kizlik zari

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı, kadının vajina girişinde bulunan bir dokudur ve bazı kadınların kızlık zarı yapısı elastik bir yapıya sahip olsa da genel olarak ilk ilişkiye girildiğinde bu kızlık zarı penisin girmesi ile yırtılır ve kanama meydana gelir. Bu kanama aslında kadının bekaretini gösterirken bir yandan da daha önce bir başka erkekle ilişkiye girmediğini göstermektedir. Kızlık zarı dikimi ise; daha önceden herhangi bir şekilde kızlık zarı yırtılan kadınların cerrahi işlem sayesinde kızlık zarının onarım işlemi olmaktadır. Kızlık zarı dikimi artık son derece kolay bir cerrahi işlem olurken aynı zamanda kadın doğum uzmanları tarafından iki farklı yöntem ile gerçekleştirilebilmektedir.

kizlik zari dikiminde dikkat edilmesi gerekenler

Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kadın vücuduna özgü bir yapı olan kızlık zarı, kadının vajina girişinden biraz daha iç kısımda bulunan bir yapı olmaktadır. Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı kadın doğum uzmanları tarafından anlaşılabilmektedir. Erkekler ise bu durumu sadece ilişkiye girdiklerinde kanamanın olup olmaması ile anlayabilseler de bazı kadınların ilk ilişkide kızlık zarları yırtılmamış olsa dahi kanamaları olmayabilmektedir. Bu durumun nedeni ise bazı kadınların kızlık zarının çok ileride olması ya da kızlık zarı yapısının elastik yani esnek bir yapıya sahip olması olmaktadır. Kızlık zarı muayenesi sadece kadın doğum uzmanları tarafından yapılabilen ve sadece kadın doğum uzmanları tarafından görülebilen bir muayenedir. Bu muayene esnasında uzman, kişinin vajina girişindeki yanağı tutarak iç kısmı aletler ile görmektedir ve bu muayene sırasında kızlık zarı durumu hakkında fikir sahibi olabilmektedir.

Kızlık Zarı Bozulmasının En Önemli Belirtisi

Sıkça sorulan bu soruya şu şekilde yanıt verelim;

 • Kısa süreli bir hafif kanama
 • Kasıklarda oluşan hafif bir ağrı
 • Vajina içinde yanma hissi ve hafif batma.

Bu 3 belirti aynı anda da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kızlık zarının bozulmasıyla herkes aynı belirtileri göstermediği için kişi bu belirtilerin hiçbirini de yaşamamış olabilir. Kızlık zarının bozulup bozulmadığını kesin öğrenmek isteyenlerin jinekologlara gitmeleri daha kesin sonuç verir.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Bilinenin aksine ilişki sırasında kızlık zarı bozulduğunda herhangi bir iyileşme sürecinin beklenmesi gerekmez. Bölge temizlendikten sonra ilişkiye devam edilebilir. Çok düşük olasılıkla bölgede birkaç saat hafif acı hissedilebilmektedir. Kızlık zarı bozulduktan sonra kaç gün ilişkiye girilmez sorusuna ise bölgede ağrı, acı vs. yok ise beklenmesine gerek yoktur şeklinde yanıt verebiliriz.

Kızlık Zarı Dikildikten Sonra Ne Zaman İyileşir?

Basit ve kısa bir operasyonla yapılan kızlık zarı dikimi sonrası hemen taburcu olabilirsiniz. Bölgenin tamamen iyileşmesi ise tercih edilen yönteme göre 3 gün ila 1 hafta arasında olmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kızlık zarı dikimi her ne kadar kolay ve hızlı bir cerrahi işlem olsa da işlem sonrasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu hususlar iyileşme sürecini hızlandırırken aynı zamanda sonucun da kesinleşmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla da kızlık zarı dikiminden sonra;

 • İlk gün banyo yapılmamalıdır.
 • Kızlık zarı dikimini takip eden ilk hafta içerisinde hasta ayakta değil oturarak duş almaya özen göstermelidir.
 • İşlem bölgesinin enfeksiyon kapmaması için uzman tarafından verilen krem ve merhemlerin ilk hafta günde en az iki kez kullanılması gerekli olmakla birlikte yine uzman tarafından reçete ile verilen antibiyotiklerin aksatılmaması gerekmektedir.
 • Kızlık zarı dikimi sonrasında çok fazla ağrı hissi olmamaktadır ve hasta normal hayatına dönüş yapabilmektedir ancak buna rağmen işlemden sonra doğru olan özellikle ilk bir hafta hasta dinlenmeye ve istirahat etmeye özen göstermelidir.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır sorusu internette çoğunlukla araştırılan bir konudur. Halk arasında kızlık zarı olarak bilinen doku tıp dünyasında hymen adını taşır. Hymen vajinanın tam ortasında bulunan ince ve hassas bir dokudur ve son derece kolay yırtılabilir. Kızlık zarı yırtıldığı zaman bir daha kendiliğinden düzelmez. Kızlık zarında yırtılma meydana gelirse azda olsa bir kanama meydana gelir.

kizlik zari dikimi nasil yapilir
Kızlık Zarı Dikimi Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Kızlık zarı onarımı amacı ile yapılan ve kızlık zarını işlem sonrasında girilecek ilk ilişkide kanamaya hazır hale getirmek için işlemi yaptıracak kişilerin bu süreci araştırması ve dolayısıyla da bu süreçte doğru bir sonuç için bilinçli olması gerekmektedir. Bu nedenle de;

 • Öncelikle iyi bir uzmana başvurarak muayene olmaları,
 • Uzmanın önerdiği yolları izleyerek cerrahi müdahale öncesinde vücudunu bu işleme hazırlamaları,
 • Kızlık zarı dikimini kalıcı yöntem ile mi ya da geçici yöntem ile mi yaptırmak istediklerini bilmeleri gerekirken ayrıca,
 • Kişilerin işlem sonrasında da dikkat etmesi gereken hususlar hakkında uzmana mutlaka danışmaları gerekmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Geçici kızlık zarı dikimi için öncelikle lokal anestezi uygulanır. Bu işlemde kalıcı kızlık zarı dikimi gibi cerrahi bir kesi uygulanmamaktadır. Vajian içine kızlık zarı arkasına dikiş iplikleri konur. Bu iplikler cinsel ilişki sırasında yırtılır ve kan gelir. Böylece ilk gece resmen taklit edilmiş olur. İşlem birkaç dakika sürer ve ağrısızdır. Profesyonel bir doktorla doğru teknik uygulanırsa işlem %100 başarılı olacaktır. Evlilikten veya cinsel ilişkiden hemen önce yapılması gereken bir işlemdir. İşlemden sonra 1 hafta içerisinde ilişkiye girmeniz önerilir. Operasyon geçici olduğu için 1 haftadan sonra işe yaramayabilir. İşlem sonrasında hafif birkaç gün ağrı ve hafif kanamalar olabilir.

kizlik zari ameliyati sonrasi dikkat edilmesi gerekenler

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Ne Kadar?

Kızlık zarı dikimi birçok farklı hastanede, kliniklerde ve sağlık kurumlarında uzman doktorlar tarafından yapılabilmektedir. Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları hakkında ise kesin ve net bir rakam söylemek mümkün olmamaktır. Çünkü her kurumun fiyatları farklılık gösterirken aynı zamanda bir çok farklı yöntemde yapılan kızlık zarı dikimi bulunmaktadır. Dolayısıyla da kalıcı kızlık zarı dikimi, geçici kızlık zarı dikimi ya da çift kat kızlık zarı dikimi fiyatları her hastanede farklılık gösterirken işlemlerin fiyatları da özelliklerine ve yöntemlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Flep Yöntemi ile Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi uzmanlar tarafından geçici olarak ya da kalıcı olarak flep yöntemi ile yapılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi cinsel ilişkiden en fazla 7 gün öncesinden yapılmalıdır çünkü bu işlem kısa süreli bir işlem olmaktadır. Kalıcı yöntem yani flep yöntemi ile dikilen kızlık zarı ise işlemden bir hafta sonra kanama yapabileceği gibi aynı zamanda 10 yıl sonra da girilen ilk cinsel ilişkide kanama yapabilecek bir kızlık zarı dikimi olmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Riskli Mi?

Mini bir cerrahi operasyon olan Ankara kızlık zarı dikimi işlemi mutlaka steril bir ortamda ve işinin ehli hekimlerce yapılması gerekir. Operasyon sonrasında kontrol ve pansumanların uygun yapılması durumunda hymenoplastinin herhangi bir riski bulunmamaktadır. 

Kızlık Zarının Fonksiyonu Nelerdir?

Genel araştırmalar kızlık zarının bebeklikte enfeksiyon riskini önleyen bir yapıda olduğunu gösteriyor. İlerleyen yaşlarda cinsel ilişki ile yırtılarak ortadan kaybolmaktadır. Her kadında doğuştan kızlık zarı olmayabilir. 

Kızlık Zarı Bozulmadan Gebelik Oluşabilir Mi?

Gebelik oluşumunu istemeyerek ilişki içerisine giren veya cinsel ilişki esnasında kızlık zarı bozulmayan bireyler, gebe olmanın önünde kızlık zarının bir engel olup olmadığını öğrenmelidir.

Bu konu bilindiği zaman; istenmeyen gebelik ihtimallerinin önüne geçilir ve alınması gereken tedbirler alınabilir. Bilinmesi gerekir ki kızlık zarı oluşumuna zarar verilmeden de gebe kalınması mümkündür. Hatta kızlık zarı gebelik esnasında bozulan birçok kadın da söz konusudur.

Spermlerin hareket etmesine ve vajina içerisine yerleşmesine bağlı olarak gebe kalındığı bilindiği zaman, kızlık zarı dokusunun engel olmayacağı da bilinir. Ayrıca kızlık zarı adı verilen yapı; genel olarak boşlukların bulunduğu ve delikli olan bir yapıdadır. Bu yüzden gebe kalınabilir.

kizlik zari dikimi sonrasi dikkat edilmesi gerekenler

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Evlilikten önce kızlık zarını diktirmek isteyen kadınlar bu işlemi yarım saat içinde yaptırabilirler. Ağrısız ve basit olan bu operasyon doğru tekniklerle başarılı sonuçlar vermektedir. Kızlık zarı dikiminden sonra 48-72 saat biraz kanama olabilir. Operasyondan sonra kuvvet gerektiren aktivitelerde bulunulmamalıdır. Dikilen kızlık zarının kanaması da orijinali gibi olmaktadır. Partneriniz de siz de ilk kez ilişkiye giriyormuş gibi hissedeceksiniz. Aynı zamanda, ilişkide kızlık zarı dikildiği anlaşılmaz. Ancak, jinekolojik tedavide anlaşılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kadın vücudunda bir doku yapısı olan kızlık zarı, bazı bölgelerde ve bazı kültürlerde bekaretin simgesi ve dolayısıyla da namus göstergesi olarak görülmektedir ve çoğu zaman bu durum birçok kadını kızlık zarı dikimi işlemine yönlendirmektedir. Bilgi ve teknoloji çapına gelinmesi ile birlikte tıp teknolojisi de hızlı bir gelişme göstermektedir ve tıp alanında gelişen teknolojik işlemlerin birisi de kızlık zarına müdahale olarak bilinen kızlık zarı dikimi olmaktadır. Son derece kolay ve basit bir cerrahi yöntem olan kızlık zarı dikimi hakkında ise birçok kişinin aklında elbette ki birçok soru işareti bulunmaktadır. Bunların başında gelen konu ise Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları.

Ankara Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarının farklı çeşitleri vardır. Bazıları anüler, septalı, kribriformis ve imperfore tipindedir. Vajen girişinden 1-1,5 santimetre içeride bulunmaktadır. Herhangi bir görevi yoktur. İlk ilişkide %80 ve %85 oranında kanama olur ve birkaç saat içinde kanama durur. Kızlık zarı, sosyal, kültürel ya da dinsel sebeplerden dolayı diktirilmek istenebilir. İlişkiden hemen sonra ya da daha sonra yapılabilir. Kızlık zarı dikimi operasyonundan sonra ilk ilişkide kanama olur.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı olarak adlandırılan ve var oluş amacı sadece vajina girişindeki zararlı bakterilerin girişini engellemek olan kısmi zarlı yapının yırtıldığında dikilmesi gerekebilir. Sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmamasına karşılık hastanın kendini psikolojik ve bedensel anlamda iyi hissetmesi için yapılabilir. Kızlık zarı nasıl dikilir? Sorusunun cevabı geçici ve kalıcı işlem yapılmasına göre değişiklik gösterir.

Kızlık Zarının Dikilmesi

Hekim ve hastanın ortak kararına bağlı olarak ortalama bir saat içinde tüm işlemler bitebilir. Zarın kalıcı dikimi için vajina içinden alınan zar dokusuna benzer yapının vajina girişinde kullanılması yoluna gidilir. Hasta için zararı olacak bir işlem olmadığından uzman bir hekim tarafından yapılabilir.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra İkinci İlişkide Kan Gelir Mi?

Her kadının kızlık zarının yapısı farklı olabilir. Bazı kızlık zarları esnek, ince ve ortası geniş bir yapıda olur. Bu gruptakilerde ilk ilişkide hiç kanama olmaması bile mümkündür.

Bazı zarlar ise kalındır ve ortaları dardır. Bu özelliğe sahip olan kızlık zarlarında ilk ilişkide kanama görülür. Sonraki birkaç birleşmede de hafif lekelenmeler ya da kanamalar görülebilir.

Neden İkinci Kanama Olur?

Kalın ve dar ortalı kızlık zarlarında ilk birkaç ilişkide farklı noktalardan yırtılma gerçekleşebilir. Bu da ikinci kez kanam olmasına neden olur. İlişki sonrasında görülen kanamanın yoğun olması beklenmez. Ama aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa beklenenden biraz daha fazla kanama gerçekleşebilir.

Hemen Ara
Whatsapp