Kolposkopi Nedir?

kolposkopi nasil uygulanir
  • Mayıs 10, 2021

Rahim ağzını incelemek için kullanılan yönteme kolposkopi adı verilir. İnvaziv olmayan bir işlemdir. Rahim ağzını değerlendirmek ve oluşan hastalıkları saptamak için kullanılır. Kolposkop aletlerinin ucunda bir ışık yer alır. Işık yardımıyla rahim ağzı görüntülenir. Ayrıca bu cihazların büyütme kapasitesi oldukça iyidir. 6 veya 40 kata kadar büyütme özelliği gösterir. Klinik bir işlem olduğu için pek can yakmaz. Genellikle vajinanın gözle muayenesi sırasında büyütme amacıyla kullanılır. Bu muayene sonrası hastalık şüphesi mevcutsa doktor kolposkopik bir biyopsi isteyebilir.

 

 

Kolposkopi Hangi Hastalıkların Teşhisi İçin Kullanılır?

Bu yöntem rahim ağzını hedef alan hastalıkları saptamak için kullanılır. Özellikle de serviks kanserini saptamak için önemli bir yöntemdir. Rahim ağzı kanserinin erken fark edilmesi iyileşme sürecini hızlandırır. Servikal kanserlerin dışında farklı teşhisler için de sıkça kullanılan bir yöntemdir. Serviks ameliyatları sonrasında, gebelik takibinde, vajinada çıkan lezyonların teşhisinde, kısırlığın saptanmasında bu yöntem kullanılır. Ayrıca serviks dokusunda görülen kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlara da teşhis koymayı kolay hale getirir.

Kolposkopi İşlemi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlem öncesi kişinin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Peki, bu hususlar nelerdir?

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • İşlemin daha kolay yapılması için adet düzenini planlamak gerekir. Adetin görülmediği bir zaman dilimi bu işlem için uygundur.
  • İşlem öncesi cinsel ilişki önerilmez. Bu yüzden en az 2 gün cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.
  • Kullanılan vajinal ilaçlar işlemi etkiler. İlaç kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.
  • Vajinal duşlar işlem öncesi önerilmez.
  • Stresi ve kaygıyı azaltmak için yapılan aktivite ve egzersizler işlemin daha kolay geçmesine yardımcı olur. Bu yüzden sevdiğiniz şeylere odaklanmaya dikkat edin.
  • İşlem öncesi tampon kullanımı yanlıştır. En az bir gün önceden tampon kullanımını kesmek gerekir.

Kolposkopi işlemi öncesinde işlem hakkında bilgiler edinmek gerekir. Bu bilgiler sizleri rahatlatır ve işlemin daha kısa sürede bitmesine yardımcı olur. Uygulanan işlemin riski de oldukça düşüktür. Kişi pek ağrı hissetmez ve endişe yapmasına gerek kalmaz.

Kolposkopi Nasıl Uygulanır?

Bu işlem klinik bir ortamda uzman kişiler tarafından uygulanır. Hasta sırtüstü ve ayakları açık bir şekilde uzanır. Serviksi daha rahat görmek için rahim ağzına bir aparat takılır. Bu aparat rahim ağzını genişletir. Bu aparata spekulum adı verilir. Serviks bölgesi özel solüsyonlar ile dikkatli bir şekilde yıkanır. Kolposkop adı verilen cihaz hazırlanır ve vajinanın önüne yerleştirilir. Hiç bir şekilde vajinanın içerisine sokulmaz. Vajina içinde yer alan dokuları büyütür ve görüntü elde eder. Sorun yaratacak bir lezyon tespit edilmediği taktirde işlem sonlandırılır. Fakat farklı bir lezyon saptanırsa kolposkopik biyopsi işlemi gerçekleştirilir.

Kolposkopi İşlemi Acı Verir Mi?

Vajina içerisine herhangi bir alet girişi olmadığı için acı vermez. Fakat işlem için kullanılan solüsyon hafif bir karıncalanma ve yanma hissi meydana getirebilir.

Hemen Ara
Whatsapp