Genital Estetik Neleri Kapsar?

genital estetik neleri kapsar
  • Eylül 19, 2022

Genital estetik, cinsiyet fark etmeksizin cinsel organların görünüşlerini veya sağlıksal açıdan daha işlevsel olmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Cerrahi olabileceği gibi cerrahi müdahale gerektirmeyen teknikler mevcuttur. Cinsel organların zamanla uğrayabileceği çeşitli sıkıntılar vardır. Bunlar arasında idrar kaçırma, multipar ve vajinal prolapsus yer almaktadır. Buna ek olarak kadınlarda kas tonusu kaybı, erkeklerde ise konjenital malformasyon gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Oluşan bu sıkıntılar genital estetik teknikleri ile giderilebilmektedir. Estetik problemleri zamanla akıntıda artış, cinsel isteksizlik veya ilişki anında anksiyeteye sebep olan belli sıkıntıların da ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Öte yandan, yaş ilerledikçe kişinin kendi vücuduna olan bilincin artmasıyla cinsel organdaki belli farklılıklar kişide rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Genital estetik bu açıdan insanların genital anlamdaki sıkıntılarını çözmeye yarayan bir tedavi yöntemidir.

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Genital estetik ameliyatı, lokal veya genel anestezi yardımıyla yapılan ameliyatlardır. Vajina girişinden başlayarak vajinanın iç kısmına kadar fazla dokuların çıkartılması işlemidir.

Genital Estetiğin Yaptırma Yaşı Var Mıdır?

Genital estetik, çocukluk çağında olan bireyler dışında ergenlik çağına gelen vücut gelişimini tamamlamış her bireye yapılabilmektedir. Önemli olan bireyin genital organlarının gelişimi tamamlanmış olmasıdır. Genel olarak genital bölgenin gelişimini tamamlaması 20 yaşında gerçekleşmektedir. Fakat bu bireyden bireye değişkenlik gösterebilmektedir.

Genital Estetik Neleri Kapsar?

Kadınlar genellikle vajinanın iç dudaklarının büyüklüğü dolayısıyla sarkıklık yaşanması ve vajinal genişlik sebebiyle genital estetiğe başvurmaktadır. Genital estetiğin çeşitleri vardır. Bunlar şu şekildedir:

  • Küçültme Lapioplastisi: Vajinadaki iç dudak boyutunu küçültmeye yarayan yöntemdir. Aynı zamanda fazlalık varsa onun alınmasında da kullanılmaktadır.
  • Büyütme Lapioplastisi: Vulvar gençleştirme olarak bilinmektedir. İç dudakların zamanla sarkmasıyla eski haline çevirmeye yarayan bir yöntemdir.
  • Vajinoplasti: Bu yöntem ise vajinanın iç yapısını kapsamaktadır. Vajina daraltma işlemidir. İlerleyen yaşlarda yapılmaktadır. Doğumlar sebebiyle deformasyon yaşayan vajinanın cinsellik sırasında isteksizlik yaratma ihtimaliyle vajinaya uygulanan bir cerrahi operasyondur. İdrar kaçırma gibi sorunlara da çözüm olmaktadır.
  • Hoodoplasti: Deri kıvrımlarının düzeltilmesi işlemidir. Küçültme ve büyütme olarak ikiye ayrılmaktadır. Cerrahi müdahale uygulanacak bölgede doku fazlalığı bulunuyorsa fazla olan dokular alınmaktadır.
  • Kliteroplasti: İdrar kanalının üstünde bulunan iki labiumların üstündeki kabarıklıktır. Gereğin fazla büyük olması nedeniyle fazla doku cerrahi yolla uzaklaştırılmaktadır.

Genital Estetik Tehlikeli mi?

Her ameliyatın kendine göre riskleri bulunmaktadır. Fakat genital estetik operasyonları genel olarak zor ve riskli operasyonlar değildir. Yapan doktorun alanında uzman olması operasyon riskini azaltmaktadır. Doğru doktor tercih yapılmaması halinde enfeksiyon riski, vajinanın gereğinden fazla daraltılması halinde cinsel ilişkide ağrı veya ameliyat sonrası memnun kalmama gibi riskler barındırmaktadır.

Hemen Ara
Whatsapp