Tıp dilinde kürtaj kazıma olarak bilinen bir terimdir. Genellikle gebeliğin sonlandırılması çocuk aldırma olarak bilinse de bazı kadın sağlık sorunlarında da başvurulan bir yöntem olarak uygulanmaktadır. Kürtaj isteyerek ya da tıbbi nedenlerden dolayı gebeliğin sonlandırılması anlamındadır. Rahim içinin kazınması ve temizlenmesi için yapılan cerrahi müdahale kürtaj adı altında yapılan işlemlerdir. Bebekle ilgili herhangi bir sorun varsa hamileliğin sonlandırılması ya da bazı kadın hastalıklarında rahmin kazınması yöntemi olarak yapılır. Bazı düzensiz kanamaların yol açtığı miyom ya da kistlerin alınmasında uygulanan cerrahi girişimlerde kürtaj olarak bilinmektedir.

Kürtaj Hangi Ayda Yapılmalıdır?

Kürtaj yasal anlamda 10. haftaya kadar yapılan 18 yaş olan evli kişilerde eşlerinin izni ile 18 yaş altı bekâr ve reşit olmayan küçük yaştaki hamilelerde ise velilerinin izni ile müdahale yapılarak uygulanır. Bekar olan kişiler kendi rızaları ile kürtaj olabilirler. Bazı istenmeyen gebeliklerde yapılması gereken kürtaj küçükler için riskli olabilir. Özel sağlık sorunlarında da gebeliğin sonlandırılması doktorlar tarafından verilen karara göre yapılmaktadır. Hastanın durumu ve risk faktörü oluştuğu durumda bebeğin alınması söz konusu olabilir.

Evli Olmayan Kürtaj Yaptırabilir Mi?

18 yaş üzerindeki kişiler herhangi bir izin, onay vs. gerekmeden kürtaj işlemini yaptırabilirler. Ancak 18 yaş altında mutlaka veli izni aranmaktadır.

kurtaj kacinci ayda yapilabilir

Kürtaj Hangi Durumlarda Zorunlu Yaptırılır?

Kürtaj anormal gebelik durumlarında doktorun isteği doğrultuda sonlandırılır. Bu durumlar şunlardır;

 • Anomalili gebelik:Bebekte herhangi bir anormallik olması durumunda ailenin de rızası alınarak doktorların ortak kararına göre bebek kürtajla alınmaktadır. Anomalili gebeliklerin 10 hafta üzerinde olması ihtimaline göre bir takım ilaç ve mekanik yöntemlerin kullanılması gerekebilir.
 • Mol gebeliği: Halk adı ile üzüm gebeliği olarak bilinen gebelikte anormal çoğalma görülür. Bu gebelikte elektrikli vakum kullanılmaktadır.
 • Revizyon kürtaj(rest kürtaj)Bu durumda hamilelikte içeride kalan parçalar temizlenmektedir. Düşükle ortaya çıkan kanamalarda enfeksiyon olma olasılığını azaltan bir yöntemdir. Kürette kullanılarak yapılan bir müdahaledir.
 • Missedabortus( gecikmiş kürtaj anne karnında bebeğin ölmesi)Bebek anne karnında gelişse de bazı gebeliklerde anne karnında kalbinin durması görülebilir. Düşük olmasını beklemeden derhal müdahale gerektiren bir durum olarak yapılması gerekir çünkü, bebek anneyi zehirliye bileceğinden alınması önemlidir. Ufak olan gebelikte vakum kullanılabilir. Büyük gebeliklerde farklı yöntemlere başvurulmaktadır.
 • Pipel ile parça alımı:Menopoza girmiş bayanlarda bazen parça alınması gerekebilir. Atrofik olan rahim ağızlarının girişini sağlayan pipel denilen plastik ince bir kanül yardımı ile parça alınmaktadır.

Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler

Küretaj işlemi uterusta bulunan döllenmiş yumurtanın çeşitli nedenler sonucunda alınmasıdır. Buna neden olan etmenlerin sayısı çok fazla olmakla birlikte kesin olanı hala net olarak bilinemez. Kürtaj işlemi isteğe bağlı veya zorunluluktan olabilir. Gebeliğin sonlandırılması olarak da özetlenebilir.

Kürtaj Öncesi Yapılan Testler

Kısa süren bir işlem olsa da kürtajın her cerrahi operasyon kadar riskleri bulunur. Bu sebeple mutlaka kan değerleri incelenmelidir. Ayrıca kronik hastalığı olan gebelerde gerekli kontroller yapılmalıdır. 

Nelere Dikkat Edilir?

Kürtaj işlemi genel anestezi altında yapılan bir işlem olmasa da yine de hastanın bazı konularda dikkatli olması gerekir:

 • Operasyondan önce temizliğe dikkat etmelidir,
 • Aç olmalıdır,
 • Herhangi bir madde veya ilaca karşı alerjisi olup olmadığının bilgisini paylaşmalıdır.

Bunlar işlem oldukça kısa sürse de son derece önemli detaylardır. İşlemden sonra da gereken ilaçları kullanması ve kontrollerini aksatmaması önerilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj, cerrahi operasyonunu gerçekleştirmeye tek yetkili kişi yasalarca belirlenmiş kişi olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanıdır. Bu cerrahi operasyonu Anestezi Uzmanı eşliğinde yapabilmektedir.

 • -Kanla ilgili bazı testler yapılır,
 • -Genel anestezi ve bölgesel anestezi yapılır. Genel anestezi öncesinde kürtaj yaptıracak kadın minimum altı saat öncesine kadar yemek yememiş olmalıdır ve susuz olmalıdır.
 • -Genital bölgede herhangi bir enfeksiyon var mı bakılmalı, ona göre antibiyotik verilebilir.
 • -Rahim ağzı uyuşturulur ve kürtaj işlemi  çok kısa bir sürede sonlandırılır.
 • -Vakum kürtaj da ayrı bir kürtaj yöntemidir. Rahim içerisinde negatif basınç oluşturulup işlem tamamlanır. Çok düşük oranda da görülse bile rahmin delinmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir bu yöntemde. Hekimler tarafından önerilen genel anestezi kontrolü altında kürtajdır.

Kürtaj Aç Karnına Mı Yapılır?

Operasyonda kullanılacak tekniğe göre aç veya tok yapılması gerekebilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen kürtaj operasyonlarında tok karnına da gelinebilirken genel anestezi tercih ediliyorsa hastanın mutlaka aç olarak gelmesi gerekmektedir.

En Erken Kürtaj Kaçıncı Haftada Yaptırılabilir?

Annede hayati risk oluşturmaması için doktorunuz bebeğin kesesini görmeden kürtaj işlemine başlamayacaktır. 6 ve 7. haftalarda kese görünür hale geleceğinden en erken kürtaj 6.haftada yapılabilir.

Kürtaj Fiyatları Ankara

Kürtajı yaptırdığınız hastane, tercih ettiğiniz doktor önemli bir husustur. Ankara Kürtaj Fiyatları da tercih ettiğiniz hastaneye ve doktora göre değişiklik gösterecektir. En önemli etkenlerden biri hastanelerin kendi belirlediği fiyatlardır. Kürtaj diğer cerrahi operasyonlara göre çok daha küçük çaplı olduğundan diğer cerrahi operasyonlara göre daha düşük fiyata yapılmaktadır. Tabi ki hastanede tercih ettiğiniz doktorun uyguladığı ücrette önemlidir. Bu konuyla ilgili net ücret bilgilerini kürtaj işlemini yaptıracağınız hastaneden  ve tercih edeceğiniz hekimden bizzat öğrenebilirsiniz. Sonuçta her cerrahi operasyon risk taşıdığı için bu cerrahi işlemin gerçekleştireceğiniz hastane ve tercih edeceğiniz doktoru özenle seçiniz. Kendinizi güvende hissetmeniz fiyatlardan daha önemlidir. Güvenmediğiniz halde  sadece ucuz diye tercih ettiğiniz hastane ve hekim sizin sağlığınız açısından tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Kürtaj fiyatları Ankara, gebelik haftanıza, hekiminize, bulunduğunuz şehre ve tercih edilen hastaneye göre büyük oranda değişkenlik gösterebilir. Ankara kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızı inceleyebilirsiniz.
kurtaj yasal mi

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

 • Enfeksiyon, 
 • Kanama,
 • Parça kalması,
 • Rahmin delinmesi,
 • Ashermansendromu (Rahmin yapışıklık durumu)

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak

Kürtaj operasyonu sonrası rahimde yapışıklık artacağından gebelik için bir süre beklenmesi gerekir. 

Bu süre hastanın yaşına, yaptırdığı kürtaj sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak Daha Mı Kolay?

Gebeliği sonlandırmak için yapılan kürtaj, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha kolay ve daha az riskle uygulanıyor. Genellikle vakumlu yapılan kürtajda rahim, yumurtalık, döllenme tüpü gibi alanlarda hasar görünme ihtimali oldukça düşüktür. Böylece sonraki gebelikler için bir engel oluşmuyor. Benzer şekilde gebelik oluşması yönünde de yapıcı bir uygulama olduğundan söz etmek doğru olmaz.

Kürtaj uygulamasında kullanılan yöntem, kürtaj haftası ve diğer sağlık sorunları yeniden gebelik oluşmasını etkileyebilir. Normal şartlarda yapılan bir uygulamadan hemen sonra bile hamile kalmak mümkündür. Fakat bu kürtajın sağladığı bir yarar olarak görülmemelidir. Normal olan kürtajdan sonra bir regl dönemi geçirip öyle gebe kalmaktır.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj bittikten sonra doktorunuz size bazı ilaçlar verecektir. Antibiyotik ve ağrı kesici olan bu ilaçların düzenli kullanılması önem taşır. Kürtaj sonrası hasta bir şeyler yiyip içebilir. Kan yapıcı besinleri almaya özem göstererek daha çabuk iyileşme süreci oluşur. Kürtaj sonrası pansumana ihtiyaç duyulmaz. Banyo sırasında bölgeye dikkat edilerek vajina içine su gelmeden duş alabilirsiniz. Enfeksiyon oluşmaması açısından en az 20 gün boyunca havuz deniz ve cinsel ilişki yasaktır. Kürtaj sonrası cinsel ilişki sırasında korunmaya dikkat etmek olası bir hamileliğin tekrar oluşmaması için önemlidir. Kürtaj sonrası 20 ila 45 gün sonrasında adet olabilirsiniz. Bu aralıklarda adet düzensizlikleri olabilir. Kürtajdan sonra 10 gün sonra tekrar doktorunuza muayene olmanız sağlığınız açısından önemlidir. 

Kürtaj Sonrası Tekrar Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklemek Gerekir?

Kürtaj; hamilelik esnasında ortaya çıkan sağlık sorunlarından (anne veya bebeğe bağlı sağlık sorunları) dolayı bebeğin anne rahmi içerisinde ölmesi halinde alınmasıdır. Burada bebeğin hangi ayda olduğu çok önemli olmamakla birlikte; genel olarak iki aylıktan daha büyük bebekler için kürtaj, bu süreden daha önce bebek ölümlerinde ise düşük yapma meydana gelir.

Doğrudan rahim içerisinde bebeğin gelişmesi için hazır olan alanın tahrip olması ve zarar görmesi sonucunda, kürtaj sonrasında bir süre hamile kalınmaz. Bu süre; rahmin onarılması, vücudun hormon olarak düzenini alması ve yumurta üretimin sağlıklı bir şekilde başlaması için yaklaşık iki aylık süredir.

İlaçla Kürtaj Nedir?

Türkiye’de 10 haftaya kadar yasal kürtaj yaptırılabiliyor. Bu yasal sürede herhangi bir kurul onayı gerekmeden kürtaj gerçekleştirilebiliyor.

10 haftayı geçen gebeliklerde kurul onayı gerekmektedir.(bebeğin anne karnında olması, kalıtsal hastalık, annedeki bir rahatsızlık sebepli vs.) 10 haftayı geçen gebelikte kürtaj işlemi için genellikle düşük hapı tercih edilir. İlaçla kürtaj olarak da adlandırılan bu yöntem;

 • 1-3 gün arasında sürebilir.
 • 10 hafta üzeri gebeliklerde tercih edilen ilaçla kürtaj, rahimde kanama, parça kalma riskini düşürür.

Düşük hapı 10 haftadan az gebelikte tercih edilmez. Bu gebeliklerde vakumlu kürtaj yapılmalıdır.

Kürtaj işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Küretaj işlemi çeşitli nedenlerden dolayı embriyonun uterus duvarından alınmasıdır. Bu işlem sonrasında anne adayı psikolojik açıdan kendini kötü hissedebileceğinden eşi ve yakınlarının destek olması önemlidir. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler? sorusuna işlemi yapan doktorun da vereceği cevaba benzer şekilde cevap verilebilir. İşlemden sonra antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların kullanımına önerildiği şekilde devam edilmelidir. Genital bölgenin temiz tutulması ve iç çamaşırının temiz olması da hijyen açısından önemlidir. Bir süre kanama veya lekelenme devam edebileceğinden dolayı temizlik önemlidir.

İlişkiye Ara Verme

Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye ara verilmesi ve tampon benzeri malzemelerin kullanılmaması önerilir. Doktorun uygun gördüğü zamanda kontrole gitmek de gerekir.

Kürtaj Kaç Dakika Sürer?

Kürtaj istenmeyen veya sağlıksız olması nedeniyle gebeliğin sonlandırılmasına verilen isimdir. Doğru bir şekilde yapılması için uzman tarafından gerçekleştirilmesi gereken kürtaj işleminin tamamlanması ortalama olarak 45-60 dk arasında değişir. Bu süre kürtaj öncesindeki muayene, ultrason ve test işlemleri, bilgilendirme, kürtajın gerçekleşmesi ve sonrasındaki dinlenme işlemlerini kapsayan süredir. Kürtaj için testler ve ön hazırlığın ardından bebeğin ana rahminden alınması en fazla 10 dk süren bir operasyondur.

Kürtaj Süresi Uzayabilir Mi?

Bebeğin ana rahminden alınmasını kapsayan kürtaj işleminin beklenen süreden daha fazla sürmesi mümkündür. Kürtaj süresinin uzamasında rahmin dar olması, vajina enfeksiyonları ve kürtaj sonrası kanamanın uzun sürmesi gibi durumların etkisi vardır.

Hemen Ara
Whatsapp