Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

gebelikte hangi ilaclardan uzak durmali
  • Eylül 21, 2020

Gebelikte anne adayı ilaç kullanımı konusunda tedirgin davranışlar sergilemektedir. Bazı ilaçlar bebeğe zarar verebiliyor ve bunun için gebelikte ilaç kullanımına dikkat edilmelidir. Annenin kullandığı bir ilaç varsa devam edip etmeyeceği konusunda doktora başvurulmalıdır.

Uygun görülmeyen ilaçların kullanımı kesilmeli ve doktor tavsiyesi üzerine zararsız başka bir ilaçla değiştirilmelidir. Ağrı kesici ilaçlar genellikle parasetamol içeriklere sahip olmalıdır. Vitamin içerikli ilaçlar genellikle hamilelikte kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar kullanılırken bol su ile tüketilmelidir. Reçetesiz ilaçlar kullanılmamalı ve kullanılan ilaçlar zamanında ve düzenli şekilde alınmalıdır.

Gebelikte Uygunsuz ilaç Kullanımı Sonucu Neler Meydana Gelir?

Gebelikte uygunsuz ilaç kullanımı sonucu bazı problemler yaşanabilmektedir.

Bu problemler şunlardır:

  • Bebeklerde doğum kusuru meydana gelebilir.
  • Annenin plesantasında bozulmalar meydana gelir.
  • Erken doğum ve düşük riski oluşturur.
  • Doğumun daha zor ve ağrılı geçmesine neden olur.
  • Bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.

Bu problemleri yaşamamak için uygunsuz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Reçetesiz ve doktora başvurmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Gebelikte Antidepresan Kullanımı

Gebelikte hormonlar nedeniyle psikolojik olarak kişinin ruh hali etkilenmektedir. Bazı anne adayları antidepresan ilaçları kullanmaktadır. Hamile kalındığı taktirde bu ilaçlar gizlenmemelidir. Doktora başvurulmalı ve bu ilaçların kullanımı kesinlikle doktor kontrolü altında gerçekleştirilmelidir.

Gebelikte İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gebelerin ilaç kullanırken dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Doğru ve yan etkisi az olan ilaçlara yönelmeye dikkat edilmelidir. Ufak problemlerde ilaç kullanımına başvurulmamalıdır. Kullanılan ilaçların içerikleri iyi bilinmelidir. Anne adayı vitamin ve mineral ihtiyacını uygun ilaçlar almalıdır. Bu ilaçların alımı aksatılmamalıdır. İlaçlar doktor kontrolünde ve doktorun uygun gördüğü dozda olacak şekilde kullanılmalıdır.

Gebelikte Bitkisel İlaç Kullanılmalı Mıdır? Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte doktorun önermediği hiçbir bitkisel ilaç kullanılmamalıdır. Bitkisel ilaçlar hamilelerde bazı problemlere yol açabilir. İçeriği bilinmeyen bitkisel ilaçlar faydadan çok anne adayına zarar verebilmektedir. Bu yüzden bitkisel ilaçlar kullanılmadan önce doktora başvurulmalıdır. Kullanım olarak sakınca görülmeyen bitkisel ilaçlar doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır.

Gebelikte Kullanılan Ağrı Kesici İlaçlar Nasıl Kullanılmalıdır?

Gebelikte anne adayında enfeksiyona bağlı olarak ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrılar eğer hafif ise doğal yöntemler ile giderilmeye çalışılmalıdır. Eğer anneyi rahatsız edici nitelikte ise ağrı kesiciler kullanılabilir. İçerikleri bilinen ve doktorun uygun gördüğü ve reçete ettiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Genellikle parasetamol içerikli ağrı kesiciler daha sık kullanılmakta ve reçete edilmektedir. Günlük dozu ve miktarı aşmadan tüketmek gerekmektedir.

Hemen Ara
Whatsapp