Hamilelikte Mide Bulantısı, Bel Ağrısı ve Şişliğin Çözümleri

hamilelikte mide bulantisina cozum
  • Ağustos 17, 2020

Anne adaylarının mide bulantıları, bel ağrıları ve şişkinlik problemleri herkes tarafından bilinmektedir. Bu sorunlar anne adaylarını bu dönemlerinde bazen zorlayıcı olabilmektedir. Bu sorunlara neden olabilecek birçok faktör söz konusudur. Bazense hamilelik döneminde yaşanılan stres, yanlış ve düzensiz beslenme, aşırı yorgunluk gibi bu dönemde kaçınılması gereken faktörler bu şikayetlere neden olabilir.

Hamilelik Sürecindeki Şikayetler ve Çözümleri

Hamilelikte hormonal değişimler beraberinde pek çok sorunu getirir. Anne adayları, farklı şikayetlerle karşılaşırlar. Tüm bunlar için elbette ilk olarak hekim muayenesi gerekir. Şikayetin kaynağının anlaşılabilmesi ve gerekli tedavi şeklini belirlenip öneriler de bulunulması için muayene şarttır. Bunun dışında anne adaylarının bu dönemde bu konularda bilgi edinmeleri de oldukça önemlidir. Anne adayları, şikayetleri karşısında doğru adımlar atarak ve gereken hususlara dikkat ederek şikayetlerini önemli ölçüde azaltabilirler.

Hamilelikte Mide Bulantısına Çözüm

Hamilelikte mide bulantısı şikayeti normal kabul edilir. Ancak; bu uzun süre devam ediyorsa o halde beslenme alışkanlıklarıyla ilgili bir sıkıntıya işaret eder. Anne adayı beslenme düzeninde belirli değişiklikler ve düzenlemeler yapmak durumundadır.

Azar azar ve sık yeme alışkanlığı geliştirilebilir. Yani günlük 3 öğünü 5 öğün olarak tüketmek mide bulantılarının azalmasını sağlar. Yüksek oranda karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Örneğin; fırında patates, muz, tost gibi gıdalar beslenme düzeninden çıkarılmalıdır.

Yemek esnasında su tüketimi yapılması mide bulantısına neden olur. Bu yüzden yemek yerken su tüketimi yapılmamalıdır. Yemeklerden en az bir saat sonra su tüketimi yapılması uygun olur. Tüm bunlar mide bulantısına iyi gelecektir.

Hamilelikte Şişliğin Çözümleri

  • Hamilelik sürecinde vücudun belli bölgelerinde şişlikler meydana gelebilir. Özellikle ayaklarda ve ellerde bu şikayet sıklıkla görülmektedir.
  • Ayaklar uzun süre yere sarkıtılmamalıdır. Zira, bu oturuş şekli ayaklardaki şişlikleri tetikler.
  • Ellerde meydana gelen şişlikler için ise ellerin dinlendirilmesi önerilir.
  • Şişlik problemi göz kapaklarında da olabilmektedir. Bunun için günün belli saatlerinde gözlere çay banyosu yaptırılarak en on beş dakika gözlerin dinlendirilmesi gerekir.

Hamilelikte Bel Ağrısı Çözümü

Hamilelik sürecinde sıklıkla yaşanan şikayetlerden biri de bel ağrılarıdır. Bazı zamanlarda şiddetli yaşanan bel ağrıları anne adaylarının yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Öncelikle bu ağrıları azaltmak hatta tamamen geçirmek için bazı yöntemler denenebilir. İlk olarak rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Yüksek topuklu, tamamen düz ve dar ayakkabılardan uzak durmaları gerekir.

Çok fazla ayakta kalınmamalı ve gün içinde mutlaka dinlenme süreleri olmalıdır. Çok uzun süre aynı oturma ve yatma pozisyonunda kalınmamalıdır. Bu durum bel ağrılarını şiddetlendirir. Belli zaman aralıklarıyla yatış v oturuş pozisyonu değiştirilmelidir. Bel ağrılarının en etkili çözümlerinden biri de egzersizdir. Elbette, bu egzersizler hamilelik sürecini olumsuz etkilemeyecek şekilde olmalıdır. Başka bir deyişle hafif egzersizler yapılmalıdır. Bu konuda uzman hekimden de tavsiyeler alınması doğru olacaktır.

Hemen Ara
Whatsapp