Kürtaj Sonrası Gebeliğin Devamı Nasıl Anlaşılır?

kurtaj sonrasi gebelik devami ne demek
  • Ekim 17, 2021

İstenmeyen bir hamileliği sonlandırmak için uzman ellerde kürtaj yapılıyorsa aslında son derece basit bir ameliyattır. Hafif genel anestezi altında yapılır ve rahim temizlenerek gebelik sonlandırılır. Ancak bazı durumlarda kürtaj sonrası operasyonun tamamlanamaması nedeniyle gebelik sorunları ortaya çıkabilir. Düşük sonrası gebelik değeri yükselmeye devam eder ve özellikle rahimde kalıntılar olduğunda gebelik belirtileri görülmeye devam eder.

Kürtaj Sonrası Gebelik Devamı Ne Demektir?

Ne yazık ki, tecrübesiz doktorlar tarafından yapılan kürtajlar, özellikle erken kürtaj yaptıran kadınlarda bazı problemlere ve komplikasyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle kürtaj işlemi yapan çoğu doktor hamileliğin en az 5. haftasına kadar beklemeyi tercih eder. Yine burada yapılan en büyük hata, doktorun kürtaj uygulaması sonrası rahim içini incelemek için ultrason kullanmamış olmasıdır. Bununla birlikte, bir düşükten sonra, uterusun tamamen boş olduğundan emin olmak için ultrason görüntüleme kesinlikle gereklidir. Bu genellikle zor bir ihtimal olsa da, nadir durumlarda içeride kalıntılar kalması sonucu gebelik belirtileri hasta üzerinde seyretmeye devam eder.

Kürtaj Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj öncesi kontrolün amacı, hamileliğin kesin hafta sayısını belirlemektir. Kişi ayrıca herhangi bir sağlık sorunu açısından da kontrol edilmelidir. Kürtaj sonrası rahim kontrolleri aksatılmamalıdır. Ne kadar küçük görünse de önemli bir cerrahi işlem olduğundan ötürü testler yapılmalıdır.

  • Test ve kontroller yapılmalıdır
  • Gebeliğin 5. haftada olması önemlidir.
  • Rahim iyice incelenmelidir.
  • Doğru bir zamanda kürtaj yapılmalıdır.
  • Kürtaj sonrası rahim takip edilmeli.
  • Rahim kalıntıları temizlenmeli.

Doktorunuz bilgili ve deneyimli ise bunları atlamadan işlemi profesyonel bir şekilde yürütecektir. Kürtaj sonrasında kalıntıların kontrol edilmesi gerektiğini unutmayın.

Testler ve Kontroller

Düşük yapan kişilerin idrar ve kanda hamilelik testi yapması gerekir. Kandaki demir içeriğinin kontrol edilmesi önemlidir. Düşük demir seviyeleri gözlemlenirse, düşükten önce demir takviyesi verilir. Mümkünse müdahale için kan grubunu ve Rh durumunun kontrolü sağlanmalıdır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup olmadığı da mutlaka öğrenilmelidir. Genel anestezi altında yapılan kürtaj işlemi sırasında doktor, kadına alerji testi yaptırmayı uygun görebilir. Lokal anestezide kullanılan işlemler hakkında detaylı bilgi almak için testler yapılmalı ve bu süreç atlanmamalıdır

Oluşabilecek Komplikasyonlar

Kürtajın başarılı bir şekilde geçmesi için tüm kontroller sağlanmalıdır. Ardından kürtaj işlemi için doğru zamanı beklemek büyük önem taşıyor. Doktorlar 5. haftadan önce kürtaj işlemi uygulamayı önermezler. Doktorunuz bunu önerirse ona 5. haftayı beklemesi gerektiğini söyleyin. Erken yapılan kürtajlarda kalıntı kalacak ve gebeliğin devamı konusunda belirtiler halen seyretmeye devam edecektir.

Kürtaj Sonrası Gebelik Testi Pozitif Çıkar Mı?

Kürtaj sonrasında gebelik belirtileri devam eden kadınlar gebelik testine başvuruyor. Bu durumdaki çoğu kadının söylediğine göre kürtaj sonrasında testler pozitif çıkıyor. Bu durum yaklaşık 1 ay sürebilir. Bunun uzamasındaki en büyük etken, erken yapılan kürtaj işlemleri ve buna bağlı olarak devam eden gebelik belirtileridir.

Hemen Ara
Whatsapp