Kızlık Zarı Dikiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

kizlik zari dikiminde nelere dikkat etmeli
  • Ekim 3, 2020

Sıklıkla yapılan bir işlem olan kızlık zarı dikimi hakkında detaylara makalede yer verilmiştir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi operasyonu iki farklı şekilde yapılır. Birincisi geçici olarak diğeri ise kalıcı olarak gerçekleştirilir. Geçici kızlık zarı diktirme işlemi cinsel ilişkiden üç ile beş gün öncesinde yapılır. Kalıcı kızlık zarı diktirme işlemi ise aylar sonra dahi cinsel ilişkiye girilse kanama meydana gelir.

Geçici kızlık zarı diktirme işleminde kızlık zarı dokusunun arka bölümüne geçici dikişler atılır. Bu işlem için özel ipler kullanılır. Bu operasyonda çok hafif düzeyde bir acı hissedilir.

Kalıcı kızlık zarı diktirme işleminde ise flep tekniği kullanılır. Öncelikle hastanın doku durumuna bakılır. Uzman hekim hastanın durumuna göre uygun operasyonu gerçekleştirir.

Kızlık Zarı Dikiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarı dikimi de diğer operasyonlar gibi ciddi bir işlemdir. Dolayısıyla, hasta konu hakkında bilgiler edinerek ve doktorunun tavsiyeleriyle hareket etmelidir.

İlk olarak hastaların doktor seçimlerine dikkat etmeleri gerekir. Kızlık zarı dikimi operasyon tecrübesi olan, alanında uzman ve güvenilir hekimlerce yapılmalıdır.

İkinci önemli husus ise operasyonun yapılacağı ortamın hijyenidir. Operasyonun steril bir ortamda, steril aletler yardımıyla yapılması gerekir.

Hijyenin eksik olduğu durumlarda hastanın yarasının mikrop kapma riski ortaya çıkar. Bu nedenle; operasyon öncesi hasta operasyonun yapılacağı yere giderek bu konuda bilgi edinmesi son derece önemlidir.

Operasyon öncesi hekimin hastaya tavsiye ettiği her hususa uyulmalı ve operasyona bu kurallara uygun bir şekilde gelinmelidir.

Operasyon sırasında sabit durulmalıdır. Uzman hekimin yönlendirmelerine kulak verilmesi gerekir.

Bu hususlar dikkate alındığında başarılı sonuç alınır.

Kızlık Dikimi Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikimi sanılanın aksine kısa süren bir operasyondur. Yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika arası sürede tamamlanır. Hastaya lokal anestezi yapılarak gerçekleştirildiği için hasta her hangi bir acı ya da sızı hissetmez.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilecekler

Her operasyon sonrasında olduğu gibi burada da dikkatli olunmalıdır. Sonuç itibari ile kızlık zarı operasyonu, cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle; operasyon sonrası döneme de özen gösterilmesi önemlidir.

  • İlk bir iki hafta süresince havuz ya da denize girilmemelidir.
  • İlk bir hafta süresince dar pantolon, tayt gibi sıkı kıyafetler giyilmemelidir.
  • Tercihen pamuklu iç çamaşırı giyilmesi önerilir.
  • Uzman hekimin reçete ettiği antibiyotikler aksatılmadan alınmalıdır. Zira verilen antibiyotikler yara dokusunun daha iyi ve hızlı iyileşmesi için gerekli ve önemlidir.

Kızlık zarı dikimi operasyonu tamamlandığında hasta birkaç saat dinlendirilir. Daha sonra hasta taburcu edilir. Günlük yaşantısına geri dönebilir.

Hemen Ara
Whatsapp