HPV Tanısı Nedir? Nasıl Bulaşır?

hpv nasil bulasir
  • Mart 24, 2021

Human papilloma virüs (HPV), kadınlarda ve erkeklerde genital bölgelerde hastalığa yol açan bir hastalıktır. Yol açtığı hastalıklar kanserden, siğile kadar birçok farklı şekilde karşımıza gelir. HPV tanısı, rutin tarama sırasında veya HPV’den şüphelenilen bir durum varlığında bazı özel testlerle yardımıyla konulur. Bazı hastalarda HPV olmasına rağmen hiçbir klinik bulgu vermez. Bu hastalar, rutin tarama sırasında HPV tanısı konulan hastalardır. Hiçbir şekilde belirti göstermeyen bu hastalar ne yazık ki hastalığı başkalarına bulaştırabilir.

HPV Tanısı Nasıl Konur?

HPV tanısı, doktorlar tarafından hastalıklı bölgeden parça alınarak konur. Alınan parçada HPV’nin neden olduğu histolojik değişiklikler incelenir. HPV’nin yol açtığı durumların en korkulanı rahim ağzı kanseridir. Alınan bu parça sayesinde, rahim ağzı kanseri olup olmadığı araştırılır. Rahim ağzı kanseri saptanması durumunda, kanserli bölge cerrahi olarak çıkartılır. Bu yöntem, hastada rahim ağzı kanserinden şüphelenildiğinde yapılır. HPV’nin yol açtığı başka durumlarda, başka özel testler kullanılarak HPV testi yapılır.

HPV’nin Neden Olduğu Diğer Hastalıklarda HPV Tanısı Nasıl Konur?

HPV’de en korkulan durum rahim ağzı kanseri olsa da, HPV’nin yol açtığı durumlar rahim ağzı kanseriyle sınırlı değildir. HPV, kadında ve erkekte genital bölgelerde siğil şeklinde lezyonlara sebep olur. Erkek ve kadınlarda anal kanser, ağız kanseri, nazofarenks kanseri, yemek borusu kanseri gibi başka bölgelerde de kansere sebep olur. Ayrıca erkeklerde penis kanseri yapabilir. HPV’nin neden olduğu bu durumlarda, hastalıklı bölgeye özel mikrobiyolojik testler uygulanır.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. HPV nin olduğu bölgeye direkt temas sonucu ele, ağza, cinsel organa bulaşır. Çok düşük olasılıklarla da olsa ortak tuvalet kullanımı, ortak havlu kullanımı nedenleriyle de HPV bulaşabilir. Prezervatif kullanımı, HPV bulaşmasını azaltsa da tamamen koruyucu değildir. Bu yüzden, HPV tanısı olan bir hasta tedavi edilmedikçe başkasıyla cinsel ilişkiye girmemelidir.

HPV’den Korunmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

HPV’nin, lezyon oluşturduğu her bölgede kanser yapma ihtimali vardır. HPV’nin çeşitli medikal tedavileri olsa da, HPV’ye yakalanmamak en güzel korunma şeklidir.

İşte HPV’ye yakalanmamak için yapılması gerekenler:

  • HPV Aşısı: Cinsel aktif döneme girmiş her birey HPV aşısını olmalıdır.
  • Şüpheli Cinsel İlişkiden Kaçınmak: HPV şüphesi olan kişilerle cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.
  • Prezervatif Kullanmak: HPV’yi kesin olarak engellemese de, bulaşma ihtimalini önemli ölçüde azaltır.
  • Hijyene Dikkat Etmek: HPV genelde cinsel ilişkiyle bulaşsa da, başkalarıyla ortak kullanılan eşyalar nedeniyle de bulaşabilir. Bu eşyaları dikkatli kullanmak HPV bulaşmaması için önemlidir.

Yukarıdaki maddeleri dikkatlice uygulayan birine HPV bulaşma olasılığı, çok azdır. Ama her şeye rağmen HPV bulaşmasından şüphe edilen durumlarda, en kısa zamanda doktor kontrolü gereklidir.

Hemen Ara
Whatsapp