Labioplasti Sonrası İç Dudaklar Yeniden Sarkar mı?

labioplasti nasil yapilir
  • Aralık 21, 2022

Labioplasti, genital bölgede yer alan dudakların estetik müdahalesi sonucu küçültülmesi işlemine verilen addır. Labioplasti müdahalesinde, iç dudaklarda küçültme ve kısaltma işlemleri gerçekleştirilir. Bu özelliği sayesinde iç dudak küçültme, iç dudak estetiği olarak da biliniyor.

Labioplasti işlemi, kadınlar için estetik, psikolojik ve sağlık sebepleri ile yapılıyor. Genital bölgede bulunan dudakların olağandan büyük ya da sarkık olması, bölgenin olağandışı bir koyu renge sahip olması genetik sebeplere dayalı oluşabiliyor. Genetik özelliklerine ek olarak dönemsel hormonların düzensizlik yaşaması anlarında da iç dudak sarkması durumu gözlenebilir.

Başarılı bir labioplasti ameliyatı ömür boyu sürecek bir süreci kapsar. Özellikle alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen ameliyat sonrasında tekrar sarkma durumu görülmez. Yalnız ameliyat sonrasında özenli davranılması ve iyi bir bakım süreci geçirilmesine özen gösterilmeli. Ciddi anestezi içeren müdahalelerde bakım ve düzenli beslenme ile kısa sürede eski yaşam düzenine dönülmesi mümkündür.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Kadınlarda sık görülen vajinal enfeksiyon ve ani kilo değişimi durumlarında iç dudak sarkması yaşanabiliyor. Bu durumda müdahale gerektiği anlarda cerrahi olarak yapılan tedavi labioplasti olarak adlandırılıyor. Labioplasti gerektiği durumlar bazı anlarda estetik kaygısı bazı durumlarda sağlık sorunlarına neden olması sebebi ile tercih edilebilir.

İç dudak sarkıklığı durumlarda enfeksiyon, tahriş gibi hijyen sorunları görülebiliyor. Bu gibi durumlar için tıbbi müdahale gereken anlar için labioplasti ameliyatı gerçekleştirilir. Labioplasti ameliyatları lokal anestezi, genel anestezi ve regional anestezi olarak gerçekleştirilir. Genital bölgede iç dudaklara uygulanan labioplasti ameliyatı,dudaklarda yer alan fazla dolgunun sebep olduğu şekil farklılığı ortadan kaldırılır.  Bu işlem sayesinde bölgede bulunan sarkma ve olağandan büyük yapıya sahip olan durumlara müdahale edilir.

Labioplasti Ameliyatlarında Önemli Noktalar Nelerdir?

Labioplasti ameliyatından sonraki süreçte bakım fazlasıyla önemli oluyor. Anestezi ile gerçekleştirilen cerrahi müdahale sonrası kanamalar ve enfekte durumlar yaşanabiliyor. Doku üzerinde işlem gerçekleştirilmesinden dolayı, bu işlem alanında uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Aksi durumda beklenmedik durumlar yaşanabileceği gibi doku hasarlarına sebebiyet de verebiliyor.

Labioplasti Ameliyat Sonraki Süreç Nelere Dikkat Edilir?

Labioplasti ameliyat anestezi ile yapılan bir cerrahi müdahaledir. Bu sebeple ilk bir ay özellikle kontrollü bi yaşamı gerekli kılar. Sürecin başarılı bir şekilde sorunsuz olarak atlatılması için ilk bir ay dikkat edilecek noktalar bulunuyor. Bunlar;

  • Normal süreç dahilinde geçen ameliyat sonrasında kanama olasılığı oldukça düşük olmakla birlikte dikişlerde sızıntı olarak kanamalar görülebiliyor. Bu duruma hazırlıklı olmaz ve panik hali yaşamamak gerekir.
  • Ameliyat sonrası iç dudaklarda şişlikler meydana gelebilir.
  • Ameliyat dikişleri alınmasına kadar biraz daha fazla özenli davranılması gereklidir. Yaranın kapanmasına bağlı olarak dikişlerin alınacağı zaman da değişkenlik gösterir.
  • Beklenmeyen durumlar yaşanmadığı sürece 30 günlük bir sürede kişi normal yaşamına dönüş yapabilir.
  • İlk bir ay enfeksiyon riskine karşı havuz, deniz, küvet kullanımına ara verilir.
  • Ağda ve epilasyon uygulamaları da ilk bir ay risk oluşturacağı için yapılmamalıdır.

 

Hemen Ara
Whatsapp