise en kısa zamanda bir uzman görüşü alınmalı ve ağrıları azaltmaya yönelik tedavi sürecine başlanmalıdır.

Miyom Belirtileri

Rahimde miyom belirtileri genellikle düzensiz ve şiddetli kanama şikayetleri miyom için önemli belirtilerin başında gelmektedir. Ayrıca uzun süren kanama problemleri de miyom oluşumlarının ilk belirtisi arasında gösterilebilir.

Ayrıca erken yorulma ve rahmin kasılma yeteneğinde oluşan tahribattan kaynaklı şikayetler miyomun belirtileri arasında yer almaktadır. Miyomun büyümesi durumunda şikayet ve belirtilerde de değişim söz konusu olmaktadır. Karın bölgesinde şişlik, ağrı, hazımsızlık, kabızlık, gaz şikayetleri büyüyen miyomun ortaya çıkarttığı sonuçlar arasındadır. Sık idrara çıkma ve böbrekte oluşacak problemler de yine miyomdan kaynaklanan sağlık sorunlarının başında gelmektedir.

Miyom Gaz Yapar Mı?

Miyomun büyüklüğüne göre miyomlar idrar yollarında tıkanma gibi sorunlara neden olabiliyor. Miyomun etkilediği diğer bir organ ise bağırsaklardır. Miyom bağırsağı baskılar ve kabızlık gibi sorunlar oluşturabilir. Karın bölgesinde ağrı ve şişkinlik görülmesine neden olan miyom kişiyi rahatsız eder. Kişide gaz kaçırma problemi yaratabilir. Sık sık gaz problemi yaşayan kişilerin en kısa zamanda bir jinekolojik muayeneden geçmeleri onlar için daha iyi olacaktır. Özetle miyomlar şişkinliğe sebep olabilir diyebiliriz.

Miyom Bel Ağrısı Yapar Mı?

Belirli bir boyutun üzerindeki miyomlar rahimde ve kasıkta ciddi baskılara sebep olabilir. Yine miyomun bulunduğu konuma göre bel bölgesine de ciddi rahatsızlık verebilir ve miyom kaynaklı bel ağrıları oluşabilir.

Miyom Tanısı

Miyom tanısı oldukça kolay bir şekilde koyulabilmektedir. Bunun nedeni miyomdan kaynaklı belirtilerin açık ve sıklıkla görülen bir sağlık problemi olmasıdır. Genel olarak miyom belirtileri ile şikayette bulunan kişilerin muayene ve ultrason değerlendirmeleri sonucunda kolay bir şekilde miyom tanısı koyulabilmektedir.

Miyom Ameliyatından Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Yeni teknolojiler ile hızlı bir iyileşme süreci olan miyom ameliyatlarında ortalama 30 gün ilişki önerilmez. Bu süreçte yine ağır kaldırmak, spor yapmak da iyileşme sürecini yavaşlatabilir.
miyomlar kansere neden olur mu
miyomlar ameliyatla tedavi edilebilir mi

Miyom Ameliyatında Rahim Alınır Mı?

Kadınların % 70’inde miyom görülür Özellikle adet döneminde aşırı kanamaya neden olması başta kansızlık olmak üzere vitamin ve mineral kaybına da dolaylı olarak neden oluyor. Miyomlar genellikle rahim duvarında oluşur ve 1 cm’den 15 cm’ye kadar farklı çaplara sahip olabilir. Bunlar iyi huylu tümördür ve genellikle sorun çıkarmaz. Bazı miyomlar ise rahim kasına yerleşir ve asıl sıkıntıya neden olan da bu türüdür.

Miyom ameliyatında kadının genç yaşta olması veya çocuk istemesi gibi kriterler varsa rahim alınmadan miyomlar temizlenir. Fakat hayatı bir kanama olursa mecburen rahim alınır. İstisna durumlar dışında miyom ameliyatında rahim alınmaz.

Miyom Ameliyatı Sonrası Adet Ne Zaman Görülür?

Miyom ameliyatı sonrası adet yine kişinin olması gerektiği gününde gerçekleşir. Bazı durumlarda tam gününde adet görülmeyebilir. Bu durum rahmin kendini toparlamaya çalışmasından kaynaklanır. Rahim 6 veya 7 gibi hafta sürecinde eski haline gelmek ve eski işlevini tekrar kazanmak için kendini toparlamaya çalışacaktır.

Miyom Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Miyom, rahim ya da diğer adıyla uterusta görülen iyi huylu bir tümördür. Genellikle 35 yaşından sonra her üç kadından birinde görülür. Miyomlar kadın doğum ve radyoloji uzmanları tarafından saptanırlar. Bunun için rahim ultrasonografisi kullanılır.

Miyom Tedavisi Nedir?

Miyomların tedavisinde cerrahi yöntem uygulanır. Bu yöntem 2 türlüdür. Bunlardan biri miyomun alındığı miyomektomidir. Diğeri ise miyomların rahimle beraber alındığı histerektomi ameliyatıdır. İlaç tedavisi miyomlar için kesin çözüm değildir. İlaç uygulaması semptomların iyileştirilmesi için uygulanan bir yöntemdir.

Miyom Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Miyom ameliyatı her ameliyatta olduğu gibi bazı riskler içerir.

Bu riskler;

 • Akut görülen riskler
 • Kronik görülen riskler

Akut görülen riskler miyom ameliyatı sırasında kontrol edilemeyen kanamalardır. Bu tip kanamalarda rahmin kaybı yaşanabilir. Diğer bir akut risk ise miyomun rahim iç zar tabakasına yakın olduğu durumlarda bu tabakanın da miyomla beraber çıkarılmasıdır.

Kronik olarak görülen riskler ise ameliyattan sonra miyomun çıkarıldığı yerin kan ile dolması ve o bölgede hematom oluşmasıdır. Rahim duvarının iyi dikilmediği durumlarda gebelik sürecinin ilerleyen haftalarında rahim duvarında yırtılma (uterus ruptürü) durumunun yaşanmasıdır.

Miyom Ameliyatı Sonrası Kanama Olur Mu?

Miyom bazı durumlarda kişiyi oldukça fazla rahatsız eder ve ameliyat kesin çözüm olarak belirlenir. Miyom ameliyatı sonrası kişide bazı yan etkiler görülebilir. En çok merak edilen ve korkulan yan etkilerden biri kanamalardır. Miyom ameliyatı sonrası kişide kanama görülebilir. Bu kanamalar birçok nedenden kaynaklı olabilir. Rahim bu süreç içerisinde tekrar eski haline gelmeye çalışır. Bu süreçte kanamaya neden olabilir. Kanamanın şiddeti ve miktarı oldukça önemlidir. Küçük çaplı bazı kanamalar normal olarak değerlendirilebilir. Fakat uzun süreli geçmeyen ve miktar olarak fazla olan kanamalar yaşandığı taktirde doktora başvurmak gerekir.

Miyom Ameliyatı Sonrası Şikayetler Nelerdir?

Miyomlar genellikle iyi huylu tümörler olarak bilinir. Bazı cerrahi yöntemler sayesinde vücuttan kolayca uzaklaştırılır. Peki, miyom ameliyatı sonrası şikayetler nelerdir? Ne gibi sorunlar ile karşılaşılabilir?

Ameliyat sonrası yaşanabilecek bazı şikayetler şunlardır:

 • Kanama riski
 • Kasıklarda ağrı
 • Kasıkta şişme
 • Adet düzensizliği
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Yaranın enfeksiyon kapması

Bu gibi sorunların cerrahi işlem sonrası görülme olasılığı yüksektir. Ciddi durumlarda en kısa zaman içinde işlemi yapan doktora danışmak ve gerekli bilgileri almak gerekir.

Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Kaç Günde Olur?

Genellikle hızlı ve kısa süren işlemlerdir. Miyomun türüne göre iyileşme süresi değişir. Küçük ve iyi huylu miyomlara sahip kişiler en fazla 2 gün içinde taburcu edilir.

 

Miyom Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Başlamalı?

Rahim ağzında gerçekleşen miyom ameliyatı, miyom boyutuna göre bir iyileşme sürecine sahiptir. Bu süreçte en fazla merak edilen sorulardan biri de ameliyat sonrasında cinsel ilişkiye ne zaman başlanması gerektiği konusudur.

Miyom Boyutu Küçükse Cinsel İlişkiye Dönüş Erken Olur

Miyom boyutu küçük ise ameliyat sonrası cinsel ilişkiye dönüş kısa zamanda olur. Miyomun boyutu, iyileşme süresini etkiler. Bu nedenle eğer miyomun boyutu büyükse, cinsel ilişkiye uzunca bir süre ara vermelisiniz.

Miyom Ameliyatından Sonra Cinsel İlişkiye Başlama

Miyom ameliyatından sonra cinsel ilişkiye başlarken şunları bilmeniz de fayda vardır:

 • 6 haftadan önce cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Eğer hamilelik gibi bir hedefiniz var ise bu süre daha da uzatılmalıdır.

Bunları bilerek hareket etmeniz, ameliyat sonrası cinsel ilişkinizi olumlu yönde etkiler.

Hemen Ara
Whatsapp