Kürtaj Yaptırmak İleride Çocuk Sahibi Olmaya Engel Mi?

kurtaj neden yapilir
 • Aralık 18, 2020

Kürtaj yaptırmak kişinin isteği veya tıbbi zorunluluk gerektiren durumlarda yapılmaktadır. Peki, kürtaj nedir ve ne için yapılmaktadır? Kürtajın zararları nelerdir ve kürtaj yaptırmak ileride çocuk sahibi olmaya engel mi?

Kürtaj Nedir?

Genel anlamda kürtaj; rahim içinde oluşan bir sorunun rahimden temizlenmesi ve yahut istenmeyen gebeliğin sonlandırılması olarak bilinmektedir. Kelime anlamı olarak ise kürtaj; kazımak temizlemek olarak anlamlandırılmaktadır.

Kürtaj Ne İçin Yapılmaktadır?

Kürtaj denilince ilk akla gelen gebeliğin sonlandırılmasıdır. Bunun aksine kürtaj sadece gebeliğin sonlandırılmasında kullanılan bir yöntem değildir.

Kürtajı gerektiren bazı hususlar şunlardır;

 • Gebelikte ceninin anne karnında ölmüş olması annenin sağlığını tehdit ettiği için kürtaj yapılmaktadır.
 • Kadının yoğun adet görmesinden kaynaklanan sorunların önüne geçilmesi adına kürtaj yapılmaktadır.
 • Rahim duvarında anormal şekilde meydan gelen kalınlaşmasının kaynaklandığı sorunun tespit edilmesi için kürtaja başvurulmaktadır.
 • Rahim içinde veya yumurtalıklarda kist veya kitle gibi sorunların giderilmesi için kürtaj yapılmaktadır.

Kürtajın Zararları Nelerdir?

Kürtaj sırasında veya kürtaj yapıldıktan sonra olası komplikasyonlar gelişebilmekte ve zararları bulunmaktadır.

Oluşabilecek zararlardan bazıları ise şunlardır;

   • Nadir olarak da olsa görülen en büyük risklerden birisi rahim delinmesidir. Yapılan operasyon sırasında rahim kürtaj yapılırken delinme riskiyle karşı karşıyadır. Bu riskin gerçeklemesi halinde yeni bir operasyonla delinen rahmin düzeltilmesi ve onarılması gerekmektedir.
   • Kürtaj sonrası iyi bakılmadığı taktirde enfeksiyon oluşması en çok karşılaşılan riskler ve zararlar arasında yer almaktadır.
   • Enfeksiyonla birlikte yüksek ateş, kötü koku da görülmektedir.
   • Kürtaj yapıldıktan sonra şiddetli kasık ağrılarına da sıkça rastlanmaktadır.
   • Operasyon sırasında rahimde yırtıklar oluşabilmektedir.
   • Operasyon sonrasında yaşanan komplikasyonlardan birisi de rahim içerisinde kan birikmesidir.

Birçok nedenle kadınlar kürtaj yaptırmaktadır. Kürtaj yaptırmak ise birçok riski beraberinde getirmektedir. En çok merak edilen konulardan birisi de kürtaj yaptırdıktan sonra çocuk sahibi olunup olunamayacağıdır. Operasyondan yaklaşık 2 hafta sonra bir sorun çıkmadığı takdirde rahimde yumurta oluşmaya başlamaktadır.

Bu süreçte çocuk sahibi olmak mümkündür. Kürtajın ne amaçla yapıldığı unutulmamalıdır. Çocuk sahibi olmak için rahmin ve yumurtalıkların sağlıklı olması gerekmektedir. Bu durum da kürtaj yaptırmak ileride çocuk sahibi olmaya engel değildir. Sadece doktorların tavsiye ettikleri bekleme sürelerine dikkat edilmelidir. Peki, doktorlar kürtajdan sonra neden bir süre beklemeyi önermektedirler? Doktorların bir süre bekleme önerisinde bulunmalarının en önemli nedeni; rahmin kendisini toplamasını sağlamaktır.

Bununla birlikte sağlıklı yumurtaların oluşmasını beklemekte gerekmektedir. Bu bekleme süresi kişinin anatomik yapısına bağlı olsa da doktorların beklenmesini istediği azami süre 3 aydır. Kürtaj sonrasında rahim içi hücrelerin kendisini yenilemesi zaman almaktadır. Hamilelik için sağlıklı koşulların oluşması şarttır. Sağlıklı koşullar sağlandığı zaman bebek sahibi olunabilmektedir. Bebek sahibi olmak için bu durumlarda acele edilmemelidir.

Rahim Kalınlaşması Gebeliğe Engel Mi?

Rahim kaslı ve esnek bir yapıya sahiptir. Her yumurtlama döngüsünü takip eden günler içerisinde iç duvarı kalınlaşıp kan damarları açısından zengin bir hal alır. Bu hazırlık olası bir döllenme ihtimaline karşı embriyonun gelişmesine ortam hazırlamak içindir. Eğer döllenme olmazsa kalınlaşan bu duvar parçalanır ve bir miktar kanla birlikte dışarı atılır. Bu da aylık regl döngüsünü oluşturur. Kanama bittikten sonra rahim duvarı eski haline gelmiş olur.

Şeker hastalığı, fazla kilo, hormon ilaçları, polikistik over sendromu gibi çeşitli nedenlerden dolayı rahim duvarı bazen eski haline dönemez. Zamanla kalınlaşma meydana gelir. Bu durum çeşitli sorunları beraberinde getirmekle birlikte gebelik konusunda risk teşkil etmiyor. Zaten embriyonun tutunabilmesi için rahim duvarının kalın olması lazım. Fakat bu kalınlaşma çok ileri düzeyse tedaviyle kontrol altına alınması gerekiyor.

Kürtaj Yumurtalıklara Engel Mi?

Gebeliği sonlandırıp rahim içini gebelik materyallerinden arındırma işlemine kürtaj denir. Kürtaj gebeliğin ilk haftalarında yapılan bir operasyondur. Ülkemizde 10 haftaya kadar aile planlaması kapsamında kürtaj yapılıyor. Daha ileriki haftalarda ise ancak hekim ve kurul kararı ile kürtaj yapılmaktadır. Özellikle annenin hayatını riske atacak bir komplikasyon söz konusu ise 10 haftadan büyük gebeliklerde de kürtaj yapılıyor.

Çeşitli sebeplerden ötürü kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar, daha sonra gebe kalmak istediklerinde bir sorun yaşayıp yaşamayacaklarını merak ediyor. Kürtajın yumurtalıklara engel olacağı düşüncesi de bunlardan biri. Döllenmenin olabilmesi için sağlıklı ve olgun yumurtalar gerekiyor. Kürtaj doğrudan yumurta kalitesini etkileyen bir uygulama değildir. Eğer yapısal bir sorun yoksa kürtajın sonraki gebelikleri olumsuz etkilemesi pek söz konusu değildir.

Hemen Ara
Whatsapp