Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?

ense kalinligi ne zaman olculur
  • Eylül 19, 2020

Ense kalınlığı olarak bilinen ve oldukça önemli bir gösterge sayılan bu kavram için bebeğin değerlendirilmesinde atlanmayacak kadar gerekli bir veri olduğunu söylemek gerekir. Anneden alınan BHCG ile taramadan alınan ölçüm sonuçlarının bilgisayar ortamında uygun risk formüllerine göre değerlendirilmesi yapılır.

Yapılan değerlendirme bebeğin gelişimi ve olumsuz olasılıklar hakkında oldukça yüksek oranlarda bilgi verir. Bunun için 2. trimester döneminde atlanmaması gereken bir kontrol olacaktır. Bebeğinizin gelişimi hakkında yapıldığı haftaya göre değişmekle birlikte genel olarak %90’a kadar doğruluk veren sonuçlar içerir. Yapılabildiği hafta aralığını kaçırmamak bu nedenden dolayı son derece gereklidir.

Ense Kalınlığı Ölçümü Nedir?

Ayrıntılı ultrason yapılırken ense kalınlığı ölçümü de gereklidir. Başta Down sendromu olmak üzere birçok hastalıkla alakalı olarak gereken değerlendirmelerin yapılması anlamına gelir.

Anne karnında olan fetüsün ölçümü yapılır. Ensesi ile cilt dokusu arasındaki ölçüm sonuçları hassas şekilde alınmalıdır. NT betimlemesi ile aktarılır. Ultrason kağıtlarında da birçok kavram gibi NT kavramının ne olduğu da çok fazla bilinmez. Alınan değer ile anne kanındaki ölçüm aynı zaman aralığında değerlendirilmelidir.

Ayrıntılı ultrason yapılırken bebeğin olduğu pozisyon büyük oranda değerlerin alınmasında önemlidir. Uygun pozisyon yakalanmadığında ölçüm yapılması mümkün olmaz.

Ne Zaman Yapılır?

Değerlendirmenin yapılması için bazı noktaların atlanmaması gerekir.

Bunlar:

  • Anneden BHCG için kan alınması,
  • Bebeğin ölçümleri,
  • Annenin gebelik haftasının 11-14 hafta arasında olması olarak sıralanabilir.

Bahsedilen hafta aralığında yapılmasının önemi testten alınacak olan sonucun doğruluk oranının yüksek olmasıdır. Bu haftadan sonra yapılan değerlendirmeler yavaş yavaş doğruluk oranının düşmesine bağlı olarak ölçülecektir. Artış olan bir fetüs olduğunda artışın geçici olması ihtimali üzerinde de durulur. Bunun için bir hafta daha beklenir ve yeniden ölçüm yapılır. Gerileme olması oldukça iyi bir durum iken artış değerlendirme açısından bazı sorunların olduğunu anlatan ilk gösterge olarak kabul edilir.

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de ölçüm sırasında bu rakamların kaç olması gerektiğidir. Ölçüm yapılırken haftasına göre kısmi oynamalar olsa da 3 mm üzerinde olmaması istenen rakamdır.

Ense Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Ense kalınlığı ölçümü gebeliğin 11-14.haftalarında yapılmalıdır. Rutin gebelik muayenesi sırasında hekiminiz ultrason ile bebeğinizin ensesinin altındaki sıvı birikimini ölçmesi ile bu test yapılabilir. Hekiminiz değerlerin normalin üzerinde veya altında olması durumunda size bilgi verecektir.

Sonuçları Ne Anlatır?

Sonuçlara bakarak bebeğin zeka ve gelişimiyle alakalı sorun olup olmadığı anlaşılır. Bu testlerde en yüksek sonuç oranı bebeğin yüzdelik oranla Down sendromlu olup olmadığının belirlenmesidir. Diğer anomali olasılıkları da hekim tarafından yapılan değerlendirmeler sayesinde yorumlanarak değerlendirmeye tutulur. Aralığı kaçırmamak adına anne adayları da takip etmelidir.

Hemen Ara
Whatsapp