Lazerle Yapılan Genital Estetik Operasyonları Nelerdir?

lazerle yapilan genital estetik tehlikeli mi
  • Ekim 29, 2022

Lazer, pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da fazlasıyla boy gösteren bir tedavi yöntemidir. Vajinal tedavi alanında ilk defa rahim ağzı siğillerinin yakılması ile insan hayatına girmiştir. Zamanla rahim içi miyom ve polip, laparoskopi ve tüp bebek tedavilerine da dahil olmuştur. Bu alanda en çok CO2 ve Erbium yag lazerler kullanılmaktadır. 2010 yıllarında hayatımıza giren lazer, vajinal daraltma, genital bölgesinde renk açma, idrar kaçırma ve vajinal gençleştirme gibi amaçlarda kullanılmaktadır. Lazerle yapılan vajina tedavisi sayesinde vajinada iyileşme ve gençleşme sonucu var olan şikayetler de minimuma inmektedir. Sıkıntıların yanı sıra cinsel isteğe destek olan bir tedavi yöntemidir. Lazer, geçmişten günümüze pek çok medikal amaca hizmet etmektedir. Hiç doğum yapmamış veya bekar bir kişiye lazerle vajina daraltıcı ameliyatlar yapılabilmektedir. Öte yandan lazerle vajina dudağı küçültme işlemi de gerçekleşmekte aynı zamanda normal doğum yapmasına engel olan bir tedavi yöntemi olmamaktadır.

Lazerle Yapılan Genital Estetik Yaşı Kaçtır?

Lazerle genital estetik, tüm kadınların yaptırabileceği operasyon yöntemlerini kapsar. Fakat bazı organların gelişimini tamamlaması açısından 20 yaşından genç kadınlara yapılması uygun değildir. 20 yaşından sonra her yaşta isteyen her hastaya yapılmaktadır.

Lazerle Yapılan Genital Estetik Operasyonları Nelerdir?

İki çeşit operasyon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar CO2 vajinal lazer ve erbium yag lazerdir.

CO2 Vajinal Lazer Tekniği

Bu lazer tedavi çeşidi orta düzeyde kızılötesi ışını ile gerçekleştirilir. Aynı zamanda yıkım yapılan ve gaz medyumlu lazer çeşididir. Karbondioksit genital lazerle derinin pek çok alt katmanına kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Lapioplasti ameliyatlarında dokuyu kesme amacıyla kullanılmaktadır.

Erbium Yag Lazer Tekniği

Açılımı Erbium katkılı Yttrium Aluminium Garnet olan bu lazer tedavi çeşidi, yakın düzeyde kızılötesi ışınına sahiptir. Kısa atım süresi ve yüksek gücüyle lazer çeşidi arasında yer almaktadır. İdrar kaçırma, üriner enfeksiyonları ve menopoza bağlı şikayetleri gidermede yardımcı olan bir tedavi çeşididir. Bu lazer çeşidi de Lapioplasti ameliyatlarında doku kesme amacıyla kullanılmaktadır. Fakat aradaki tek fark operasyon sırasında oluşan kanamanın daha fazla olmasıdır.

Lazerle Yapılan Genital Estetik Tehlikeli mi?

Her operasyonda olduğu gibi lazerle yapılan genital estetiğin de kendi çapında ortaya çıkardığı komplikasyonlar mevcuttur. CO2 lazerle yapılan operasyonun sonucunda uygulanan enerji düzeyi yüksek dozda ise inflamasyon süreci uzamaktadır. Ameliyat sonrası enfeksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu komplikasyonların oluşması sonucunda hastanın operasyon gören bölgesinde iyileşme hızında azalma görülmektedir. Aynı zamanda ödem ve ağrı gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu tür durumlarda operasyonu gerçekleştiren doktora başvurmak kişinin sıkıntısına hızlı müdahale edilmesinde fayda sağlayacaktır.

Lazerle Yapılan Genital Estetiğin İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Yapılan operasyonun sonucunda ilerleyen yaşlarda tekrarlama ihtimali oldukça düşmektedir. Operasyona maruz kalmış bölgenin iyileşme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Fakat yaklaşık olarak belirtilmesi gerekirse bir hasta ortalama 4-6 hafta içinde iyileşmektedir ve operasyon sonrasında hiç iz kalmamaktadır. Fakat doktorun da belirteceği gibi operasyon sonrası mutlaka bir antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavinin uygulanma süresi doktorun öngörüsüne ve kişinin iyileşme sürecinde vücudunun gösterdiği reaksiyona göre değişmektedir. İşlemden sonra o bölgenin hassaslaşması dolayısıyla ağrı kesici kullanımına ihtiyaç duyulabilmektedir. Öte yandan, operasyon sonrası bölgede hafif kanama görülebilmektedir. İyileşme süresi boyunca hijyenik pedleri kullanmak ve düzenli şekilde değiştirmek bölgenin hijyenik kalmasını sağlayacaktır.

Hemen Ara
Whatsapp