Klitoris Mantarı Sebepleri ve Alınabilecek Önlemler

Klitoris Mantari belirtileri
 • Ekim 7, 2020

Vücudumuzda yaşadığımız kaşıntılar çoğu zaman olabilmektedir. Dönem dönem yaşadığımız bu kaşıntılar genital bölgede yaşandığı zaman çok daha can sıkıcı ve dayanılmaz bir durum alabilmektedir. Kaşıntı mantar nedeni ile oluyorsa ve bu kaşıntı klitoriste yaşanıyorsa klitoris mantarı adını almaktadır.

Klitoris Mantarı Neden Olur?

Genital bölgede yaşanan mantarın birçok sebebi olabilmektedir. Bazen herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmadan da mantar gelişebilmektedir.

Klitoris mantarının en belirgin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Şeker hastalığı
 • Adet dönemi
 • Alerjik nedenler
 • Antibiyotik kullanımları
 • Deri hastalıkları

Mantarın en belirgin sebepleri bu şekildedir. Ancak bazen bu rahatsızlıkların olmadığı durumlarda da mantar gelişebilmektedir. Bayanlarda vajina bölgesinde yer eden enfeksiyonlarda mantara neden olabilmektedir.

Klitoris Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Klitoris mantarı genellikle vajina bölgesinde kaşıntı ile kendini belli eder. Çok ileri boyutlarda vajinada kokulu ve yeşil görünümlü akıntı, şişlik, kızarıklık, ağrılı cinsel ilişki gibi belirtileri de oluşabilmektedir. Mantar hangi bölgede gelişirse gelişsin tedavi gerektiren bir hastalıktır, özellikle genital bölgede gelişmesi bayanlara çok daha fazla rahatsızlık vermektedir.

Mantara Karşı Alınacak Önlemler

Mantar için çoğu zaman ne kadar önlem alırsanız alın kaçınılmaz olabilir. Ancak siz yine de belirli başlı kurallara dikkat ederek mantarın oluşumunu azaltabilirsiniz.

Bu kuralları şu şekilde belirtebiliriz;

 • Pamuklu iç çamaşırı giymek
 • Vajina bölgesine herhangi bir sabun ya da yıkama jelleri kullanmamak
 • Duş alındığı zaman vajina bölgesini yıkamamak
 • Dar pantolon ya da çamaşırlar giymemek
 • Havuz ya da denize gidildiğinde yüzüldükten sonra mutlaka mayonuzu değiştirmek
 • Gün içerisinde sürekli çamaşır değiştirerek vajinanın nemlenmemesini sağlamak

Bu kurallara dikkat edildiğinde mantarın oluşmasını da engellemiş olursunuz. Ayrıca cinsellikten partnerinizin sağlık durumu da oldukça önemlidir. Eğer mantar oluşumu o kişide de mevcut ise size bulaşması kaçınılmaz olmaktadır. Bu tür durumlarda çiftlerin birlikte tedavisi uygun görülmektedir. Çoğu zaman tedavi süresi boyunca cinsel birliktelik önerilmez, tedavi sonrası normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Genital Bölge Neden Kaşınır?

Klitoriste kaşıntı bir mantarın, alerjinin habercisi olabilir. Bu süreçlerin devam etmesi durumunda mutlaka hekiminize kontrole gitmeniz gerekir.

Dönemsel Kontrollerinizi Aksatmayın

Mantar tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özellikle bayanların cinsellik dönemlerini olumsuz etkileyen bu tür rahatsızlıkların önüne düzenli kontroller ile geçebilirsiniz. Düzenli bir jinekolojik muayene yaptırmanız hem mantar oluşumunu engeller hem de oluşan mantarın tedavi edilmesini sağlar. Çoğu zaman evde kendi imkanlarınız ile mantar oluşumunu engellemeniz mümkün olamamaktadır Bu tarz durumlarda mutlaka bir uzman desteği almak gerekir. İlaç kullanımı gerektiren durumlar için kontrollerinizi aksatmamanız sağlığınız açısından önemlidir.

Hemen Ara
Whatsapp