Kürtaj Sonrası Hamile Kalma İhtimali?

kurtaj sonrasi ne zaman hamile kalinir
  • Ağustos 21, 2020

Kürtaj, genel olarak istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan bir işlemdir. Bunun dışında; kanama ve buna benzer sorunlar yaşandığında kürtaj işlemi gerekli olabilmektedir. Anne adayının hayati riski olduğu zamanlarda da kürtaj işlemine gereklilik duyulabilir. Görüldüğü gibi pek çok nedenden dolayı kürtaj uygulamaları gerçekleşmektedir.

Bu durumlar arasında kürtaj işleminin mecburen yapıldığı hastalarda büyük bir endişe meydana gelir. Bu endişe kürtaj işleminden sona bir daha hamile kalınıp kalınmayacağı konusundan kaynaklanır. Kürtaj olan kadınlar bu işlemin hamile kalmayı engelleyip engellemediği konusunu merak ederler. Kürtaj işlemi sonrası hamile kalınması elbette mümkündür.

Öncelikle bu konu hakkında doğru bilgilerin edinilmesi çok önemli. Halk arasında doğru bilinen birçok yanlış var. Bu yanlış söylem ve inanışlar kişileri yanlış yönlendirmekte ve endişeler yaşamalarına neden olmaktadır. Bu noktada, doğru bilgiye ulaşılması önemlidir. Bu konuda en doğru bilgi, hastanın uzman hekiminin vereceği bilgidir. Anne adayları uzman hekimiyle gerekli görüşmeleri yapmalı ve akıllarında kalan soruların cevaplarını almalıdır.

Kürtajdan Kaç Gün Sonrası Hamile Kalınabilir?

Kürtaj sonrası hamile kalma konusu çok büyük öneme sahip. Kürtaj isteğe bağlı olabildiği gibi farklı nedenlerden dolayı mecburi olarak da yapılabiliyor. Mecburi durumlarda kürtaj sonrası hamile kalınıp kalınmayacağı sorusunun cevabı daha merak ediliyor. Kürtaj sonrası hamile kalınabilir.

Kürtajdan Sonra Hamile Kalınması için Ne Kadar Beklenmeli?

Kürtaj işlemi sonrasında 20 günlük süre sonunda rahimde yumurta oluşmaya başlıyor. Dolayısıyla bu zaman zarfında hamile kalınabiliyor. Diğer bir deyişle; kürtaj olmuş biri yirmi gün sonrasında hamile kalabilir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalınması Doğru Mu?

Kürtaj sonrası hamile kalınması ile ilgili uzmanların önemli açıklamaları vardır;

  • Kürtaj sonrası süreçte rahmin kendini yenilemesi için bir süre gereklidir.
  • Bununla beraber, rahmin kürtaj işlemi sonrasında bir iyileşme sürecine ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.
  • Tüm bunlar göz önüne alınarak bir süre boyunca beklenmesi gerekir.
  • Konuya dair, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları hastalarını uyarmaktadır.

Uzmanlar uyarılarında; kürtaj işlemi sonrası hamile kalınması için en az üç ay beklenmesi gerektiğini belirtmektedir. Zira, bu üç aylık süre dokuların iyileşmesi açısından gerekli bir süredir. Dolayısıyla, kürtaj olan kişilerin bu uyarıları dikkate almaları son derece önemlidir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak Tehlikeli Mi?

Kürtaj işlemi sonrasında hekiminiz size uyarılarda bulunacaktır. Bu uyarılarda gebelik için ne zaman uygun olacağınız bilgisi de verilecektir. Kürtaj işleminden çok kısa bir süre sonra gebelik rahim tam olarak iyileşmediği için tehlikelidir ve düşük ihtimali yüksektir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak Daha Mı Kolay?

En çok sorulan sorulardan biridir. Ancak; kürtaj işleminin hamile kalmayı kolaylaştırdığı kanısı doğru değildir. Bu konuda kanıtlanmış tıbbi ve bilimsel bir kanıt yoktur. Yalnızca kürtaj işlemi sonrasında rahim kendini yeniler. Zira, işlem sonrası dokularda yenilenme süreci rahmin de yenilenmesini sağlar. Bu durum kadınların bu işlem sonrası hamile kalmasına neden olabilmektedir. Ancak; bunun sebebi kürtaj işlemi değil rahmin yenilenmesidir. Bunun yanı sıra; kürtaj işlemi hamile kalmayı zorlaştırmaz ya da hamile kalınmasında bir engel teşkil etmez.

Hemen Ara
Whatsapp