labioplasti operasyonu

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde kadınların en sık tercih ettikleri estetik operasyonlarından biri olan labioplasti ile kadınların vajinalarının iç dudak kısmı genetik ya da ergenlik çağında yaşanan fiziksel değişimlerden kaynaklı olarak dış dudak yapısından daha büyük ve sarkık görünmesi ile oluşan estetik olmayan görüntüyü gidermek için uygulanan bir operasyondur. Labioplasti kadınların cinsel hayatlarını olumsuz etkilemekte ve cinsel özgüvensizlik oluşturmaktadır.

2002 yılından bu yana yapılan bu dış genital estetik ameliyatı ile binlerce kadın bu sorunlarından kurtulmak için estetik operasyon geçirmişlerdir. Bir kısmında ise ergenlikte yaşanan vücut yapısı değişimi sırasında meydana gelirken bazı kadınlarda ise genetik olarak asimetrik iç dudak yapısı olabilmektedir. Bu sebeple özellikle yaz aylarında bikini altında hoş olmayan bir görüntü oluşturabilir ve bu durum kadının özgüvenine ciddi zararlar vermektedir. Bu yazımızda Ankara labioplasti hakkında bilgi alabilirsiniz.

labioplasti ameliyati neden yapilir

Labioplasti Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Labioplasti ameliyatını 18 yaşını doldurmuş her kadın bir estetik cerrah yardımı ile yaptırabilmektedir. Ameliyat hakkında en çok merak edilen ise ameliyatın cinsel hayatı olumsuz etkileyip etkilemediği konusunda olmaktadır. Labioplasti ameliyatı olan kadınlar ameliyattan yaklaşık olarak 1 ay sonra cinsel ilişkiye girebilirler. Diğer bir durum ise kadınların ameliyat sonrası orgazm olma konusunda ve acı çekme konusunda bir sorun yaşayıp yaşamayacakları konusunda olmuştur. Kadınların ameliyattan sonra yaklaşık 3 – 4 daha ağrı ya da sızı hissedebilecekleri de doktorlar tarafından belirtilmektedir. Tüm bunların yanı sıra merak edilen bir diğer konu da Ankara Labioplasti Ameliyatı Fiyatları. Bunun hastaneye ve doktora göre değişeceğini de belirtmekte yarar var.

Labioplasti Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?

Labioplasti ameliyatı ile kızlık zarına herhangi bir zarar gelmediği doktorlar tarafından onaylanmıştır. Kızlık zarı rahmin 1 – 2 cm içindedir. Ama iç dudak ameliyatı rahmin dışında bulunduğundan dolayı zara herhangi bir zarar gelmemektedir. Yani bakire kadınlarda bu operasyonu rahatlıkla yaptırabilirler.

Labioplasti Hangi Durumlarda Yapılır?

Genital estetik ameliyatları özellikle son yıllarda kadınlar tarafından en sık tercih edilen estetik operasyonlardan biri olarak geçmektedir. Popüler olan genetik operasyonlardan biri ise labioplasti ameliyatıdır. Labioplasti ameliyatı vajinalarda sarkık ve büyük olan iç dudakların estetik operasyon ile küçültülmesi ameliyatıdır. Bu ameliyatı yaptırmak isteyen kadınların birçoğu bakteri oluşumunu engellemek ve cinsel özgüvensizlik problemi yaşanmasından kaynaklı olarak bu ameliyatı yaptırmaktadırlar. Diğer nedenlere bakacak olursak;

 • Kadınlarda cinsel olarak fonksiyon kaybı yaşanan yaşlılık sarkmalarından kurtulmak amacı ile bu operasyonları yaptırmaktadırlar.
 • İç dudak yapısı büyük olan kadınlarda genital bölgede aşırı bir nemlenme ile bakteri oluşması ile enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak amacı operasyon yaptırmaktadırlar.
 • İç dudakların büyük ve sarkık olmasından dolayı kadınların cinsel birleşme esnasında acı ve ağrı yaşamasına sürtünmeden kaynaklı tahrişlere neden olmaktadır. Bu sorunu yaşamamak adına operasyon yaptırmaktadırlar.
 • Aktif olarak spor yapan kadınların yine iç dudak büyüklüğü nedeni ile spor yaparken sürtünme ve tahriş yaşamaktadırlar. Yine bu konudan kaynaklı olarak ameliyat yaptırmaktadırlar.
 • İç ve dış dudaklarının birbirlerinden farklı büyüklerde olmasından dolayı kadınların genital temizlikleri konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar.
 • Asimetrik iç dudak problemlerinden kaynaklı olarak ameliyat yaptırmaktadırlar.
 • Bacaklar kapalı halde iken iç dudak ve dış dudak yapısı eşit olmalıdır. Ama eşit olmayan bir durumda kadınlar ayakta dururken estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkar ve operasyon yaptırmak durumunda kalmaktadırlar.

Labioplasti ameliyatı yaptırma sebepleri genel olarak yukarıda bahsedildiği gibi olmaktadır. Günlük hayatı ciddi derecede olumsuz etkileyen durumlarda ameliyat her zaman mantıklı ve yerinde bir çözüm olarak görülmektedir. Genel bir genital problem olmasından dolayı her kadında görülebilir ve her zaman sebebi çok sık cinsel ilişkiye girmekten kaynaklı olmamaktadır.

Doğum yapan kadınların da iç dudaklarında bir sarkma meydana gelebilir ve bu sorunu yine labioplasti ameliyatı ile kısa süre içerisinde halledebilirler. Merak edilen bir konu ise doğum yapan kadınlar ameliyattan sonra tekrar hamile kalarak normal doğum yapabilmektedirler. Tıbben doğal oluşumların hiç birine engel değildir. Evli ya da bekâr bütün kadınlar ameliyat olabilirler. Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.  Çünkü dış rahim ameliyatı olmasından dolayı rahmin iç yapısında herhangi bir değişime sebep olmamaktadır. Ankara labioplasti hakında merak ettikleriniz için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ankara labioplasti ameliyati

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kısa süren ve kolay iyileşme süreci olan labioplasti işleminde;

Lokal anestezi uygulanır ve 30 dakika sürer. Hastanede yatış gerektirmez ve işlem sırasında adet olunmaması gerekir(Bu konuyu hekiminiz belirtecektir.) Atılan dikişler kendiliğinden erimektedir. Duş aynı gün alınabilir, ancak hamam havuz 15 gün boyunca yasaktır. Ameliyat sonrasında sızıntı şeklinde kanamalar olabilir.

Vajina Dudakları Neden Sarkar?

Vajinanın esnek yapısı hormonal faktörler başta olmak üzere birçok nedenden dolayı bozulmaya meyillidir. Bunların başında da dudaklarda sarkma gelir. İç ve dış dudaklar zamanla hacmini kaybeder, gevşeyip sarkar. 

Vajina dudaklarının sarkma nedenleri arasında aşırı kilo alıp verme, sık vajinal doğum, düzenli cinsel ilişki, genetik yatkınlık, mantar enfeksiyonları sayılabilir. Vajinal estetiğe özen gösterenler için kliniklerde basit operasyonlarla bu sarkıklık gideriliyor. Fazla deriyi alarak yapılan ameliyatlarla son derece başarılı sonuçlar elde ediliyor. 

İç Dudak Sarkması Nedir?

Adet kanaması başladıktan sonra genital bölgede sıkıntılar görülmeye başlanır. Genital bölgedeki bakterilerin dengesizliğinden dolayı, kaşıntı, sürekli idrar ya da ağrı gibi sıkıntılar meydana gelebilir. Bu tarz problemlerin yanı sıra, genital bölgede estetik problemler de olabilir. İç dudak sarkması bir hastalık değildir.

İç dudakların asimetrikliği ve sarkıklığı yüzünden iç çamaşıra dokunmaması gereken bölgeler dokunabilir. Bu da tahrişe ve kaşıntıya yol açabilir. Bu tarz sıkıntısı olan kadınlar psikolojik olarak da etkilenmektedir ve partnerlerin arasında sorun çıkabilir.

Genital estetik ameliyatları arasında en çok tercih edilen ameliyat olmaktadır. Bir kadın kendini beğenmek ister. Bu sebeple de iç dudak sarkması hakkında takıntıları olanlar çok fazladır. Daha güzel hissetmek isteyen kadınlar bu ameliyatı tercih ederler.

İç Dudak Sarkmasının Yarattığı Olumsuz Durumlar

İç dudaklarda oluşan sarkma genel olarak yaşlılıktan kaynaklanan sarkma, ergenlikten kaynaklı olarak sarkma ve doğumdan kaynaklı sarkma olarak ortaya çıkmaktadır. Kadınları estetik anlamda rahatsız etmesinin yanı sıra acı ve ağrıya sebep olmaktadır. Özellikle cinsel ilişki sırasında tahrişe neden olmasından dolayı kadınların cinsellikten uzaklaşmasını sağlayarak, partnerleri ile aralarında sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Evli çiftler arasında bu durum oldukça büyük sorun yaratabilmektedir. Ayrıca spor yapan kadınların çalışmalarında yine sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Hatta tahriş o kadar büyük sorunlara neden olur ki kadın normal olarak yapması gereken yürüme eylemini bile ağrı yaşayarak gerçekleştirmek zorunda kalmaktadır. Ayrıca bu enfeksiyon durumları aşırı ağrılı adet sancıları çekilmesine neden olmaktadır. Bu sebepler göz önüne alındığında kadınların labioplasti ameliyatı ile sorunlarından kısa süre içerisinde kurtulmaları yine tıbbi bir alanda devrim niteliği taşımaktadır. 

labioplasti ameliyati nasil yapilir

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir estetik operasyon olan labioplasti sonrası dikkat edilmesi gereken oldukça önemli hususlar bulunmaktadır.

 • Doktorunuzun verdiği ilaçları dozlarına ve saatlerine dikkat ederek kullanmanız gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrası özel bir durum olmadığı sürece pansumana ihtiyaç duyulmamaktadır. Ilık su ile temizledikten sonra kurulamak oldukça önemlidir.
 • Ameliyat sonrası 3 gün sonra ayakta duş alınabilir.
 • Deniz ve havuza girmek için 1 ay beklemeniz gerekmektedir.
 • Ayrıca motosiklet ve bisiklet gibi taşıtlara 1 ay boyunca binmemeniz gerekmektedir. 
 • Ameliyattan sonra en az 1 ay cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Her ameliyatta olduğu gibi basit bir estetik operasyon bile olsa ameliyat sonrası tavsiyelere ve dikkat edilmesi gereken noktalara uyulmalıdır. 

ankara labioplasti ameliyati fiyatlari

Ankara Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti ameliyatı, kadın genital organının iç dudaklarını düzeltmek için yapılan bir ameliyattır. Kadın genital organının iç dudakları doğuştan sarkık olabilir. Ayrıca, çoklu doğum travmasıyla da iç dudak sarkması görülebilir. İç dudak sarkması ve gevşemesi gibi problemlere sahip olan kadınlar bu ameliyatı tercih etmektedir. Birçok genç kız ve kadın bu ameliyatı tercih etmektedir. Çok zorlu bir operasyon değildir.

Labioplasti Sonrası Cinsel İlişki

Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olabildiğiniz labioplasti operasyonları sonrasında hemen günlük hayata dönebiliyorsunuz. Ancak, labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında en az 30 gün cinsel ilişkiden uzak durmak yer alıyor.
Genital bölgedeki dikişler, bölgenin iyileşme süreci sebebiyle cinselliğe bir ay ara vermeniz gerekir.

İç Dudaklarda Büyüklük Ve Sarkma En Fazla Kimlerde Görülür?

Öncelikle, tamamen genetik yapıdan kaynaklı olabilir. Kaza, travma veya doğum sonrasında görülebilir. Zayıf kadınlarda daha fazladır, çünkü zayıf kadınların vulvası fazla dolgun değildir. Bu sebeple, iç dudaklar daha fazla görünür. Ciddi şekilde kilo veren kadınlarda da görülmesi olasıdır. Kilo verdikçe genital bölge de sarkar. Normal doğum sayısı fazla olan kadınlarda da sık görülen bir problemdir.

ic dudaklarda sarkmanin nedenleri

Labioplasti Sonrası Dikiş İzi Kalır Mı?

Genital bölgeye uygulanan ve iç dudakların istenilen şekle gelmesine yardımcı olan bir operasyon çeşididir. Bu operasyon sonrası en çok merak edilen konulardan biri dikiş izi kalıp kalmadığıdır. Dikiş izinin belli olması kişiyi estetik yönden rahatsız eden bir faktördür.

Alanında uzman bir hekim tarafından yapılan labioplasti operasyonunda dikiş izinin kalması nadir görülen bir komplikasyondur. Uygunsuz şartlar ve tecrübesiz kişiler tarafından yaptırılan operasyonlarda dikiş izi kalma oranı yüksek olabilmektedir.

Kişinin vücut tipine göre de vücut tepki gösterebilir ve dikiş izi oluşumu gerçekleşebilir. Dikiş izinin oluşmaması için en uygun hekimi seçmek gerekir. Operasyonun gerçekleştirileceği ortama da dikkat edilmelidir.

Labioplasti Neden Uygulanır?

Vajinanın dudaklarında yaşanan görüntü veya büyüklük sorunu nedeniyle tedavi edilmesi gerekli olduğunda lapioplasti bilinen en kesin çözüm olacaktır. Tekrarlayan durumlarda daha çok enfeksiyon veya ağrılı cinsel ilişki sorunlarına da neden olan bu sorun için geç kalmadan tedaviye başlamak önerilir.

Yapılması ve Nedenleri

İşlem kolay ve acı hissi olmayan bir şekilde yapılır.

Nedenleri:

 • Görüntüden kaynaklanan sorunlar,
 • Ağrı,
 • Enfeksiyon,
 • Koku,
 • İlişki sırasında ağrı,
 • Psikolojik olarak kötü hissetme

Şeklinde sıralanan nedenlerin tamamını ortadan kaldırmak adına yapılır. İşlemden sonra kesi veya iz gibi bir durum da söz konusu olmaz. Bunun için rahatlıkla uygulanması yapılır. Bedensel ve psikolojik düzelme sağlaması da mümkün olur.

İç Dudakların Yapısı Nasıldır?

İç dudak yapısı tıp anlamında ve Latince ’de labium Minus olarak adlandırılmaktadır. Kadın vajina yapısının fiziksel kısmını oluşturmaktadır. Latince de labium dudak, minus ise küçük anlamına gelmektedir. Yani vajinanın iç dudak kısmında meydana gelen aşırı bir sarkma olarak adlandırılmaktadır. Bu konuda 2002 yılından beri estetik operasyonlar yapan estetik cerrahlar binlerce kadının labioplasti ameliyatı sayesinde sağlıklı ve özgüvenli olarak toplumda yerlerini aldıklarını belirtmektedirler. Aşırı sarkmaların nelere sebep olacağını yazımızın başında belirtmiştik. Diğer bir etkisi ise dışarıdan belirli olan aşırı büyüklük ve sarkıklıkta kadınların toplum içerisinde özellikle yaz aylarında sahilde yaşadıkları sıkıntılar ele alınmalıdır. Estetik olarak hoş bir görüntü oluşturmayan iç dudak yapısının aşırı büyük olması lokal anestezi altında yaklaşık olarak 30 – 40 dakikalık bir operasyon ile kısa süre içerisinde tedavi edilmektedir.

Labioplasti ameliyatları 18 ile 70 yaş aralığındaki her kadına uygulanabilecek bir ameliyattır ve bu konuda sıkıntılarını dile getiren kadınlar doktorlarının uygun görmesi halinde kısa süre içerisinde operasyona alınarak 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde normal hayatlarına dönmesi ile gerçekleşmektedir. Sizler de eğer bu tarz bir problem yaşıyor iseniz kısa süre içerisinde estetik cerrah ile iletişime geçerek doktorun uygun görmesi halinde ameliyatınızı yaptırabilirsiniz. Son dönemlerin en popüler estetik operasyonları özellikle kadınların cinsel bölgelerine yaptırdıkları ameliyatlar olmuş hatta birçok ünlü isim benzer ameliyatlar yaptırmışlardır. Sağlık ya da normal fonksiyonları devam ettirmelerinde herhangi bir problem yaşamayacak olmaları kadınlar tarafından cazip bulunduğundan hala labioplasti ameliyatı yaptırmaktadırlar.

Vajinada İç Dudak Büyümesi Neden Olur?

Vajinanın iç dudaklarında zaman içinde görülen şekilsel değişimler hastanın kendini hem bedensel hem de psikolojik açıdan kötü hissetmesine neden olabilir. Böyle bir durumda nedenlerini bilmek ve buna uygun şekilde tedavi etmek en iyi yol olacaktır. Bu konuyla alakalı olarak yapılan değerlendirmelerde kesin şekilde vajinada iç dudak büyümesi neden olur? Sorusuna cevap bulunmamış olsa da etkileyen etmenler belirlenmiştir. Genetik, doğum sayısına bağlı değişim, yaş ve cinsel hayatla alakalı olarak bu değişimlerin yaşanabileceği belirlenmiştir.

Büyüme Durumunda Ne Yapılır?

Bu sorunla karşı karşıya kalanların uzman bir hekimden destek alması gerekir. Tedavi gerekirse ve hekim uygun görürse estetik ameliyat ile tamamlanabilir.

İç Dudak Sarkması Nelere Yol Açar?

İç dudak sarkması, vajina bölgesinde gerçekleşen bir sorundur. İç dudak sarkmasına neden olan bazı durumlar ve bu sorundan dolayı meydana gelen bazı sorunlar vardır. İç dudak sarkmasının yol açtığı sorunlar aşağıda verilmiştir.

Psikolojik Sorunlara Yol Açar

İç dudak sarkması, başta psikolojik sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Kadınların birçoğu, bu yüzdem kendilerini mutsuz hissetmektedirler.

İç Dudak Sarkmasının Yol Açtığı Diğer Sorunlar

İç dudak sarkmasının yol açtığı diğer sorunlar şunlardır:

 • Hijyenik sorunlara yol açar.
 • Cinsel hayatı olumsuz etkiler.
 • Kozmetik sorunlara neden olur.
 • Vajinal enfeksiyona sebep olur.
 • Kötü koku ve terlemeye yol açar.
 • Otururken, bisiklete binerken ya da yürürken zorlanmanıza yol açar.

Bu durumlar, iç dudak sarkmasını yaşayan kadınların sıklıkla yaşadıkları sorunlardandır.

Hemen Ara
Whatsapp