Gebelikte Kaçıncı Haftada Kalp Atışı Duyulur?

gebelikte kalp atisi kac olmali
  • Şubat 21, 2021

Gebelikte anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan biri olan kalp atışı duyma işlemi günümüzde kolaylıkla yapılabilmektedir. Gelişen teknolojinin de bir getirisi olan bazı özel cihazlar ile bu işlem kolay bir şekilde uygulanır. Fakat bu işlem gebeliğin belirli haftalarında duyulabilmektedir. Gebelikte normal olarak beşinci haftada bu ses duyulabilir. Bu hafta bazı gebelerde bir hafta daha geç de olabilir. Bu haftalar içerisinde anneye uygulanacak ultrason muayenesi ile bu sesleri kolaylıkla duyabilirsiniz.

Bebeğinizin Kalp Atışlarını Hangi Yöntem İle Duyabilirsiniz?

Bebeğinizin kalp atışını doktorunuza başvurarak el dopplerleri ile muayene sırasında duyabilirsiniz. Anne adayının karnına sürülen ultrason jelinin ardından bu cihaz ile muayene gerçekleşmektedir. Sizler de gebeliğiniz belirli hafta sayısına ulaştığında bu muayeneden yaptırabilirsiniz. Gereken muayeneler gereken zaman aralıklarında yapılırsa anormal bir durum gelişmemiş olur.

Gebelikte Normal Kalp Atışı Sayısı Dakikada Kaç Olmalıdır?

Sağlık ile bebeklerini kucaklarına almak her ebeveynin isteyeceği şeylerden birisidir. Elbette ki kalp atım hızının ve sayısının belirli bir değer aralığında olması gerekmektedir. Bu belirli değer aralığının altında ya da üstünde olması durumu anormal giden bir şeylere sebep olabilmektedir. Bebek kalp atım sayısı dakikada 120 ve 160 atım arasında olmalıdır. Bu sayıların alt ve üst değerleri ise şu şekildedir; 85’in altında olmamalı ve 200’ün üzerinde olmamalıdır.

Gebelik Döneminde Kalp Atışı Duyulmuyor İse Ne Yapılmalıdır?

Gebelik döneminde kalp atışı duyulmuyor ise öncelikle endişelenmemeniz gerekmektedir. Bazı haftalarda bu sesleri duymamanız çok normaldir. Ya da gebelik haftası hesaplamanızda ve son adet tarihinizde bir yanlışlık olabilir. Böylece dördüncü, beşinci ve altıncı haftalarda bu sesi duyamamış olabilirsiniz. Böyle durumlarda bu süreç bir ya da iki hafta takip edilmeli ve gözlemlenmelidir.

Gebelikte Kalp Atış Hızının Önemi Nedir?

Gebelik döneminde kalp atış hızı çok önemlidir. Bebeğin ve annenin sağlığı her şeyin üstündedir.

Önemli olan şeyleri şu şekilde sıralayacak olursak bunlar;

  • Özellikle annenin hissiyatı açısından önemlidir.
  • Herhangi bir gebelik kaybı ya da düşük tehlikelerinde teşhis açısından önemlidir.
  • Anne için gebelik zehirlenmelerinde önem teşkil eder.
  • Bebeğinizin kalp atışını duymak sizleri rahatlatır.
  • Bebeğinizin sesini duyarak onun hep orada olduğunu bilirsiniz.
  • Hekimler tarafından düzenli aralıklarda izlenmesi gerekir.
  • Doğum sırasında dahi bebeğin kalp sesleri önemlidir.

Özetle tüm bu önemli hususlar için bile olsa gereken zaman aralıklarında gereken muayenelere kesinlikle gidilmelidir. Hem bebeğinizin sağlığı hem de anne adayının yani sizin sağlığınız açışından bu muayene gerçekten gereklidir.

Sonuç olarak gelişen teknolojiyle sizler de bebeğinizin sesini gerekli cihazlar ile erkenden duyabilirsiniz. Böylece bebeğinizin kalp atışlarını dinleyerek rahatlayabilir, endişeli halinizden kurtulursunuz. Bu muayene ile olağanüstü durumlarda gereken müdahaleler zaman harcamadan uygulanabilmektedir.

Hemen Ara
Whatsapp