Gebelikte Cilt Lekesi Neden Olur?

gebelikte cilt lekesi neden olur
  • Eylül 16, 2020

Gebelikte cilt sorunları sıklıkla yaşanmaktadır. Birçok nedenden kaynaklanan bu sorunun önüne geçilebilir.

Gebelikte Cilt Lekeleri Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte cilt lekelerine çeşitli faktörler neden olabilir. Cilt lekelerinin nedenleri kişilere göre değişir.

  • Genetik faktörler
  • Yanlış beslenme
  • Güneş ışınları

Hamilelik öncesinde uzun süre kullanılmış olan bazı ilaçlar( romatizma, tiroit ve migren rahatsızlıklarında kullanılan bazı ilaçlar)

Gebelikte Cilt Lekelerinin Oluşumunu Engellenmek

Gebelik döneminde cilt lekeleri önlenebilir. Cilt sorunlarının en önemli sebebi; hormonların güneşin UV ışınlarıyla etkileşime girmesidir. Dolayısıyla anne adayları bu dönemlerinde güneşlenme vakitlerine dikkat etmelidirler.

Güneşin dik açıyla geldiği saatler sabah 11:00 ile akşam 16:30 arasında olmaktadır. Bu saatlerde dışarıda olunmaması önerilir. Güneşten alınması gereken D vitamini için bu saatler dışında dışarı çıkılabilir.

Güneşli günlerde dışarıya çıkılıyorsa ya da güneşlenecekse mutla koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Bu ürünlerin seçimine de dikkat edilmelidir. Uzman önerisi ile güvenilir koruyucu kremler ve ürünler kullanılabilir.

Mümkünse cildin korunması için uzun kollu giysiler ve aynı zamanda yüzün korunması için şapka kullanımı tercih edilebilir.

Bunun gibi küçük önlemlerle gebelikte meydana gelebilecek lekelerin önüne geçilebilir.

Gebelikte Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Gebelikte cilt lekeleri tedavi edilmelidir. Zira bu lekeler tedavi edilmediklerinde renkleri koyulaşabilir. Daha çok belirginleşebilir. Ciltte yer yer koyulaşmalar meydana gelir ki bu da cilt tonunda ayrımlara neden olur. Bu konuda uzmandan yardım alınabilir. Gebelik süreci özel bir süreç olduğu için her ilaç kullanılamaz. Anne adayları bilinçsizce ya da önerilerle ürün kullanımı yapmamalıdırlar. Dolayısıyla uzmandan gerekli bilgiler alınarak uzmanın önerdiği ve reçete ettiği kremler kullanılmalıdır.

Gebelikte Cilt Lekeleri için Doğal Çözümler

Gebelikte cilt lekeleri için doğal çözümler mevcut. Tamamen doğal ürünlerle hiçbir yan etki söz konusu olmadan tedavi yapılabilir.

Limon suyu doğal bir beyazlatıcıdır. Limonun asitli yapısı lekeleri ve aynı zamanda kararmaları önler.

Nişasta tozu ve susam tohumu da cilt lekelerine doğal çözümlerdir. Nişasta ve susam tohumu bir kabın içine alınarak güzelce ezilir. Bu karışım krem kıvamına getirilir. Bu krem cilt lekelerinin olduğu bölgelere sürülür. On ile on beş dakika kadar beklendikten sonra cilt temizlenir. He gün düzenli olarak uygulanabilir.

Kesilmiş süt gebelikteki cilt lekelerinde etkili bir çözümdür. Kesilen süt, her akşam uyku öncesinde lekelerin olduğu alanlara uygulanır. Bu uygulamayla lekelerden tamamen kurtulmak mümkündür.

Kayısı, çilek ve salatalık suyu da mucizevi bir karışımdır. Kayısı, çilek ve salatalık suyu eşit miktarlarda olmak üzere bir kabın içine konulur. Bunlar güzelce karıştırılır. Cildin lekeli bölümlerine uygulanır. Yirmi dakika kadar beklenildikten sona cilt ılık suyla durulanır.

Önerilen doğal çözümlerden birisi tercih edildikten sonra bir süre bu uygulamaya devam edilmelidir. Tercih edilen uygulama sayesinde cilt lekelerinde gözle görülür azalmalar olacaktır.

Hemen Ara
Whatsapp