Kızlık Zarı Kalıcı Olarak Tamir Edilir Mi?

kizlik zari ne zaman bozulur
  • Ekim 5, 2020

Tıp literatüründe hymen (himen) olarak adlandırılan kızlık zarı, vajinanın giriş bölgesinde bulunan kıvrım şeklindeki yapının ismidir. Bu zar her kadında bulunmakla birlikte kişiden kişiye yapısal olarak farklılık gösterebilmektedir. Öyle ki, bazı kadınların kızlık zarı çok ince olup herhangi bir hareket esnasında bile yırtılabilirken, bazı kadınlarınki ise kalındır ve düzenli cinsel ilişkide bile yırtılmayabilir. Bir diğer yandan bazı kızlık zarları noktalı yapıya sahip olabilirken, bazı kızlık zarları ise kapalı bir yapıya sahiptir.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarları sahip oldukları yapılara göre;

  • Esnek
  • Annüler (halka) himen
  • Septalı himen
  • İperfore (deliksiz)
  • Kribriform
  • Delikli himen gibi farklı çeşitlere ayrılmaktadırlar.

Kadınlarda bulunan himen, fiziksel aktivite, cinsel ilişki veya mastürbasyon gibi çeşitli durumlarda yırtılabilmektedir.

Kızlık Zarı Yapısı

Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan esnek, ince bir yapıdır. Kızlık zarı ortasında delik bulunur ve içerisinden vajinal sıvıların geçişi olur. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren yapı yukarıda yazıldığı gibi birçok çeşitte olabilmektedir.

Kızlık Zarı Neden Var?

Anatomik olarak incelendiğinde kızlık zarının bir görevi bulunmamaktadır. Bazı kaynaklarda cinsel enfeksiyonlara karşı koruma görevine sahip olduğu belirtilse de hala geçerli hale gelememiştir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Özellikle muhafazakar toplumlarda kızlık zarı namus meselesi haline getirilmekte ve genellikle toplum içerisinde sadece cinsel ilişki sırasında yırtılabileceği düşünüldüğünden aksi bir durum gerçekleştiğinde toplumsal sorunlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir sebeple bekareti bozulan hastalar, kızlık zarlarının diktirilmesini istemektedirler.

Normalde cinsel ilişki sırasında yırtılması ve beraberinde kan gelmesi beklenen himenin yırtılması esnasında herhangi bir kanama gerçekleşmeyebilir veya himen yırtılmayabilir. Bu durum tamamen kişinin sahip olduğu zarın yapısı ile ilgilidir. Bazı kadınlarda bulunan himen, sadece doğum esnasında yırtılabilirken bazılarının ise en ufak bir fiziksel travmada yırtılabilmektedir.

Bütün bunların yanı sıra kızlık zarı, tamir edilebilen bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı tamiri sırasında en çok tercih edilen yöntem, kızlık zarının kalıcı olarak tamir edilmesidir. Kalıcı olarak tamiri yapılan kızlık zarında hastanı zarı, flep ile onarılır.

Bu işlemde hastanın himeninin olduğu bölgede yer alan ince mukotik doku alınarak hastanın vajina giriş kısmı daraltılır. Kızlık zarının geçici olarak tamiri işleminde ise ilişkiye girmeden ortalama 3 veya 4 gün önce yapılır ve ilişki sırasında kanamanın gerçekleşmesi sağlanır.

Kızlık Zarı Ne Zaman Bozulur?

Kızlık zarı sanılanın aksine sadece cinsel ilişki sonrası bozulmayabilir. Mastürbasyon yapılırken zarın zedelenmesi sonucu bozulabilir. Bölgeye bir darbe alınması durumunda vs. de kızlık zarı bozulabilir. Mastürbasyon kızlık zarını bozar mı sorusuna mümkündür şeklinde yanıt verebilir.z

Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Kontrolün Önemi

Geçici olarak yapılan kızlık zarında ağır bir fiziksel travma yaşamadıysanız herhangi bir kontrol yaptırmanıza gerek yoktur. Fakat kalıcı kızlık zarı tamirinden sonra kontrol oldukça önemlidir. Çünkü kızlık zarının damar yapısı sebebiyle yeniden onarım sonrasında esneme yaşanabilir ya da siz farkında olmadan zarın yırtılmasına sebep olmuş olabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık zarının tamiri için ne zaman veya nasıl yırtıldığının herhangi bir önemi yoktur. Tamiri sırasında geçici olarak veya kalıcı olarak zar dikimi gerçekleştirilmektedir ve iki yöntem sonrasında da ilişki sırasında kanama meydana gelebileceğinden kızlık zarı dikiminin eşiniz tarafından anlaşılması mümkün değildir.

Hemen Ara
Whatsapp