Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilebilir?

idrar kacirma tedavisi var mi
 • Eylül 30, 2020

Kadınların yaşadığı sağlık sorunlarından biri de idrar kaçırma problemidir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen bu durum, yaşam konforunu bozmakla birlikte hastaların psikolojik sorunlara yaşamalarına neden olur.

Kadınlar İdrar Kaçırma

Kontrol edilemeyen ve istemsiz bir şekilde idrar tutamama halidir. Tıbbi olarak bu sağlık sorununun adı; üriner inkontinansdır. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olmakla birlikte ileri ki yaşlarda daha sık görülebilir. Tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri?

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu birçok nedenden kaynaklanır.

 • İlerleyen yaş
 • İdrar torbası sarkması
 • Genetik faktörler
 • Obezite
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Zor doğumlar
 • İdrar yollarında ya da böbrekte taş
 • Kabızlık
 • Sistik
 • Menopoz
 • Sinir sistemi hastalığı
 • Vajina ile mesane arasında fistül

Görüldüğü gibi bu sağlık problemi bu nedenlerden kaynaklanabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar kaçırma sorununun teşhisi için ilk olarak hastadan ayrıntılı bir şekilde öykü alınır. Bunun sebebi; hastanın idrar kaçırmasını altında yatan nedenin tespitidir. İdrar kaçırma sorununu başlatan durumlar, sorunun sıklığı ve şekli hastadan öğrenilir. Uzman hekim hastadan; idrar kültürü, idrar tahlili, kan şekeri, ultrason ve ürodinami ister. Eğer bu sağlık sorunun altında başka bir neden olduğu düşünülüyorsa bunun için de bazı tetkikler yapılır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma sorunun teşhis edildikten sonra tedaviye başlanır. Tedavi yöntemi ve şekli hastanın genel durumu ve idrar kaçırma sorununun nedenine göre şekillenir.

Kabızlıktan kaynaklanıyorsa diyet düzenlenir. Bunun için uygun bir ilaç tedavisi uygulanır.

Kilodan kaynaklanıyorsa hastanın genel durumuna uygun olarak bir diyet ve aynı zamanda egzersiz programı uygulanır.

Kontrolsüz şeker hastalığı için hastanın ilaçları düzenlenerek uygun bir diyet verilir. Aşırı sıvı alımı engellenir.

Çok fazla alkol ve sigara kullanımından kaynaklanıyorsa bu kötü alışkanlıklardan kurutulması için hastaya tedavi uygulanır.

İdrar yolu enfeksiyonları kaynaklı ise hastaya uygun antibiyotiklerle hasta tedavi edilir.

Pelvik kasları ve mesaneyi güçlendirmek için bunu destekleyen egzersizler verilir.

Hasta kendisine özel tedavisini görerek sağlığına kavuşur.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Probleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İdrar kaçırma problemi yukarıda da belirtildiği gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu problemin tedavi edilmesi gerekir. Bu sorunu yaşayan hastaların zaman kaybetmeden bir üroloji hekim ile görüşmesi son derece önemlidir. Üroloji hekimi hastaya gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

İdrar kaçırma sorunu tedavi edilmezse ciltte ciddi problemlere neden olur. Ciltte kızarıklık, kaşıntı gibi deri problemlerinin yanı sıra enfeksiyon gibi riskler de ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra; kadınlarda idrar kaçırma sorunu hastaların psikolojisini de oldukça etkileyen bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma sonucu, utanç duygusu, öz güven zedelenmesi yaşanır.

Bu da hastaların sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyerek yaşam kalitelerini düşürür. Bu nedenle, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma sorununun nedenine göre tedavi uygulanarak bu sağlık sorunu gerilmektedir.

Hemen Ara
Whatsapp