Kürtajdan Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

kurtaj sonrasi kanama
  • Şubat 24, 2021

Gebelik ve kürtaj kadınların hormonal ve psikolojik dengesini çok etkiler. Bu nedenle adet düzeninde de değişiklikler olabilir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren kürtaj sonrası adet olma süreci dikkat edilmesi ve gerektiğinde tıbbi yardım alınması gereken bir dönemdir.

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtajdan sonraki günlerde birçok kadında kanama görülür. Bu kanama ilk günlerde yoğundur ve azalarak biter. Bazen ilk birkaç günde kanama olmadığı halde sonradan başlayabilir. Bazı kadınlarda da kürtaj sonrasında kanama olup bittikten sonraki günlerde yeniden düşük seviyede kanama olur.

Kürtaj sonrasındaki bu kanamalar adet kanaması ile karıştırılabilir. Ancak bu kanamalar rahim bölgesinde hamilelik için hazırlanan bazı dokuların temizlenme sürecidir ve adet kanaması ile ilgisi yoktur. Kanamanın rengi adet kanamasına göre daha koyu renkte ve yoğun pıhtılı da olabilir. Bu konuda telaşa gerek yoktur.

Kürtaj sonrası kanamalar normal kabul edilmelidir. Her kadında kanama süresi farklı olabilir. 1-2 haftalık bir dönem normal sayılır. Bazen kanama biter ama birkaç gün içinde lekelenme denen küçük akıntılar olur. Bu akıntılar da normaldir.

Düşükten Sonra Ne Zaman Adet Olunur?

Düşük yapıldıktan sonra rahmin kendini toplaması ve adet döngüsünün başlaması genellikle bir aylık bir süreç sonunda olur. Gebeliğin ilerleyen haftalarında yapılan düşüklerde rahmin kendini toplaması zaman alabileceğinden bu süreç bir aydan fazla olabilir. Her ihtimale karşı düşük sonrasında mutlaka bir hekim kontrolü önemlidir.

Düşükten Sonra Adet Düzensizliği Olur Mu?

Yukarıda da yazıldığı üzere gebeliğin haftasına göre düşük sonrası ortalama bir ay sonra adet görülür. Sonrasında ise 1-2 ay içerisinde adet döngüsü düzelerek eski haline dönecektir.

Kürtaj Sonrası Kanamalarda Ateş ve Benzeri Semptomlar

Kürtajdan sonra görülen kanamalarda ya da ilk adet kanamasında yüksek ateş ve şiddetli ağrı varsa doktora görünmek gerekebilir. Çünkü bu semptomlar enfeksiyon belirtisi olabilir. Hatta bazen rahimde parça kalmış da olabilir. Tıbbi yardımla olağan dışı bir problem olup olmadığı anlaşılacaktır.

Kürtajdan Sonra İlk Adet Dönemi

Hormonlardaki değişiklikler ve bazen psikolojik nedenlerle adet hemen başlamayabilir. 8 hafta gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen adet görülmüyorsa tıbbi yardım alınması tavsiye edilir.

Kürtaj sonrası adetlerin belirtileri her zamanki adet dönemleri gibi olacaktır. Ağrı, kasılma, halsizlik, tatlı yeme isteği olabilir.

Kürtaj sonrası ilk adette kanama her zamankine göre az olabilir. Ayrıca kanın renginin kahverengiye dönük koyu olması, içinde pıhtı bulunması da olağan kabul edilmelidir.

Vajinal akıntılar normal olabilirse de koyu ve kötü kokulu akıntı varsa tıbbi yardım gerekebilir. Ayrıca kanamanın çok fazla olması, şiddetli ağrı olması, adet kanının içinde parça dokuların olması da tıbbi yardım alınmasını gerektirecek olgular olabilir.

Adet Düzeninin Eski Haline Dönmesi

İlk bir iki adet döneminden sonra rahim kendini toparlamış, hormonlar da normal seviyesine dönmüş olur. Hormonların düzene girme süreci kişiden kişiye değişebilir. Bu açıdan üç aya kadar düzensizlik olması normal karşılanmalıdır.

Kadınların adet döngüsünü etkileyen faktörlerden biri de psikolojik durumdur. Kürtaj birçok kadında üzüntü, stres ve pişmanlık gibi duyguların yoğun yaşanmasına neden olabilir. Bu da adet düzensizliğine etki edebilir.

Hormonal ve psikolojik nedenlerle ortaya çıkan birtakım düzensizlikler dışında kürtajın genel sağlığa ve adet döngüsüne kalıcı bir etkisi olması beklenmez. Bir süre sonra her şey normale dönecektir.

 

Hemen Ara
Whatsapp