Hamilelikte Balık Tüketiminin Önemi

hamilelikte balik tuketiminin faydalari
  • Ağustos 14, 2020

Hamilelik sürecinde beslenme çok dikkat ister. Normalde tüketilen her gıda ve besin hamilelik dönemi için uygun değildir. Balık tüketimi hamilelik sürecinde birçok fayda sağlar. Uzmanlar da bu dönemde balık yemenin anne ve karnındaki bebek için sayısız fayda sağladığını ifade etmektedir. Ancak; her balık türünün yenmesi doğru değildir. Bu yüzden; hamilelerin öncelikle bu konuda doğru bilgiler edinmeleri ve hekimlerine başvurmaları önemlidir.

Hamilelik Sürecinde Balık Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

  • Balığın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Balık hamilelik döneminin beslenme düzeni içinde de önemli bir yere sahiptir.
  • Anne karnındaki bebeğin göz gelişimine olumlu etkisi vardır.
  • Bebeğin beyin gelişimini olumlu etkiler.
  • Balıkta bulunan zengin protein ve D vitamini bebeğin anne karnındaki gelişiminde kritik derecede öneme sahiptir.
  • Balık, bu özel ve önemli dönemde önerildiği şekilde kesinlikle tüketilmelidir.

Hamilelik Sürecinde Ne kadar Balık Tüketilmelidir?

Yağlı balıklarda omega 3 oranı sağlığa olumlu etkiler. Bu nedenle; haftada iki ya da üç kez yağlı balık tüketilmesi önerilir. Buna göre gün içinde 0.5-1 g kadar omega 3 alınması önerilir. Bu noktada belirtilmesi gereken önemli bir husus vardır. Omega 3 balığın pişirilme şekline göre etkilenebilmektedir.

Bu nedenle; balığın pişirilme tekniği omega 3’ün en az etkileneceği şekilde tercih edilmelidir. Bunun için balığın fırında ya da ızgara şeklinde pişirilmesi önerilmektedir. Zira balıklar kızartma yapıldığında sağlayacakları faydalar azalmaktadır. Hamilelerin ve aynı zamanda emziren annelerin balık gereksinimi fazladır. Bu nenle yeteri kadar tüketmeleri hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için önemlidir.

Hamilelik Sürecinde Hangi Balıklar Tercih Edilmeli?

Beyaz balık, alabalık, hamsi, sardalye, somon, ton balığı ve uskumru türü balıkların yenmesi önerilir. Temiz denizlerdeki bu balık türleri hamilelik süreci için en uygun türlerdir. Bu balık türleri son derece besleyici olmakla birlikte folik asit yönünden de zengindirler. Ancak; yine de her kişinin hamilelik süreci kendine özeldir. Bu nedenle; beslenme düzeniyle ilgili olan bu konuda hekiminin de önerisini almalıdır.

Hamilelik Sürecinde Hangi Balıkların Tüketimine Dikkat Edilmeli?

Hamilelik sürecinde balık tüketimi mutlaka önerilir. Ancak; bazı balık türleri hamileler için uygun değildir ve tüketimi önerilmez. Araştırmaların sonuçlarına göre yüksek civa barındıran balıkların tüketimi gebelik sürecinde önerilmemektedir. Civa barındıran balıklar sıklıkla tüketildiğinde fetusun beyin ve aynı zamanda sinir sistemi gelişimini olumsuz etkilediği ortaya konulmuştur. Civa barındıran balıklar bilinmeli ve tüketilmemelidir.

Hamilelik Sürecinde Çiğ Balık ve Katkılı Konserve Tüketimi

Haftada 350 gram kadar balık tüketimi hamile bir kişi için yeterlidir. Yukarıda da belirtildiği gibi önerilen balıklar gönül rahatlığı ve hekim önerisinde tüketilebilir. Ancak; hamilelik süresince kesinlikle çiğ balık tüketimi yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra katkı içeren konserve balık ürünlerinden de uzak durulması gerekir.

Hemen Ara
Whatsapp